Gelecek Hafta Halka Arz Var Mı (15 – 19 Ağustos Haftası)?

Gelecek Hafta Halka Arz Var Mı (15 – 19 Ağustos Haftası)?

12 Ağustos 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Gelecek hafta halka arz var mı (15 – 19 Ağustos Haftası)? SPK 11 Ağustos Perşembe günü haftalık bültenini açıkladı. SPK Bülteni’nden yeni halka arz çıkmadı. Hali hazırda talep toplamaya devam eden ve talep toplamaları yarın (12 Ağustos Cuma)  itibariyle sona erecek olan AZTEK ve HKTM halka arzlarının önümüzdeki hafta borsada işlem görmeye başlaması ön görülüyor. SPK tarafından yeni halka arza onay verilmediği için gelecek hafta içinde yeni bir şirketin talep toplama süreci ise olmayacak.

Gelecek Hafta Halka Arz Talep Toplaması Yok, Yeni Şirketler Borsada İşleme Başlayacak!

Önümüzdeki hafta yeni halka arz edilecek şirket bulunmuyor. Talep toplaması yarın bitecek şirketler ise 15 Ağustos 2022 Pazartesi ile başlayan hafta içinde işlem görmeye başlayacak. AZTEK ve HKTM halka arzına dair detaylar aşağıdaki gibidir:

AZTEK Halka Arz Bilgileri ve AZTEK İşlem Tarihi

Aztek Teknoloji Ürünleri Ticaret Anonim Şirketi halka arzında talep toplama 10 – 11 – 12 Ağustos Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri gerçekleştirilecek. Oransal dağıtım olduğu için T1 ve T2 bakiye kullanılamayacak. Halka arza nakit ya da hisse ve fon blokajı ile katılabilinecek.

Tüm aracı kurumlardan AZTEK halka arzına katılım sağlamak mümkün olacak. Lot başına 10,9 TL olarak belirlenen fiyat; 13,62 TL üzerinden yüzde 20 iskonto oranı ile tayin edilmiş durumda. Halka arz büyüklüğünün 272,5 milyon TL olarak gerçekleşmesi ön görülüyor.

Şirket, halka arzdan elde ettiği geliri şu şekilde kullanacağını deklare etmiş:

  • Gelirin yüzde 20’si ile Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ya da şirket yatırımı
  • Gelirin yüzde 15’i ile yurt içi mağaza açma
  • Gelirin yüzde 35’i ile işletme sermayesi finansmanı
  • Gelirin yüzde 30’u ile de kredi geri ödemesi

AZTEK Borsa İstanbul’da işleme başlamasından sonra herhangi bir fiyat istikrarı programı planlanmıyor.

AZTEK Arz Sonuçları Ne Zaman Açıklanır? AZTEK Borsa İşlem Tarihi Ne Zaman?

AZTEK halka arzı oransal dağıtım yöntemi ile gerçekleştirildiği için halka arz sonuçları 15 Ağustos Pazartesi günü açıklanacaktır. AZTEK hisselerin yatırımcı hesaplarına geçmesi de 15 Ağustos Pazartesi ile başlayan haftada gerçekleşecek olup, AZTEK borsada işlem görmeye başlamadan önce yatırımcıların hesaplarına lotlar geçecektir.

Bu konuda resmi açıklama yapılmamakla birlikte, oransal dağıtımlardaki gecikme dikkate alındığında AZTEK hisselerinin 16 Ağustos Salı günü yatırımcı hesaplarına yansıması beklenebilir. Halka arza katıldım ama hisse gelmedi diyorsanız bu habere göz atabilirsiniz. AZTEK borsa işlem tarihi hakkında da resmi bir açıklama yapılmış değil. Ancak AZTEK hisse borsa işlem tarihi 17 Ağustos Çarşamba olarak ön görülmektedir.

HKTM Halka Arz Bilgileri ve HKTM İşlem Tarihi

Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi halka arzında talep toplama 10 – 11 – 12 Ağustos Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri gerçekleştirilecek. Oransal dağıtım olduğu için T1 ve T2 bakiye kullanılamayacak. Halka arza nakit ya da hisse ve fon blokajı ile katılabilinecek.

Tüm aracı kurumlardan HKTM halka arzına katılım sağlamak mümkün olacak. Lot başına 11 TL olarak belirlenen fiyat; 13,75 TL üzerinden yüzde 20 iskonto oranı ile tayin edilmiş durumda. Halka arz büyüklüğünün 132 milyon TL olarak gerçekleşmesi ön görülüyor.

Şirket, halka arzdan elde ettiği geliri şu şekilde kullanacağını deklare etmiş:

  • Gelirin yüzde 25’i ile Manisa OSB’de yeni üretim tesisi yatırımı
  • Gelirin yüzde 20’si ile hareket ve kontrol odaklı teknoloji şirketi satın alınması
  • Gelirin yüzde 40’ı ile işletme sermayesi finansmanı
  • Gelirin kalan kısmı ile de kredi geri ödemesi

HKTM Borsa İstanbul’da işleme başlamasından sonra herhangi bir fiyat istikrarı programı planlanmıyor.

HKTM Arz Sonuçları Ne Zaman Açıklanır? HKTM Borsa İşlem Tarihi Ne Zaman?

HKTM halka arzı oransal dağıtım yöntemi ile gerçekleştirildiği için halka arz sonuçları 15 Ağustos Pazartesi günü açıklanacaktır. HKTM hisselerin yatırımcı hesaplarına geçmesi de 15 Ağustos Pazartesi ile başlayan haftada gerçekleşecek olup, HKTM borsada işlem görmeye başlamadan önce yatırımcıların hesaplarına lotlar geçecektir.

Bu konuda resmi açıklama yapılmamakla birlikte, oransal dağıtımlardaki gecikme dikkate alındığında HKTM hisselerinin 16 Ağustos Salı günü yatırımcı hesaplarına yansıması beklenebilir.

HKTM borsa işlem tarihi hakkında da resmi bir açıklama yapılmış değil. Ancak HKTM hisse borsa işlem tarihi 17 Ağustos Çarşamba olarak ön görülmektedir.