Bitcoin Zirveyi Vurdu! Bitcoin Düşer Mi? Bitcoin Balon Mu?

Bitcoin Zirveyi Vurdu! Bitcoin Düşer Mi? Bitcoin Balon Mu?

3 Kasım 2017 3 Yazar: Emine Zaman

(Güncellendi-15.12.2017-) Kripto para birimlerinin öncüsü konumunda olan Bitcoin her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Bu yükseliş öyle hızlı bir şekilde cereyan ediyor ki, BTC fiyatı birkaç dakika içerisinde 500-1000 TL civarında getiri dahi sunabiliyor. Geçtiğimiz yıl bu zamanlar bin doların dahi altında olan Bitcoin dün itibari ile 17 bin doları aşarak bir kez daha tarihi zirvesini yinelemiş oldu (14.12.2017) Peki bu durum nereye kadar sürecek? Bitcoin düşer mi?

Pek çok kişinin anlam veremediği, ne olduğu hakkında bilgisi olmadığı Bitcoin bilinilirliğini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Bundan 7 yıl önce piyasaya çıktığında 1 dolar karşısında bin Bitcoin satın alınan zamanları buradan okuyabilir ve hem Bitcoin hakkında bilgi sahibi olabilir hem de Bitcoin’in aradan geçen 8 yıllık süreçte nereden nereye geldiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ki söz konusu yazıyı kaleme almamızın üzerinden 8 ay kadar süre geçti ve Bitcoin baş döndürücü hızla yükselmeye devam etti. Bu yükseliş Bitcoin’i riskli görenlerin dahi aklını başından alırken, akıllarda hep aynı soru var; Bitcoin düşer mi?

Bitcoin Düşer Mi? Bitcoin Balon Mu?

Bitcoin dün (14.12.2017) tarihi itibari ile 17 bin dolar sınırını da aşarak tarihi zirveyi gördüğünde Türk Lirası bazında değeri 68 bin Türk Lirası’nın dahi üzerine çıktı. Bununla birlikte bu seviyeden bir miktar gevşeyen Bitcoin önce 62 bin Türk Lirası’na kadar geriledi ama sonrasında tekrar 17 bin doların, yani 68 bin Türk Lirası’nın üzerine tırmanmayı başardı. Bu noktadan Bitcoin düşer mi sorusunun cevabı pek çok yatırımcı için “evet düşer” şeklinde.

Yakın zamanda yeni bir segwit ile karşılaşılacağını belirten pek çok yatırımcı Bitcoin’in 5 bin dolar seviyelerine kadar geri çekilebileceğini ve bu seviyelerin alım fırsatı olarak kullanılabileceğini belirtiyorlar. Zira bu yatırımcılara göre Bitcoin kısa vadeli geri çekilmenin ardından 20 bin dolar noktasına kısa sürede gelebilir. Tabii bunların tamamı yorumdan ibaret. Zira daha önce Bitcoin bin dolar sınırındayken de, 10 bin dolar sınırındayken de aynı uyarılar yapılmış ancak Bitcoin yükselişini her daim devam ettirmeyi başarmıştı. Bununla birlikte pek çok uzman ekonomiste göre ise Bitcoin bir balon. Bu ekonomistlerden birisi de Nobel ödülü sahibi Robert Shiller. Peki Bitcoin balon diyen Robert Shiller’in görüşleri nasıl?

Nobelli ekonomist Robert Shiller “Analizlerime göre ortada insanları heyecanlandıran bir hikaye var ve bu nedenle talep büyük. Genç nesil bilgisayar kullanarak zengin olmayı hayal ediyor. Bu onları heyecanlandırıyor. Genç insanlar Bitcoin’i sevdi ve bu da BTC’ye zirve yaptırdı. Sonuçta gizemli bu para birimi çok zekice bir sistem üzerine kurulmuş durumda. Hikayesi güzel ve dünyadaki genel sisteme aykırı durumda. İnsanların ilgisini bu şekilde çekmiş durumda ama temeli yok. Dolayısıyla bunun bir balon olabileceğini düşünüyorum. Ben Bitcoin’in durumuna bu şekilde bakıyorum” diyor.

Son günlerde ülkemizde gerek Mehmet Şimşek Bitcoin hakkında aniden düşüş yaşayabilecek bir yatırım aracı olduğuna dair ve gerekse Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de Bitcoin’in saadet zinciri olduğuna dair açıklamalarda bulundular. Bu açıklamaları da konunun muhatapları ve Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünen kişilerin göz önünde bulundurmaları doğru olacaktır.

Bitcoin balon mu, yoksa daha fazla yükselecek karlı bir yatırım aracı mı burada son kararı verecek olan her daim parasını riske atan yatırımcıdır. Yatırımcıların karar verme süreci de aldıkları riskler ve kar beklentileri ile doğru orantılı olarak değişecektir. Bitcoin 1 yılda 10 kat değer kazandı yazımıza buradan göz atabilirsiniz.