Kuveyt Dinarı Dünyanın En Değerli Para Birimi 2021

Kuveyt Dinarı Dünyanın En Değerli Para Birimi 2021

13 Ocak 2020 3 Yazar: Emine Zaman

Petrol zengini Kuveyt’in para birimi olan Kuveyt Dinarı çok uzun yıllardır dünyanın en değerli para birimi konumunda. Çocukluğumuzdan bu yana adeta aklımıza kazınan “Dünyanın en değerli para birimi Kuveyt Dinarı” tespiti, aradan geçen on yıllarca sürede değişiklik göstermedi. 2021 Ocak ayı itibari ile Kuveyt Dinarı güncel kurla 24,43 Türk Lirası’na denk iken, Amerikan Doları bazında ise 3,30 dolara eşittir. Kuveyt Dinarı Dünyanın En Değerli Para Birimi 2021 başlıklı haberimizde; Kuveyt Dinarı Banknotları, Kuveyt Dinarı Türkiye’de geçerli mi, Kuveyt Dinarı neden değerli gibi pek çok sorunun cevabını da bulabilirsiniz.

Kuveyt Dinarı Banknotları Kuveyt Dinarı Türkiye’de Geçerli Mi?

Kuveyt Dinarı’nın dünyanın en pahalı para birimi olmasında petrol ve doğalgaz en önemli etken konumundadır. Zira Kuveyt’in en önemli gelir kaynakları petrol ve doğalgaz olarak ön plana çıkmaktadır. Kuveyt Dinarı Amerikan Doları bazında sabitlenmiştir. 1 Kuveyt Dinarı 3,30 Amerikan Doları’na denktir ve bu kur; Amerikan Doları Kuveyt Dinarı sabitlemesinden dolayı uzun yıllardır geçerliliğini sürdürmektedir. Dünyanın En Değerli Para Birimi 2020 Kuveyt Dinarı sonrasında yer alan dünyadaki en değerli para birimleri listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Dinarı Türkiye’de geçerlidir. Türkiye’de Kuveyt Dinarı bozdurmak pek çok para birimine göre daha kolaydır. Türkiye’de hemen her ilde pek çok döviz bürosu Kuveyt Dinarı bozmaktadır. Türkiye’de bankalar Kuveyt Dinarı bozmak noktasında alternatif olsalar da genellikle bankaların Kuveyt Dinarı bozmadığı bilinmektedir. Bankalar yerine Kuveyt Dinarı’nı döviz bürolarından bozduramayan kişiler büyük kuyumculara da müracaat edebilirler. Dünyanın en değerli para birimi olan Kuveyt Dinarı’nın bozdurulma işleminde kura dikkat edilmesi önemlidir.

Kuveyt Dinarı Neden Pahalı?

Kuveyt Dinarının dünyadaki en değerli para birimi olmasına ve bu durumu stabil olarak sürdürmesine; ülkenin petrol zengini olmasının yanı sıra, sattığı petrol karşılığında yalnızca kendi para biriminden tahsilat yapmasının da etkisi büyük. Bu sayede ülkeden petrol ithal etmek durumunda olan yabancı alıcılar mecburen Kuveyt Dinarına talep göstermekte, Kuveyt’in para biriminin alımı için kullanılan dolar ve Euro başta olmak üzere diğer para birimleri de ülkede kalmaktadır. Bu sayede ülkenin döviz rezervleri her daim üst seviyededir.

Son 5 Yılda Kuveyt Dinarı Sürekli Arttı!

Haziran 2012’de 6,5 lira seviyesinde olan Kuveyt Dinarı, 2014 yılında 8 lirayı ve 2015 yılında da 10 lira sınırını geride bıraktı. 2016 yılı sonunda 12 liranın üzerine çıkan Kuveyt Dinarının, bu yıl Türk Lirası’nın aşırı değer kaybettiği dönemlerde 13,25 lira noktasını dahi gördüğü kayıtlara geçti. Akabinde Kuveyt Dinarı 2018 yılı içerisinde daha da değerlenerek 20 lirayı gördükten sonra Türk Lirası bazında bu noktadan bir miktar gerileme kaydetti.

Kuveyt’in dünyadaki en büyük petrol üreticilerinden biri konumunda olması ve ürettiği petrolün büyük kısmını Amerika Birleşik Devletleri’ne satması, global piyasada Kuveyt Dinarının Amerikan Doları ile genellikle doğru orantılı olarak dalgalanmasına neden olmaktadır. Doların küresel bazda artış gösterdiği zaman diliminde Kuveyt Dinarının değeri de büyük oranda artmakta, tersi durumda her iki para birimi de değer kaybetmektedir.

Kuveyt Dinarı Dünyanın En Değerli Para Birimi 2021 Banknotları

1 Kuveyt Dinarı, yaklaşık 20 liralık değeri ile hali hazırda yeryüzündeki en değerli para birimi olma unvanını sürdürüyor. Kuveyt Dinarının tedavüldeki banknotları; çeyrek, yarım, 1, 5, 10 ve 20 dinardır. En büyük Kuveyt Dinarının banknotu 20 dinar olmasına rağmen, güncel kur ile hesapladığımızda 20 Kuveyt Dinarı 400 Türk Lirası’na denk gelmektedir. Kuveyt Dinarının en küçük banknotu konumunda olan ¼ dinar, yani çeyrek dinarın değeri ise hali hazırda yaklaşık 5 Türk Lirası’na denktir ki bu da Türk Lirası bazında en küçük meblağlı kağıt banknottur. Kuveyt Dinarı Kuveyt Merkez Bankası Central Bank of Kuwait tarafından basılmaktadır. Kuveyt Merkez Bankası resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.