Küresel Piyasalarda Son Durum 13 Aralık!

Küresel Piyasalarda Son Durum 13 Aralık!

13 Aralık 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler bayram havası yaşatıyor dersek yanlış olmaz sanırım. ABD ile Çin arasında yapılan ticaret anlaşması piyasalara derin bir nefes aldırırken İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin iktidara gelmiş olması da olumlu yönde etki etti. Küresel piyasalarda hisse senetleri rekor seviyelere çıkarken sterlin ile tahvil faizlerinde de yükseliş kaydetti. İşte küresel piyasalarda son durum 13 Aralık!

Küresel Piyasalarda Olumlu Hava Esmeye Başladı!

Amerika ile Çin arasında imzalandığı söylenen ticaret anlaşması uluslararası piyasaya olumlu etki etti ve hisse senetleri 2018 yılının başından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Dün ABD hisse senetlerinin yüzde 0,7 ile yüzde 0,9 arasında prim kazanmasıyla piyasadaki belirsizlikler azalmaya başlamışken bugün Asya hisse senedi piyasalarındaki hareketlilikte piyasaların düzelmeye başladığına işaret ediyor.

Merkez Bankası beklenti anketi soruları, Merkez Bankası beklenti anketi nedir gibi merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.

Söz konusu gelişmenin yanı sıra İngiltere’de yaşanan belirsizliklerin kaybolmasıyla sterlin yükselişe geçti. İngiltere’de Başbakan Boris Johnson önderliğinde Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi. Bu gelişme ile birlikte Brexit’in belli olmasıyla sterlin dolar karşısında 2018’in Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Euro karşısında ise 2016 yılında yapılan Brexit oylamasından bu yana en yüksek değere çıktı. Uluslararası piyasada yaşanan bu olumlu gelişmelerin ardından Euro/ dolar paritesi 200 günlük ortalamasının üzerine çıktı. Analistlere göre küresel piyasalara hakim olan bu pozitif risk iştahının devam etmesi öngörülüyor.

Yurt içi piyasalara bakıldığında ise Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği son faiz indiriminin ardından Türk Lirası’nda az da olsa değer artışı olurken Borsa İstanbul’da ise BİST 100 endeksi yüzde 2’lik kazançla 110.000 puan seviyesine çıktı. 5 yıllık CDS yani ülke risk primi de 300’ün altına geriledi. Dolar/ TL değeri ise 5,78 seviyesinde bulunuyor.