Borsada Hisse Seçiminde F/K Oranı Önemli mi?

Borsada Hisse Seçiminde F/K Oranı Önemli mi?

4 Ekim 2023 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Birikimlerini borsada değerlendirmek, orta- uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için hisse belirlemek önemli bir adımdır. Yatırım yapılacak olan hisse belirlenirken şirketin piyasa değeri, F/K oranı (fiyat-kazanç oranı) gibi göstergelere bakmak, temel ve teknik analizi yaparak hissenin durumu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir ki yapılan yatırım karlı olsun. Bu yazımızda borsada hisse seçiminde F/K oranı önemli mi, bu oran nedir, neyi gösterir, gibi soruların cevaplamaya çalışacağız.

Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

F/K Oranı Nedir?

F/K oranı (fiyat kazanç oranı) hissenin anlık fiyatının, şirketin hisse başına kârına bölünmesi ile elde edilen orandır. Bu oran P/E yani price- to- earnings olarak ifade de edilebilir. Bir diğer kısa adı da PER şeklindedir. Şirket incelemeleri yaparken fiyat kazanç oranı bu şekilde de karşınıza çıkabilir.

Fiyat kazanç oranı şirketin 1 birimlik kârını satın almak için ödenmesi gereken miktardır. Peki F/K oranını nasıl yorumlarım? Genellikle, F/K oranı çok yüksek olan şirketler fazla değerlenmiş anlamına gelir; gereğinden düşük olanlar ise henüz değerlenmemiş şirketlerdir. Burada “F/K oranı çok yüksek, artık bu hisse yatay seyredebilir ya da biraz geri çekilebilir” gibi düşünülebilir ya da bu şişkin oran şirketin geleceğinin yatırımcı tarafından pozitif bir görünüme sahip olduğu anlamına da gelebilir.

Diğer taraftan fiyat kazanç  oranı çok düşük olan şirketler için genellikle “henüz değerine çıkamamış, dolayısıyla yükselişe geçme ihtimali yüksek” gibi bir yorum yapılabilir. Olması gerekenden düşük F/K oranına sahip olan hisselere “değer hisseleri” denir.

Borsada Hisse Seçiminde F/K Oranı Önemli mi? Fiyat Kazanç Oranı Nasıl Yorumlanır?

Fiyat kazanç oranı yatırım yapılacak hisse belirlenirken bakılacak tek parametre değildir ancak hisse fiyatının gereğinden fazla ya da az olduğu hakkında fikir verdiği için  önemli bir belirteçtir. Şu unutulmamalıdır ki, fiyat kazanç oranı hissenin anlık fiyatı ile birlikte değişir. Borsada yaşanan dönemsel dalgalanmalarda hisse fiyatının değişmesi ile birlikte ya da şirketin dönemsel kar artışlarında F/K oranı da değişir. Bununla beraber, sektöre göre de farklı F/K ortalamaları mevcuttur. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak bu oranı yorumlamak yatırımcının faydasına olacaktır.

Bazı hisselerde ise negatif P/E oranı karşımıza çıkabilir. Bu şirketin hisse başına zarar ettiği anlamına gelmektedir. Negatif PER oranına sahip olan bir şirketin hisse fiyatının yükselmesi, yatırımcının bu şirketin ilerde değerlenmesini beklediği anlamına gelebilir.

F/K oranı şirket hakkında genel bir bilgi verse de kesin bir gösterge değildir. Borsada kağıtlara giren yatırımcıya göre işler beklenenin aksine ilerleyebilir. Yani, A şirketinin F/K oranı çok yüksek demek ki bu hissenin fiyatı yükselmez, diye düşünülen bir hisse yükselişine devam edebilir. Ya da değerinin altında bir F/K’ya sahip olan bir şirketin hisse fiyatı yükselecek diye bekleseniz de yükselmeyebilir.

F/K Oranı Neyin Göstergesi?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi F/K oranı hisse fiyatının ucuz ya da pahalı olduğunu anlamamıza yardım eder. Bununla birlikte F/K oranı temettü gibi sabit ya da değişken getirilerin, kendilerine yapılan yatırım miktarını kaç sene içerisinde yatırımcısına tamamen geri ödeyeceğini de gösterir.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse; yıllık %5 sabit temettü ödemesine sahip bir hisse senedinin (hisse fiyatındaki değişim hariç olmak üzere) temettü ödemesinin F/K oranı 20’dir. Çünkü her sene yapacağı %5’lik bir ödeme ile 20 sene içerisinde yatırımcısı, sadece bu temettü ödemeleri ile yatırdığı paranın tamamını geri almış olur.

F/K Oran Hesabı Nasıl Yapılır?

Fiyat kazanç oranını hesaplamak için hissenin güncel fiyatı ve şirketin son 4 çeyrekte elde ettiği hisse başına karı (earnings per share; EPS) bilmek gerekmektedir. “Hisse senedi fiyatı/ Hisse başına kâr” bölme işlemini yaparak F/K oranına ulaşabiliriz.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!