İngiltere’de 4 Milyon Kişi Açlık Sınırının Altında!

İngiltere’de 4 Milyon Kişi Açlık Sınırının Altında!

7 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

İngiliz sivil toplum kuruluşu Equality Trust’ın yaptığı araştırmaya göre en zengin 6 İngiliz’in varlığı 13,2 milyon kişinin toplam varlığına eşit. Bunun yanı sıra 14 milyon insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığı İngiltere’de 4 milyon kişi açlık sınırının altında yaşıyor. Söz konusu 6 zenginin toplam serveti 39,5 milyar sterlin seviyesinde.

İngiltere’de 4 Milyon Kişi Açlık 14 Milyon Kişi de Yoksulluk Sınırın Altında Yaşıyor!

Equality Trust merkezi Londra’da bulunan bir sivil toplum kuruluşu. Equality Trust’ın yaptığı araştırmaya göre İngiltere’de en zengin 6 kişinin toplam serveti 39,5 milyar sterlin. Bu miktar aynı zamanda ülkede yaşayan en fakir 13,2 milyonluk kesimin toplam varlığı durumunda. Araştırma sonucuna göre İngiltere’nin en zengin 2 kişisi Hinduja Gurubu’nun sahibi olan Gopichand ve Srichand Hindujai kardeşler ve servetleri toplam 12,8 milyar sterlin seviyesinde.

Araştırmada belirtildiğine göre İngiltere’nin en zengin 6 kişisinden biri de 9,2 milyar sterlinlik serveti ile Sir Jim Ratcliffe. Sir Jim Ratcliffe kimyevi madde üreten Ineos şirketinin sahibi. 6,1 milyar sterlinlik servete sahip olan fon yöneticisi Michael Platt de İngiltere’nin en zenginleri arasında bulunmaktadır. İngiltere’nin en zengin 6 kişisinden 2’si de Reuben Brothers gayrimenkul şirketi sahipleri olan 2 kardeş Simon ve David Reuben’dir ve servetleri 11,4 milyar sterlindir. Bunun yanı sıra ülkede 14 milyon kişi yoksulluk sınırının altında ve bunların 4 milyonu da açlık sınırının altındadır.

Araştırma neticesi hakkında açıklamalarda bulunan kuruluşun üst yöneticisi Wandan Wyporska sonucun ülkenin durumunu merak eden herkes için şok edici olduğunu söyledi. Söz konusu gelir dağılımının çok tehlikeli olduğunu aktaran Wyporska, böyle büyük bir servetin yalnızca birkaç kişinin elinde olması ülke ekonomisinde büyük bir sorun olduğunu gösteriyor dedi.

Ülkelerin kişi başına düşen milli gelirleri hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.