Halka Arz Hisse Aldım Ne Zaman Hesaba Geçer? Halka Arza Katıldım Lot Gelmedi

Halka Arz Hisse Aldım Ne Zaman Hesaba Geçer? Halka Arza Katıldım Lot Gelmedi

27 Temmuz 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Halka arzlar, özellikle bireysel yatırımcılar tarafından, bir başka deyişle küçük yatırımcılar tarafından son yıllarda büyük bir rağbet görüyor. Yeni halka arz olacak şirketin “fiyat istikrarı” ve “iskontolu fiyat” gibi etkilerle en az birkaç tavan gidebileceğini düşünen on binlerce yatırımcı bu saikle halka arzlara katılıyor. Bununla birlikte halka arza girmek isteyen ancak talep ettiği lot adedi kadar hisse alamayan, yahut halka arz başvurusu kabul edilmeyen veya halka arzda talep ettiği hisselerin hesabına geçmesi geciken kişiler bu konuda pek çok soru yöneltiyorlar. Halka arz hisse aldım ne zaman hesaba geçer ve halka arza katıldım lotlar gelmedi gibi sorular başta olmak üzere halka arzda karşılaşılan sorunlara içeriğimizde soru cevap halinde yanıtlar bulabilirsiniz.

Halka Arz Başvurusu Nasıl Yapılır? Halka Arz Oransal Başvuru Yapma ve Eşit Dağıtım Halka Arzda Başvuru Yapma!

Halka arzlara talep girişi yöntemi, söz konusu halka arzın dağıtım şekline göre değişmektedir. Tamamen eşit dağıtım ile halka arz edilen şirketler için “normal hisse alır” gibi talep geçilebilmektedir. Hali hazırda işlemde olan hisseleri satın aldığınız yatırım hesabınızın “hisse al sat” bölümünden eşit dağıtım yöntemi ile halka arz edilen hisselere talep girebilirsiniz.

Oransal dağıtım yöntemi ile halka arz edilen hisselere talep girişi ise genellikle “halka arz talep girişi” ekranından yapılabilmektedir. Bu ekran, yatırım şirketlerinin portallarına göre değişmekle birlikte genellikle “halka arz” ana başlığının altında yer almaktadır.

Her 2 dağıtım yöntemi ile de halka arz edilen şirketlerin hisselerine talep girişinde, istenilen tutarı / hisse adedini yazmak ve “minimum talep tutarı” bölümüne de 1 yazmak gereklidir. Aksi halde halka arzda lot alamama durumu ile karşılaşabilirsiniz. Şöyle ki…

Halka Arz Minimum Talep Tutarı Nedir?

Halka arz başvurusu yaparken yatırımcının önüne gelen ekranda “minimum talep tutarı” isimli bir bölüm de bulunmaktadır. Bu bölüm amiyane tabirle; size en az kaç lot verelim demektir. Bu bölüme örneğin “10.000” lot yazılırsa, “bana 10.000 lot veremeyecekseniz hiç vermeyin” demek olur. Bu durum, halka arzdan hisse alamamaya neden olabilir.

Halka Arza Katıldım Neden Lot Gelmedi? Halka Arz Başvuru Reddi / Bakiye İadesi

Halka arza katıldığı halde başvurusu reddedilen, istediği hisseleri alamayan kişiler için bunun birkaç sebebi vardır. Kişinin halka arzda başvurusunun gerçekleşmeme nedenleri yaptığı hataya göre şunlar olabilir:

Minimum Talep Tutarına, Asıl Talep Ettiği Tutarı Yazmak: Ülkemizde halka arzlar genellikle yoğun katılımla gerçekleşmekte. Bu nedenle halka arz talepleri çoğu zaman daha az adet hisse ile karşılanmakta. Örneğin 1000 lot hisse talep eden kişi 200 lot alabilmekte. Bu durum dikkate alınarak, halka arz başvuru ekranında karşımıza gelen “minimum talep edilen hisse” bölümüne “1” yazmalıyız. Bu kısma yazılan bir rakamı amiyane tabirle, “bana hiç olmazsa en az 1 adet bu hisseden ver” demektir. Minimum talep edilen hisse bölümüne de asıl talep edilen hisse miktarını (örneğin 1000 lot) yazarsak ve şirket gelen talebe göre bu seviyede dağıtım yapmazsa başvuru hiç gerçekleşmez.

Halka Arz Hisse Borsada Ne Zaman İşlem Görmeye Başlar?

Halka arz edilen şirketin hisselerinin Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlaması da halka dağıtım yöntemine göre değişkenlik arz etmektedir. Tamamen eşit dağıtım ile halka arz edilen şirketlerin hisseleri genellikle talep toplama tarihinden itibaren bir kaç iş günü içerisinde işlem görmeye başlamaktadır. Oransal dağıtım yöntemi ile halka arz edilen şirketlerin hisselerinin borsada işlem görmeye başlaması ise genellikle talep toplama tarihlerinin akabinde 3 – 4 iş gününü bulabilmektedir.

Halka Arz Başvurusu ve Saat Meselesi

Halka arz talep girişlerinde saat de önemlidir. Genellikle dağıtım yöntemine göre belirlenmekle birlikte bazı halka arzlarda başvurular ancak saat 10:30 ile 13 arasında alınmaktadır. Halka arz başvurusu yapılacak şirketin talep toplama günlerinde saat kuralı / detayı bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.

T1 – T2 İle Katılım Yapma ve Yapamama Meselesi

T1 bakiye ve t2 bakiye ile halka arza katılım her şirket için geçerli değildir. Genellikle eşit dağıtım yöntemi ile halka arz edilen şirketler t1 ve t2 bakiye geçerli şekilde halka arza katılmaya izin vermektedirler. Oransal dağıtım yöntemi ile halka arz edilen şirketlerde ise genellikle t1 ve t2 bakiye ile halka arza katılmak mümkün değildir.

Birden Fazla Hesapla Halka Arza Başvuru

Farklı aracı kurumlarda yer alan birden fazla hesapla halka arza katılım yapmak çoğu zaman kabul edilmemektedir. TC Kimlik No. üzerinden yapılan incelemede söz konusu başvuruların yalnızca biri kabul edilmekte ve diğer hesaplara lot dağıtımı yapılmamaktadır.

Halka Arz Hisse Aldım Ne Zaman Hesaba Geçer? Halka Arz Başvurusundan Kalan Bakiyem Ne Zaman Hesabıma İade Olur?

Halka arzına katıldığınız şirketin dağıtım yöntemine bağlı olarak talep ettiğiniz hisselerin hesabınıza geçmesi gecikebilir. Eşit dağıtım yöntemi ile halka arz edilen şirketlerde lotlar genellikle talep toplamanın ertesi günü hesaba geçer. Halka arz talebinin tamamı karşılanmadı ise iade bakiye de hisseler ile birlikte hesaba yansır.

Oransal dağıtım yöntemi ile halka arz edilen şirketlerin hisselerinin yatırım hesabına yansıması biraz gecikebilir. Talep toplama günlerinin ardından 2-3 iş günü içerisinde alınan lotlar yatırım hesabına yansımaktadır. Halka arzda karşılanmayan kısım olarak iade bakiye ise ya daha önce, ya da en geç hisseler ile birlikte yatırım hesabına geçmektedir.

Eşit Dağıtım Yöntemi ile Bireysele Eşit Dağıtım Yöntemi Aynı Mı?

Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de bireysele eşit dağıtım yöntemi ile halka arz edilen şirketlerin aslında “eşit dağıtım yöntemi” ile halka arz edilmediğidir. Eşit dağıtım yönteminden kasıt, “tamamen eşit dağıtım yöntemidir”. Bireysele eşit dağıtım yöntemi ile halka arz edilen şirketler, aslında kurumsala da oransal dağıtım yapıyor demektirler ki; bu durum söz konusu şirketin aslında oransal dağıtım yöntemi ile halka arz edildiğini gösterir.

Halka Arz Talebinden İade Olan Parayı Banka Hesabıma Çekebilir Miyim?

Halka arz talep girişinden sonra yapılan dağıtımdan arta kalan ve yatırım hesabına iade edilen tutarı aynı gün çekmek mümkündür. Zira talep toplama günlerinde t1 ve t2 sürelerini geçiren meblağ, artık tamamen yatırımcının kullanımına açılmış demektir ve banka hesabına çekebilmesinin de önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Halka Arz İskonto Tutarı Nedir?

Halka arz edilecek şirketlerin lot başına kaç liradan halka arz edecekleri fiyat tespit raporlarında değerleme şirketleri tarafından çeşitli hesaplama yöntemleri ve bu yöntemlerin ortalamaları alınarak bulunur. Tespit edilen fiyatın üzerinden şirketler belli bir oranda indirim yaparak halka arza olan talebin artmasını ve yatırımcıların rağbet göstermesini amaçlarlar. Örneğin 10 TL olarak hisse başı fiyat belirlendiğinde, şirket lotlarını halka arzda yüzde 20 iskonto ile 8 liradan satmayı tercih edebilir.

Halka Arz Fiyat İstikrarı Nedir?

Halka arz edilen şirketin Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasının ardından fiyatının dengeli gitmesi ve büyük bir gerileme yaşamaması adına şirketler “fiyat istikrarı” uygulayabilir. Tercihe bağlı bu uygulama ile yatırımcının zarar etmesi ve şirketin piyasa değerinin düşmesi engellenebilir. Halka arzda fiyat istikrarı uygulanıp uygulanmayacağı şirket özelinde değişiklik göstermekte ve arz öncesinde duyurulmaktadır.

Halka Arz Verilen Taahhütler Nedir?

Halka arz edilen şirketlerde arz sonrasında yatırımcıların ani değişikliklerle karşılaşmaması için çeşitli taahhütler verilmektedir. Bu taahhütler; 6 ay boyunca yeni hisse satmama, 1 yıl boyunca halka arz fiyatının altında hisse satmama vb. gibi taahhütlerdir.

2022’de Halka Arz Olan Şirketler! 2022’de Halka Arz Olacak Şirketler

2022’de Temmuz sonuna kadar halka arz olan şirketle şu şekildedir:

 • OBASE / Obase Bilgisayar / 28 – 29 Temmuz 2022
 • KRPLS / Koroplast Temizlik Ambalaj Ürünleri San. ve Dış Ticaret A.Ş. / 20-21-22 Temmuz 2022
 • KLRHO / Kiler Holding A.Ş. / 30 Haziran – 1 Temmuz 2022
 • RBNS / Rubenis Tekstil San. Tic. A.Ş. / 29-30 Haziran 2022
 • KCAER / Kocaer Çelik San. ve Tic. A.Ş. / 22-23-24 Haziran 2022
 • PRDGS / Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. / 9-10 Haziran 2022
 • MAKIM / Makim Makina Teknolojileri San. Tic. A.Ş. / 9-10 Haziran 2022
 • SEGYO / Şeker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. / 1-2 Haziran 2022
 • EUREN / Europen Endüstri İnşaat San. ve Tic. A.Ş. / 2-3 Haziran 2022
 • SUNTK / Sun Tekstil San. ve Tic. A.Ş. / 11-12-13 Mayıs 2022
 • YYLGD / Yayla Agro Gıda Sanayi ve Nakliyat A.Ş. / 11-12-13 Mayıs 2022
 • BMSTL / Bms Birleşik Metal San. ve Tic. A.Ş. / 21-22 Nisan 2022
 • IMASM / İmaş Makine Sanayi A.Ş. / 20-21-22 Nisan 2022
 • KMPUR / Kimteks Poliüretan San. ve Tic. A.Ş. / 20-21-22 Nisan 2022
 • CONSE / Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş. / 14-15 Nisan 2022
 • SUWEN / Suwen Tekstil Sanayi Pazarlama A.Ş. / 13-14-15 Nisan 2022
 • LIDER / LDR Turizm A.Ş. / 29-30 Mart 2022
 • SMRTG / Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Ar-Ge Üretim San. ve Tic. A.Ş. / 16-17-18 Mart 2022
 • ENSRI / Ensari Deri Gıda San. ve Tic. A.Ş. / 16-17 Mart 2022
 • GRSEL / Gür-Sel Turizm Taşımacılık ve Servis Tic. A.Ş. / 3-4 Mart 2022
 • GZNMI / Gezinomi Seyahat Turizm Tic. A.Ş. / 1-2 Mart 2022
 • KLSYN / Koleksiyon Mobilya Sanayi A.Ş. / 24-25 Şubat 2022
 • HTTBT / Hitit Bilgisayar Hizmetleri A.Ş. / 23-24-25 Şubat 2022
 • INVES / Investco Holding A.Ş. / 22-23 Şubat 2022
 • DAPGM / Dap Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. / 15-16-17-18 Şubat 2022
 • HUNER / Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. / 15-16 Şubat 2022
 • PNLSN / Panelsan Çatı Cephe Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. / 9-10-11 Şubat 2022

2022’de Halka Arz Olması Beklenen Şirketler

 • Forte Bilgi İletişim Teknolojileri ve Savunma Sanayi A.Ş.
 • Kaymet Metal İmalat San. ve Tic. A.Ş.
 • Obase Bilgisayar ve Danışmanlık Hizm. Tic. A. Ş.
 • Barem Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
 • Kıraç Galvaniz San. ve Tic. A.Ş.
 • Efeler Çiftliği Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
 • Netcad Yazılım A.Ş.
 • Göknur Gıda Maddeleri Enerji İmalat İthalat İhracat Tic. ve San. A.Ş.
 • Mikro Yazılımevi Yazılım Hizmetleri Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.
 • OutMedya İletişim A.Ş.
 • Destek Finans Faktoring A.Ş.
 • Özsu Balık Üretim A.Ş.
 • Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş.
 • Doğuş Planet Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri A.Ş.
 • Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.
 • Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 • IBS Isıtma Soğutma Havalandırma Taahhüt San. ve Tic. A.Ş.
 • Güllük Mandalya Turizm Liman İşletmeleri A.Ş.
 • SMM Tekstil A.Ş.
 • Sümer Faktoring A.Ş.
 • Tarkim Bitki Koruma San. ve Tic. A.Ş.
 • Tapdi Oksijen Özel Sağlık ve Eğitim Hizmetleri San. Tic. A.Ş.
 • Çavuşoğlu Demir Çelik Geri Dönüşüm San. Tic. A.Ş.
 • Aztek Teknoloji Ürünleri A.Ş.
 • Omega Elektrik Pano A.Ş.