HUNER: Hun Enerji Yurtdışı Yatırım Fırsatlarını Değerlendirecek

HUNER: Hun Enerji Yurtdışı Yatırım Fırsatlarını Değerlendirecek

20 Ağustos 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

HUNER: Hun Enerji Yurtdışı yatırım fırsatlarını değerlendirecek… HUN Yenilenebilir Enerji Üretim Anonim Şirketi’nden Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a yapılan açıklamada; yüksek seyrini devam ettiren enerji fiyatlarının, şirketin büyüme planlarında Avrupa’daki yatırımlara öncelik verilmesine yol açtığı belirtildi. Bu kapsamda, Güney Avrupa ve Doğu Avrupa ülkelerinde planlanan yeni enerji üretim tesisleriyle şirketin yenilenebilir enerji santrali portföyünü büyütme kararı alındığı deklare edildi. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri de buradan incelenebilir.

HUNER: Hun Enerji Yurtdışı Yatırım Fırsatlarını Değerlendirecek

HUN Yenilenebilir Enerji Üretim Anonim Şirketi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

” Son dönemlerde ciddi artış gösteren ve yüksek seyrini devam ettiren enerji fiyatları, şirketimizin büyüme planlarında Avrupa’daki yatırımlara öncelik verilmesine yol açmıştır. Bu bağlamda, Güney Avrupa ve Doğu Avrupa ülkelerinde planladığımız yeni enerji üretim tesisleriyle şirketimizin yenilenebilir enerji santrali portföyünü büyütme kararı almış bulunmaktayız.

Avrupa’da, sabit fiyat ile garantili alım sözleşmesi olan (“feed in tariff” ve “power puchase agreement”) projelerin yanı sıra, ikili anlaşma ve/veya piyasaya satış seçenekleri de dahil olacak şekilde güneş santrali projelerine yatırım fırsatlarının tespit edilmesi ve değerlendirilmesi öncelikli gündemimize alınmıştır.

Bu maksatla, başta İtalya ve Yunanistan olmak üzere, Avrupa’da yeni solar enerji santrali lisansları geliştirmek ve/veya lisans satın almak suretiyle başlanacak bu yatırım sürecine ilişkin fırsatlar, piyasa koşulları ve olası iş planı hakkında Yönetim Kurulu Üyemiz İlker Hakan Kayhan, Kurulumuza sunum yapmıştır. Bu çerçevede, yatırım sürecini yönetmek, şirketimizi temsil etmek ve şirket namına görüşmeler yürütmek üzere 19.08.2022 tarih ve 2022/41 sayılı yönetim kurulu toplansında kendisine yetki verilmiştir.

Gelişmeler oldukça ve somut adımlar atıldıkça kamuoyuyla paylaşılacaktır. “