Irak Dinarı Nerede Bozdurulur? Irak Dinarı Dolar!

Irak Dinarı Nerede Bozdurulur? Irak Dinarı Dolar!

30 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Ülkemizin güney doğu komşusu Irak 90’lı yıllardan bu yana sürekli savaşlar ve işgaller ile gündeme geliyor. Bu yazımızda ise Irak para birimi Irak Dinarı hakkında bazı temel bilgilerden bahsedeceğiz. Irak para birimi olan Irak dinarı hakkında yazımızda Irak Dinarı bozan bankalar var mı Irak Dinarı nerede bozdurulur gibi pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Irak parası olan Irak Dinarı hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Irak Para Birimi Nedir? Irak Dinarı Hakkında! Irak Dinarı Banknotları Nelerdir? Irak Dinarı Banknotları! Irak Dinarı Alt Para Birimi Nedir? Irak Dinarı Alt Para Birimi! Irak para birimi kaç dolar? Irak Dinarı Madeni Paraları Nelerdir? Irak Dinarı Madeni Paraları! Irak Dinarı Sembolü Nedir? Irak Dinarı Kodu Nedir? Irak Merkez Bankası Nedir? Irak Dinarı Kaç TL? Irak Dinarı Ne Kadar?

Irak Para Birimi Nedir? Irak Dinarı Hakkında!

Irak para birimi dinardır. Irak Dinarı 1932 yılından bu yana kullanılmaktadır. Ancak o yıllardan bugüne kadar Irak para birimi pek çok merhaleden geçmiştir. Son sürüm Irak Dinarı 2015 yılında tedavüle girmiştir. Irak Dinarı yerel dilde دينار عراقي şeklinde ve İngilizce Iraqi Dinar şeklinde yazılır.

Irak Dinarı Dolar! Irak Para Birimi Kaç Dolar? Irak’ta 100 Dolar Ne Kadar?

Irak Dinarı dolar karşısında son derece değersizdir. 1 Irak Dinarı 0,00084 Amerikan Doları’na denktir. 1 Dolar 1193 Irak Dinarı’na eşittir. Irak’ta 100 dolar 119300 Irak Dinarı karşılığında alınabilir.

Irak Dinarı Nerede Bozdurulur? Irak Dinarı Alan Bankalar! Irak Dinarı Almak İstiyorum!

Irak Dinarı bozdurmak isteyen ya da Irak Dinarı bozdurmak isteyen kişiler öncelikle bankalar ile görüşmek istiyorlar ancak özel bankacılık hizmeti veren banka şubeleri haricinde Türkiye’deki bankalar Irak Dinarı almamakta, Irak Dinarı bozmamakta ve Irak Dinarı satmamaktadırlar.

Irak Dinarı satın almak isteyen kişiler kentlerinde bulunan büyük döviz büroları ile ve büyük kuyumcular ile görüşebilirler. Döviz büroları ve kuyumcular Irak Dinarı satmakta ve almaktadır. Buna ek olarak internet üzerinden şahsi ilan vererek yahut ilanları inceleyerek de Irak Dinarı alımı ya da satımı yapılabilmektedir. Ancak bu işlem esnasında dolandırıcılara ve kötü niyetli kişilere karşı son derce dikkatli olunmalıdır.

Irak Dinarı Banknotları Nelerdir? Irak Dinarı Banknotları!

Irak Dinarı banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 1000 Irak Dinarı
  • 5000 Irak Dinarı
  • 10000 Irak Dinarı
  • 25000 Irak Dinarı
  • 50000 Irak Dinarı

Irak Dinarı Alt Para Birimi Nedir? Irak Dinarı Alt Para Birimi!

Irak Dinarı alt para birimi “fils” olarak ifade edilir. Fils 1 Irak Dinarı’nın binde birine denilmektedir. Bununla birlikte enflasyon nedeniyle 1990 yılından bu yana fils kullanımda değildir. Fils Arapça’da فلس şeklinde yazılmaktadır.

Irak Dinarı Madeni Paraları Nelerdir? Irak Dinarı Madeni Paraları!

Irak Dinarı madeni paraları aşağıdaki gibidir.

  • 25 Irak Dinarı
  • 50 Irak Dinarı
  • 100 Irak Dinarı

Irak Dinarı Sembolü Nedir? Irak Dinarı Kodu Nedir?

Irak Dinarı sembolü د.ع şeklindedir. Irak Dinarı kodu IQD şeklindedir. Irak Dinarı numarası 368’dir.

Irak Dinarı Kaç TL? Irak Dinarı Ne Kadar?

Irak Dinarı son yıllarda TL karşısında güçlenmektedir. Güncel kurla 1 Irak Dinarı 0,0051 Türk Lirası’dır.

Irak Merkez Bankası Nedir?

Irak Merkez Bankası Central Bank of Iraq’tır ve kısaltması cbi’dir. Dünyadaki bütün para birimlerine buradan göz atabilirsiniz.