Japonya Asgari Ücret 2020 Rakamı ve Japonya’da İşçi Maaşları

Japonya Asgari Ücret 2020 Rakamı ve Japonya’da İşçi Maaşları

7 Aralık 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Uzakdoğu ülkelerinden Japonya ekonomik olarak dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer alıyor. Japonya ekonomisi dünyanın en güçlü ekonomileri arasında bulunurken, Japonya Merkez Bankası kararları da bu doğrultuda küresel ekonomiye yön veren parametreler arasında bulunmaktadır. Japonya’da kişi başına gelir 40 bin dolar seviyesinde bulunmaktadır. Peki Japonya asgari ücret 2020 rakamı ne seviyede bulunuyor, Japonya’da işçi maaşları ne kadar? Bu vb. pek çok sorunun cevabını haberimiz detayında bulabilirsiniz.

Japonya Asgari Ücret 2020 Yılında Ne Kadar?

Japonya asgari ücret bulunmayan ülkeler arasında yer alıyor. Japonya asgari ücret uygulaması bulunmayan pek çok ülke gibi saatlik ücret uygulaması ile ücretlendirmeleri kontrol etmektedir. Japonya’da saatlik ücret de çalışanın yaşına, çalıştığı sektöre ve çalışanın niteliğine göre değişkenlik arz etmektedir. Tüm bu bilgileri verdikten sonra Japonya’da en düşük saatlik ücretin 750 yenden başladığını söyleyebiliriz. Japonya para birimi Japon Yeni hakkında detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Saatlik 750 yenlik ücret üzerinden hesaplama yapıldığında Japonya’daki asgari ücret aylık yaklaşık 150 bin Japon Yeni’ne denk gelmektedir. Ancak bu ücretin kırsal kesimlerde ve niteliksiz iş gücü için verildiğini ve sadece çalışanların yüzde 2’lik kısmın bu ücret üzerinden çalıştığını da belirtmekte yarar var. Saatlik 750 yenlik ücret takribi 7 dolara ve aylık 150 bin Japon Yeni de yaklaşık 1380 dolara denk gelmektedir. Güncel kurla bu meblağ takribi 8 bin Türk Lirası seviyesindedir.

Kırsal kesimlerden daha kentsel bölgelere gelindiğinde saatlik ücret 850 ile 900 yene ve aylık asgari ücret de 200 bin Yen ila 250 bin Yen aralığına yükselmektedir. Bu meblağın dolar karşılığı da 1850 dolar ile 2300 dolar aralığında değişmektedir. Güncel kurla bu meblağ 11 bin TL ile 14 bin TL arasında değişmektedir.

Japonya’da İşçi Maaşları Ne Kadar 2020’de?

Japonya’da işçi maaşları kırsal ve kentsel kesimde farklılık göstermektedir. Kırsal kesimde ortalama işçi maaşları aylık 200-250 bin Yen civarında olup, takribi 1850-2300 dolardır. Kentsel kesimlerde Japonya’da işçi maaşları ortalama 250-300 bin Yen’dir. Bu da Japonya’daki işçi maaşlarının ortalama 2300 ile 2800 dolar arasında değiştiği anlamına gelmektedir. Yıllara göre dolar Japon Yeni paritesi rakamlarını buradan görebilirsiniz.

Bahse konu rakamlar tamamen ortalama ücretler olup, sektörel bazda ve çalışan özelinde değişiklik arz etmektedir. Katma değeri yüksek sektörlerde nitelikli işçiler çok daha yüksek ücretler kazanabilmektedir. Vasıfsız işçiler için ise bahse konu ücretler ve maaşlar söz konusudur.