Devlet Destekli Konut Hesabı 2020

Devlet Destekli Konut Hesabı 2020

12 Ocak 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Ev almak özellikle Türk Halkı tarafından huzur anlamı taşıyor. Bu nedenle konut sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Konut sahibi olmanın dayanılmaz çekiciliği hemen herkesi sarsa da, ev fiyatlarının fahiş seviyelerde olması pek çok kişinin bir ev sahibi olmasını zorlaştırıyor. Bilhassa son dönemde yükselen konut kredisi faiz oranları da ev alacakların bankalara başvurmalarını zorlaştıran bir diğer etken. Geriye ise birikim yaparak ev sahibi olmayı kolaylaştırmak kalıyor. Bunun için devlet destekli konut hesabı açtırılarak birikim yapmak akıllıca bir hamle olarak öne çıkıyor. Devlet destekli konut hesabı 2020 yılı ayrıntıları haberimizde yer almaktadır.

Devlet Destekli Konut Hesabı 2020

Devlet destekli konut hesabı açtıran vatandaşlar, her ay ya da üç ayda bir düzenli olarak belli miktarda bu hesapta birikim yapması durumunda devlet desteği almaya hak kazanacaklardır. Konut hesabı ile ilgili sorular ve cevaplarını aşağıdaki gibi derleyebiliriz.

Konut Hesabı Bütün Bankalardan Açılabilir Mi?

Konut hesabı Türkiye’de faaliyet gösteren bütün bankaların yurt içi şubelerinden açılabilmektedir. Konut hesabı kişisel olarak açılabilmekte olup, ortak hesap olarak açılamamaktadır. 18 yaşından büyükler kendi adlarına konut hesabı açtırabilirlerken, 18 yaşından küçükler için de velisi ya da vasisi konut hesabı açtırabilecektir.

Evi Olan Devlet Destekli Konut Hesabı Açtırabilir Mi?

Konut hesabının amacı konutu olmayan vatandaşları ev sahibi yapmak olduğundan hali hazırda üzerine kayıtlı evi bulunan vatandaşlar konut hesabı açtıramamaktadır.

Devlet Destekli Konut Hesabı’na Kaç Ay Ödeme Yapmam Gerekir?

Konut hesabı kapsamında devlet desteği alabilmek için en az 36 ay boyunca ilgili hesaba düzenli ödeme yapmak gerekmektedir. Ödemeler müşteri tercihine göre aylık yapılabildiği gibi, 3’er aylık periyotlar halinde de yapılabilmektedir.

Devlet Destekli Konut Hesabı İçin Ne Kadar Ödeme Yapmam Gerekir?

Konut hesabı açtıran ve devlet desteği almak isteyen vatandaşlar aylık bazda minimum 274,06 TL hesaba para yatırmak durumundadır. Aylık hesaba yatırılabilecek azami tutar ise 2.740,59 TL olarak belirlenmiştir. 3 ayda bir ödeme yapmak isteyen vatandaşlar için bu tutarların 3 katı geçerlidir.

Konut Hesabında Devlet Katkısı Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Devlet destekli konut hesabı açtırarak birikim yapan vatandaşlar konut satın alma tarihlerine kadar bankada yaptıkları birikime göre devlet desteği alacaklardır. Buna göre; 36 ile 47 ay arasında devlet destekli konut hesabında birikim yapanlar toplam birikim tutarlarının yüzde 15’ini devlet desteği olarak alabileceklerdir. Lakin bu tutarın 26.251,08 Türk Lirası’nı geçemeyeceği unutulmamalıdır.

48 ile 59 ay arasında ilgili hesaba düzenli olarak birikim yapanlar için, hesaptaki toplam birikim tutarının yüzde 18’i devlet desteği olarak verilecektir. Bu seçenekte de devlet desteği 27.347,32 Türk Lirası’nı geçemeyecektir.

Devlet destekli konut hesabına 60 ay ve üzerinde birikim yapanlar hesapta biriken tutarın yüzde 20’sini devlet desteği olarak alabilecekken, bu tutarın da 28.548,42 Türk Lirası’nı geçemeyeceğine dikkat edilmelidir. Ayrıca çeyiz hesabında birikim yapmak istiyorsanız buraya göz atabilirsiniz.