Fahrettin Koca Grip Aşısı Açıklaması Yaptı!

Fahrettin Koca Grip Aşısı Açıklaması Yaptı!

29 Ekim 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca grip aşısı açıklaması yaptı. Fahrettin Koca ilk olarak 253 bin doz grip aşısının dağıtımının yapıldığını belirterek kısa zaman içerisinde 500 bin dozun daha dağıtımının yapılacağını açıkladı. Her yıl yeni grip aşılarının üretilip dağıtımın yapıldığını söyleyen Koca, bu sebepten her yıl farklı zamanlarda üretim ve dağıtımın gerçekleştirildiğini belirtti.

Fahrettin Koca Grip Aşısı Açıklaması Yaptı! İlk Etapta 253 Bin Doz Grip Aşısı Dağıtıldı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca grip aşıları ile ilgili yaptığı açıklamada, daha evvelden ekim ayı içinde grip aşılarının dağıtımın yapılacağını söylediklerini ve sözlerinde durarak dağıtımı gerçekleştirdiklerini bildirdi. İlk etapta dağıtılan 253 bin doz grip aşısının ardından 500 bin doz daha grip aşısının dağıtılacağını söyleyen Bakan Koca, bu yıl toplamda 1,2 milyon grip aşısı dağıtımı yapılacağını deklare etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşının yanı sıra hasta olmamak için yapılması gerekenlerden bahsetti. Vatandaşlara kapalı ve kalabalık ortamlarda fazla kalmamaları gerektiğini söyleyen Koca, hasta insanlarla yakın temastan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiğini belirten Fahrettin Koca, bunun için dengeli beslenme, düzenli uyku ve hareketli bir yaşamı önerdi.

Fahrettin Koca açıklamalarında grip hastalığının genellikle bir hafta gibi bir sürede iyileşebildiğini lakin risk grubunda olan kişilerde ağır klinik sonuçlar görülebildiğini söyledi. Bu sebepten özellikle hamile, yaşlı, 0- 2 yaş arası bebekler, huzurevi gibi yerlerde yaşayanlar, kronik hastalığı (astım, şeker, kalp,böbrek, vs.) bulunanlar ve bazı sebeplerden ötürü bağışıklığı baskılanmış olan kişilerin grip aşısı olmalarını öneren Koca, risk grubundaki kişilere grip aşısının doktor reçetesi ile ücretsiz yapıldığını deklare etti.

Uykuda geçen zaman boşuna mı, uyku düzeni, uyku pasif dönem mi gibi soruların cevapları için buraya göz atabilirsiniz.