Çeyiz Hesabı 2020 Çeyiz Hesabı Ayrıntıları

Çeyiz Hesabı 2020 Çeyiz Hesabı Ayrıntıları

12 Ocak 2020 3 Yazar: Emine Zaman

Halkımızın tasarruf eğilimi maalesef ki yeterli seviyede değil. OECD ortalamalarının hemen hemen yarısı oranından tasarruf istatistiklerine sahip olan Türk Halkı’nın daha çok tasarruf yönelmesi için geçtiğimiz yıl devlet tarafından uygulamaya konulan bir dizi önlem arasında çeyiz hesabı da yer aldı. Çeyiz hesabına dair bilmeniz gereken her şey haberimizin detayında… Çeyiz hesabı 2020 çeyiz hesabı ayrıntıları…

Çeyiz Hesabı 2020

Kimler Çeyiz Hesabı Açabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ya da kanunda özel statüsü bulunan yabancılar arasında, hiç evlenmemiş kişiler çeyiz hesabı açabilirler.

Çeyiz Hesabı Yaş Sınırı Var Mı?

Çeyiz hesabı açmak için alt yaş sınırı bulunmuyor. 18 yalından küçükler için vasisi ya da velisi çeyiz hesabı açabilirken, 18 yaşından büyükler kendi adlarına çeyiz hesabı açabilmektedirler. Çeyiz hesabı üst yaş sınırı ise 25’dir. 25 yaşından gün alan kişiler yeni çeyiz hesabından faydalanamamaktadırlar.

Çeyiz Hesabı Her Bankadan Açılabilir Mi?

Ülkemizdeki hemen her banka çeyiz hesabı hizmeti vermektedir. Bu konuda istisna olan banka henüz kamuoyuna yansımamıştır, bu nedenle ülkemizde faaliyet gösteren her bankadan çeyiz hesabı açtırılabilmektedir.

Çeyiz Hesabına Devlet Katkısını Ne Zaman Alırım?

Kişinin çeyiz hesabına devlet katkısı alabilmesi için birkaç şartı yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlardan birisi düzenli olarak en az 36 ay boyunca ilgili çeyiz hesabına ödeme yapmaktır. Diğer şart ise hesap sahibinin 27 yaşını doldurmadan evlenmesi gerekmektedir. Bu iki şartı yerine getiren kişinin evlilik tarihinden itibaren altı ay içerisinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair ilçe nüfus müdürlüklerinden alacağı belge ile çeyiz hesabının bulunduğu banka şubesine başvurması durumunda banka şubesi durumu bakanlığa bildirmektedir. Bakanlığın uygun bulması durumunda çeyiz hesabına devlet katkısı alınabilmektedir. Ayrıca devlet destekli konut hesabını da buradan inceleyebilirsiniz.

Çeyiz Hesabına Devlet Katkısı Tutarı Nasıl Hesaplanır? Çeyiz Hesabı Hesaplama!

Çeyiz hesabına devlet katkısı tutarı, kişinin yaptığı düzenli aylık ödeme tutarları ile doğru orantılı olarak hesaplanmaktadır. Buna göre;

36 ile 47 ay ödeme yapanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’u devlet katkısı olarak ödenir. Lakin, ödenecek tutar 10.004,95 Türk Lirası’nı geçemez.

48 ile 59 ay aralığında düzenli ödeme yapanlar için, hesapta biriken tutarın yüzde 15’i devlet katkısı olarak ödenmektedir. Ancak, devlet katkısı tutar 10.533,07 Türk Lirası’nı geçemeyecektir.

60 ay ve üzerinde çeyiz hesabına düzenli ödeme yapanlar için, hesaptaki toplam tutarın yüzde 20’si devlet katkısı olarak verilir. Bu seçenekte de devlet katkısı azami 11.032,20 Türk Lirası olabilmektedir.

Çeyiz Hesabına Kaç Ay Boyunca Ödeme Yapmam Gerekir?

Çeyiz hesabına en az 36 ay boyunca ödeme yapmanız gerekir. 3 yılın altında yapılan ödemelerde çeyiz hesabına devlet katkısı almak mümkün olmayacaktır.

Çeyiz Hesabına Ne Kadar Ödeme Yapmam Gerekir?

Çeyiz hesabına en az 190,32 lira ödeme yapmanız gerekir. Çeyiz hesabına yapılabilecek aylık maksimum ödeme tutarı ise 1.903,24 TL’dir. Bu aralıkta kişi istediği miktarda aylık düzenli ödeme yapabilecektir. 3 ayda bir ödeme yöntemi ile çeyiz hesabı açtıracak kişiler minimum 571 Türk Lirası maksimum ise 5710’ar Türk Lirası taksitler aralığında ödemelerini gerçekleştirebileceklerdir.

Çeyiz Hesabında Ödeme Düzenini Kendim Belirleyebilir Miyim?

Çeyiz hesabında aylık ya da 3 aylık ödeme yapma seçenekleri mevcuttur. Bu iki seçenekten birisini seçebilirsiniz.

Diğer yatırım seçenekleri de ilginizi çekiyorsa Marifetli Hesap’ta TEB yüksek faiz veriyor haberimize buradan göz atabilirsiniz.