Çin Parası Neden Değersiz Yuan Neden Değersiz?

Çin Parası Neden Değersiz Yuan Neden Değersiz?

6 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Çin para birimi, Türkiye’de daha sık kullanılan ismi ile Yuan, anavatanında ise Renminbi. Çin Yuanı ya da Çin Renminmi olarak bilinen Çin para birimi değersiz paralar arasında yer alıyor. Tabi bu “değersiz” tanımı görece değerli para birimlerine göre yapılmakta. Çin para biriminin değersiz olması; Çin parası neden değersiz, Yuan neden değersiz ya da Çin Yuanı neden değersiz sorularının sorulmasına neden oluyor…

Çin ekonomisi büyük oranda ihracat üzerine kurulu bir ekonomi konumunda. Dünyaya pek çok alanda ürünler ihraç eden Çin ekonomisi cari denge bakımından da son derece iyi durumda. Bunda hiç şüphe yok ki Çin Yuanı’nın nispeten değersiz olmasının da büyük payı var. Zira diğer ülkelerdeki insanlar, kendi kazançlarına oranla daha ucuz olarak ülkelerine gelen Çin mallarına yöneliyorlar. Bunda da Çin parasının değersiz olması büyük rol oynuyor.

Çin Parası Neden Değersiz? Yuan Neden Değersiz?

Dünyanın en büyük ihracat yapan ülkeleri arasında bulunan ve bu alanda Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra Avrupa Birliği ülkeleri gibi güçlü rakipleri bulunan Çin’in elindeki en büyük koz değersiz Yuan’dır. Dolar ve Euro karşısında son derece düşük bir değere sahip olan Çin Yuanı sayesinde Çin ticaret yarışında küresel çapta batılı ülkeler ile rekabette geri kalmamayı amaçlamaktadır.

Çin Yuanı Yükselir Mi? Çin Yuanı Neden Devalüe Etti?

Çin Hükümeti Çin Yuanı’nın nispeten değersiz para birimleri arasında yer almasını dünya ticaret savaşlarında lehine bir argüman olarak kullanmakta. Bu nedenle Çin hükümeti dönem dönem para birimini kendi isteği ile devalüe etmekte. Çin Yuanı neden devalüe etti sorusunun en net cevabı; dünya ticaret savaşlarında öne geçmek ve ihracatını artırmaktır. Çin’de iş verenler de Çin Yuanı’nın değersiz olmasını desteklemekte ve değerlenen Yuanı dünya ile rekabette kendilerine bir engel olarak görmektedirler.

Çin Yuanı yükselir mi ya da Çin Yuanı alınır mı sorularının cevabı için ise geçtiğimiz 5 yıllık sürece bakmak bize bir fikir verebilir. 2013 yılı itibari ile 0,34 Türk Lirası’na eşit olan Çin para birimi Yuan, hali hazırda güncel kur ile 0,78 Türk Lirası’na eşittir. Aradan geçen 5 yıllık süreçte Çin Yuanı’nın yüzde 130’a yakın oranda değerlendiği görülmektedir. Bununla birlikte Çin Hükümeti’nin dönem dönem Yuani devalüe edebildiği de göz ardı edilmemelidir. Çin Parası Neden Değersiz Yuan Neden Değersiz haberi akabinde; Çin Yuanı en büyük banknotu nedir, Çin Yuanı sembolü nedir, Çin Yuanı madeni paraları nelerdir gibi sorulara cevap bulmak için de buraya göz atabilirsiniz.