Bosna Hersek Asgari Ücret 2020 Meblağı Netleşti

Bosna Hersek Asgari Ücret 2020 Meblağı Netleşti

13 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Balkanlardan Avrupa içlerine doğru ilerlerken bizim ile kardeş halk diyebileceğimiz pek çok halkın yaşadığı ülkeler birbiri ardına sıralanmaktadır. Bu ülkelerden biri de Bosna Hersek’tir. Bosna Hersek ve Boşnak halkı ile ortak bir geçmişimizin bulunması bu ülkeye olan ilgi ve alakamızın da her daim diri kalmasını sağlamaktadır. Bu haberimizde Bosna Hersek’te asgari ücret ne kadar ve Bosna’da maaşlar ne seviyede bunu inceleyeceğiz. İşte Bosna Hersek asgari ücret 2020 rakamı ve Bosna’daki maaşlar…

Bosna Hersek Asgari Ücret 2020

Bosna Hersek’te asgari ücret 2015 yılında 400 Boşnak Markı seviyesinde uygulanıyordu. Aradan geçen yıllarda Bosna Hersek’te asgari ücrete yapılan zamlar neticesinde asgari ücret 500 Boşnak Markı seviyesine yükseldi. 2020’de Bosna Hersek’te asgari ücret 500 Boşnak Markı olarak uygulanacak. Peki 500 Boşnak Markı kaç dolar ve kaç Euro etmektedir. Bosna Hersek asgari ücret kaç dolar diye merak edenler için yaklaşık 285 dolar olduğunu söyleyebilir. Bosna Hersek’te asgari ücret Euro bazında ise 256 Euro olarak uygulanacaktır. Bosna Hersek’te asgari ücret TL bazında ise 2020 yılında yaklaşık 1650 Türk Lirası olacaktır.

Boşnak Markı nedir, Bosna Hersek Markı hakkında detaylı bilgi buradan edinilebilir.

Bosna Hersek’te Maaşlar Ne Kadar?

Avrupa’da pek çok ülke ekonomik olarak refah durumda olmasına rağmen maalesef Bosna Hersek bu ülkeler arasında yer almıyor. Bosna Hersek’te kişi başına düşen gelir 5 bin dolar seviyesinde bulunuyor. Ülkede asgari ücret seviyesinde maaş alan çok geniş bir kesim bulunuyor. Buna ek olarak gündelik işlerde çalışan ve asgari ücretin aşağısında dahi maaş alan çalışanlar mevcut.

Hemen her ülkede olduğu gibi Bosna Hersek’te de asgari ücretin üzerinde maaş alan bir kesim de bulunuyor. Yaptıkları işe ve çalışanın niteliğine göre Bosna Hersek’te maaşlar 1000 Boşnak Markı’na, takribi 600 dolara kadar çıkabiliyor. Ülkede orta sınıf olarak adlandırılabilecek kesimde bu meblağın üzerinde maaş görmek ise pek mümkün değil.

Bosna Hersek Ev Kiraları Ne Kadar?

Bosna Hersek’te ev kiraları aylık ortalama 300 Boşnak Markı seviyesinde bulunuyor. Kırsal kesim ile kentsel kesim arasında ev kiraları yönünden çok fark bulunuyor. Zira kırsal kesimde aylık 100 Bosna Hersek Markı’na ev kiralanabilirken; kentsel kesimlerde ev kiraları 500 Boşnak Markı ve üzeri rakamlara dahi çıkabiliyor. Boşnak Markı nedir, Bosna Hersek Markı hakkında detaylı bilgi buradan edinilebilir.