ECOWAS Nedir Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu

ECOWAS Nedir Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu

29 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ECOWAS (CEDEAO) Batı Afrika ülkelerinden oluşan bir topluluktur. ECOWAS 15 üye ülkeden oluşmaktadır. 1975 tarihinde kurulan bu grup bölgede ekonomik işbirliği amacı gütmektedir. ECOWAS nedir Batı Afrika ülkeleri Ekonomik Topluluğu nedir, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu hakkında merak ettiğiniz detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Yazımızda, ECOWAS Nedir? Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu Kuruluşu, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu Amacı, ECOWAS Üye Ülkeleri, Türkiye ECOWAS’a Üye Midir? ECOWAS Türkiye İlişkisi başlıklı açıklamalar bulunmaktadır.

ECOWAS Nedir Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu Nedir?

ECOWAS Afrika’nın batısında yer alan 15 ülkenin oluşturduğu bir ekonomi topluluğudur. ECOWAS açılımı Economic Community of West African States şeklindedir. Ekonomik kalkınmayı ve işbirliğini hedefleyen ECOWAS 25 Mayıs 1975 tarihinde kurulmuştur. Topluluk Nijerya’nın Lagos şehrinde kurulmuştur. ECOWAS merkezi Abuja/ Nijerya’dadır. Örgütün resmi dilleri İngilizce, Fransızca ve Portekizcedir. Batı Afrika Devletleri Ekonomi Topluluğu Genel Sekreteri Büyükelçi Kadré Désiré Ouedraogo’dur.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu Amacı

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ECOWAS amacı üye ülkelerin refah düzeyini yükseltmek, ekonomik büyüme ve kalkınmayı devamlı kılmaktır. Ayrıca bölgedeki işbirliği ve bütünleşmeyi; mal, hizmet ve şahısların serbest dolaşımını sağlamak da grubun amaçları arasındadır. ECOWAS ekonomik ve ticari açıdan bölgede bir ticari blok oluşturarak üye devletler arasında kendi kendine yeterliliği sağlamayı hedef edinmiştir.

ECOWAS Üye Ülkeleri

ECOWAS üye ülkeleri topluluğun isminden de anlaşılacağı üzere Batı Afrika’da yer alan ülkelerden oluşmaktadır. Örgütün 15 üyesi bulunmaktadır. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu üye ülkeleri;

Benin, Gana, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Senegal, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Liberya, Mali, Nijerya, Sierra Leone, Togo, Nijer ve Yeşil Burun Adaları (Cape Verde) şeklindedir. Moritanya ECOWAS’tan 2000 yılında ayrılmıştır. Güncel olarak Moritanya’nın yeniden örgüte üye olma öngörüsü bulunmamaktadır.

Türkiye ECOWAS’a Üye Midir? ECOWAS Türkiye İlişkisi

Türkiye Batı Afrika Devletleri Ekonomi Topluluğu’na üye değildir. Türkiye 2005’ten bu yana bu ekonomik topluluğun gözlemci üyesi statüsündedir. Dünya ekonomik forumu nedir, Dünya ekonomik forumu hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.