İmar Bankası Mağdurları ve İmar Bankası Dolandırıcılığı

İmar Bankası Mağdurları ve İmar Bankası Dolandırıcılığı

15 Şubat 2020 3 Yazar: Emine Zaman

Türkiye İmar Bankası hakkında daha önce kaleme aldığımız yazıda bankanın tarihçesi hakkında bilgi vermiştik. Bu nedenle Türkiye İmar Bankası’nın kuruluş aşamalarını geçerek 90’lı yıllardan itibaren yüksek faizle büyük fonlar topladığını ve bankacılık sektöründe basamakları hızla tırmandığını vurgulayalım. Akabinde 2001 krizi ile sarsılan İmar Bankası’nın 2003 yılında TMSF’ye devri gerçekleşmişti. Bu süreçte pek çok insan İmar Bankası mağduru olarak kayıtlara geçmişti. Son dönemde İmar Bankası mağdurları yeniden gündeme geldi. Bu kez gelen haberler İmar Bankası mağdurları yanı sıra İmar Bankası dolandırıcılığı konusunu da içeriyor.

İmar Bankası mağdurları; bankanın batmasının akabinde parasını İmar Bankası’ndan kurtaramayan kişiler için kullanılan sıfat konumundaydı. Bu kişilerin İmar Bankası’nda olan mevduatlarının önemli bir kısmını devlet aradan geçen süreç içerisinde kendilerine ödedi. Ancak mevduatlarını alamayan müşteriler de oldu. Bu kişiler ise İmar Bankası off shore bankacılık hizmeti alan kişilerdi. İmar Bankası hakkında bilgi edinmek için buraya göz atabilir, İmar Bankası kimindi, İmar Bankası ortakları kimlerdi buradan bilgi sahibi olabilirsiniz.

İmar Bankası Off Shore Mağdurları Mevduatları Ne Oldu?

Daha yüksek faiz almak adına İmar Bankası off shore bankacılık ürünlerinde mevduatlarını değerlendirmek isteyen vatandaşlar İmar Bankası’nın batmasından sonra paralarına ulaşamadılar. Devlet tarafından da kendilerine bir ödeme yapılmayınca ortaya İmar Bankası off shore mağdurları çıktı. İmar Bankası mağdurları nispeten zararlarını tazmin etseler de İmar Bankası off shore mağdurları birikimlerine ulaşamadılar.

İmar Bankası Off Shore 2020 Yılında Ödenecek Mi?

İmar Bankası off shore hesaplarında mevduatı bulunan binlerce vatandaş aradan geçen yaklaşık 20 yılda birikimlerini geri alamadılar. Bazı mağdurlar İmar Bankası off shore hesaplarının ödenmesi için mahkemelere başvurdu ve İmar Bankası off shore davası açarak birikimlerinin ödenmesini istedi. Ancak bu konuda şimdiye kadar alınmış olumlu bir sonuç da bulunmuyor. Off shore hesaplarının ödeneceğine dair İmar Bankası 2020 yılına dair herhangi bir olumlu gelişme bulunmuyor. Bu noktada tasarruflarını kaybeden vatandaşlara İmar Bankası off shore 2020 yılı için de ödeme emaresi görülmüyor.

İmar Bankası Dolandırıcılığı

Hemen her fırsatı dolandırıcılık için kullanan bazı kişiler; zamanında İmar Bankası off shore hesabı bulunan ve buradaki hesaplarında bulunan paralara bankanın batmasından sonra erişemeyen kişilere yardımcı olabilecekleri ve paralarını alabilecekleri bahanesiyle para talep etmeye başladılar. Bu yalana inanan ve birikimlerine kavuşma hayali kuran vatandaşlar birikimlerinden oldukları yetmezmiş gibi bir de İmar Bankası dolandırıcılığı mağduru oldular.

Bu konuya dikkat çeken yetkililer, kendilerinden bu konuda para talep eden kişilere asla inanılmaması gerektiğine vurgu yapıyorlar. Vatandaşların dolandırıcılık faaliyetlerine karşı bilinçli olması dolandırıcılığın önüne geçmede ilk ve en etkili yöntem olarak görünüyor. İmar Bankası Mağdurları ve İmar Bankası Dolandırıcılığı içeriğinin akabinde; İmar Bankası nedir, İmar Bankası nasıl boşaltıldı buradan göz atabilirsiniz.