Belçika Para Birimi Belçika Euro Öncesi Para Birimi Nedir?

Belçika Para Birimi Belçika Euro Öncesi Para Birimi Nedir?

20 Nisan 2020 10 Yazar: Nilgün Ciğerci

Avrupa’nın önemli ülkelerinden olan Belçika, ekonomik anlamda da pek çok ülkeden iyi durumdadır. Belçika günümüzde para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Belçika eski para birimi ise Frank’tır. Belçika Euro öncesi para birimi olarak uzun yıllar boyunca Frangı kullanmıştır. Belçika Frangı 1832 yılında kullanılmaya başlanılmıştır. Euro öncesi Belçika para birimi olan Belçika Frangı hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Günümüzde Belçika’da Hangi Para Birimi Kullanılıyor? Belçika Para Birimi Euro Mu? Belçika Frangı Halen Geçerli Mi? Belçika Frangı Ne Zaman Tedavülden Kalktı? Belçika Frangı Euro İle Değişim Yapılabilir Mi? Belçika Frangı Kaç Euro Eder? 1 Euro Kaç Belçika Frangı? Belçika Frangı Kaç TL? Belçika Frangı Ne Kadar? Belçika Frangı Alt Birimi Nedir? Belçika Frangı Banknotları Nelerdir? Belçika Frangı Banknotları! Belçika Frangı Madeni Paraları Nelerdir? Belçika Frangı Madeni Paraları! Belçika’da Yaşanan Madeni Para Kıtlığına Dair…

Belçika’da Hangi Para Birimi Kullanılıyor? Belçika Para Birimi Euro Mu?

Belçika para birimi olarak Euro’yu kullanmaktadır. 2002 yılına kadar uzun yıllar boyunca para birimi olarak Frank’ı kullanan Belçika 2002 yılında pek çok Avrupa Birliği ülkesi ile birlikte Euro’ya geçmiştir.

Belçika Frangı Halen Geçerli Mi? Belçika Frangı Ne Zaman Tedavülden Kalktı?

Belçika Frangı 28 Şubat 2002 tarihinde tedavülden kaldırılmıştır. Belçika Frangı tedavülden kaldırıldıktan sonra geçerliliğini sürdürmeye devam etmiştir. Şöyle ki; Belçika Merkez Bankası, Belçika Frangı karşılığında Euro vermektedir ve bu işlem halen sürmektedir.

Belçika Frangı Euro İle Değişim Süresi Var Mı?

Belçika Frangı Belçika Merkez Bankası’ndan Euro ile değiştirilebilmektedir. Belçika Frangı ile Euro değişiminin herhangi bir son değişim süresi yoktur. İstenilen zamanda Belçika Frangı Euro ile değiştirilebilmektedir.

Belçika Frangı Kaç Euro Eder? 1 Euro Kaç Belçika Frangı?

1 Belçika Frangı yaklaşık 0,025 Euro etmektedir. 1 Euro takribi 40 Belçika Frangı kabul edilerek 2002 yılındaki değişim gerçekleştirilmiştir.

Belçika Frangı Kaç TL? Belçika Frangı Ne Kadar?

Belçika Frangı tedavülden kaldırıldığı 2002 yılında yaklaşık 31 bin Türk Lirası’ydı. O tarihte Türk Lirası’ndan 6 sıfır atılma işleminin yapılmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde 1 Belçika Frangı Türk Lirası bazında yaklaşık 16 kuruştur.

Belçika Frangı Alt Birimi Nedir? Belçika Frangı Madeni Parası Nedir?

Belçika Frangının orijinal ismi Belgian Franc’tır. Belçika Frangı alt birimi “sent” olarak kullanılmıştır. Belçika Frangı alt birimi 100 sent 1 Belçika Frangına eşittir.

Belçika Frangı Banknotları Nelerdir? Belgian Franc Banknotları!

Belçika Frangı banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 20 Belçika Frangı
 • 50 Belçika Frangı
 • 100 Belçika Frangı
 • 500 Belçika Frangı
 • 1,000 Belçika Frangı
 • 5,000 Belçika Frangı
 • 10,000 Belçika Frangı

Belçika Frangı Madeni Paraları Nelerdir? Belçika Frangı Madeni Paraları!

Belçika Frangı madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Sent
 • 2 Sent
 • 5 Sent
 • 10 Sent
 • 20 Sent
 • 50 Sent
 • 1 Belçika Frangı

Belçika’da Yaşanan Madeni Para Kıtlığına Dair

2018 yılında Belçika’da madeni para kıtlığı yaşanmaktadır. Belçika halkı alışverişin üzerinden artan 1 sent ve 2 sentleri dolaşıma sokmayarak evde biriktirmektedirler. Bu durum neticesinde ülkeden bozuk para kıtlığı yaşanmaktadır. Belçika’da yaşanan bozuk para kıtlığı hükümetin halkı bozuk paraları bankalara yatırma konusunda ikna edici yönde başlatacağı bir kampanyayla aşılması planlanıyor.

Euro hakkında detaylı bilgiye de buradan göz atabilirsiniz.