İşçi Tazminatları İller Bankası Kredisi İle Ödenecek!

İşçi Tazminatları İller Bankası Kredisi İle Ödenecek!

6 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

İzmir’in Aliağa Belediyesi olağan Meclis Toplantısı önemli kararlara sahne oldu. Aralık ayı olağan Meclis Toplantısı Aliağa Belediyesi Belediye Başkanı Serkan Acar Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda pek çok önemli karar alınırken; özellikle işten çıkarılan ve emekli olan işçiler için müjdeli haber geldi. Toplantıda alınan karar doğrultusunda işten çıkarılan işçilerin ve emekliye ayrılan çalışanların ihbar tazminatları ile kıdem tazminatları için kaynak kararı alındı. Buna göre işçi tazminatları İller Bankası kredisi ile ödenecek.

İşçilere Müjde, Belediye İller Bankası Kredisi Kullanacak!

Aliağa Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen Aralık ayı Meclis Toplantısı’nda 24 madde tek tek üyelerin oylamasına sunuldu. Oylamaya sunulan maddeler arasında komisyondan gelen raporlar, başkanlıktan gelen önergeler ve gündem dışı önergeler yer aldı. Önergeler arasında en dikkat çeken ve işçileri yakından ilgilendiren konu ise tazminatlara yönelik oldu. Belediye ile ilişiği kesilen çalışanların tazminatının İller Bankası’ndan alınacak kredi ile ödenmesine yönelik olarak Belediye Başkanı’na borçlanma yetkisi veren önerge oy birliği ile kabul edildi. İller Bankası nedir, İller Bankası şubeleri, İller Bankası tarihçesi buradan incelenebilir.

281 Personel Tazminatlarını Bekliyor!

Aliağa Belediyesi ve belediye iştirak kuruluşları ile belediyeye bağlı ortaklık ile kurulan şirketlerde çalışıyor iken; emekli edilen yahut iş akitleri feshedilen ve tazminatlarını ödeneksizlikten dolayı şimdiye kadar alamayan 281 kişi bulunuyor. 281 personel hak edişleri olan tazminatlarını alabilmek için beklerken gelen müjdeli haber, verilen borçlanma yetkisi oldu.

Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda 281 personelin tazminatlarının ödenebilmesi için İller Bankası kredi kullanımı fikri somutlaştırılmıştı. Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu İller Bankası’ndan kredi kullanılması yönünde Belediye Meclisi’ne geldi ve mecliste de oybirliği ile kabul edildi. Bu sayede belediyenin İller Bankası’ndan kredi kullanmasının yolu açılmış oldu. İller Bankası’ndan kullanılacak krediyle belediye ile ilişiği kesilmiş olan 281 kişiye ödeme yapılması ön görülüyor. Bu sayede belediye personel ödemelerinde büyük bir rahatlama yaşarken, işçiler de hak edişlerini almanın rahatlığına kavuşacaklar. İller Bankası nedir, İller Bankası şubeleri, İller Bankası tarihçesi buradan incelenebilir.