Bank Holiday Nedir? Bank Holiday Ne Demek?

Bank Holiday Nedir? Bank Holiday Ne Demek?

21 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

“Bank Holiday” kavramı İngiltere merkezli olarak çıkan; direkt çevrildiğinde “banka tatili” anlamına gelen Türkçedeki “resmi tatil” ifadesinin karşılığıdır. İngiltere hariç olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde bu ibare yerine ulusal tatil günleri, çeşitli bayram yada ulusal önemi olan gün şeklinde ifade edilmektedir. İngiltere’de ise “Bank Holiday’in” kullanımı oldukça yaygındır. İngilizler’in resmi tatillerini isimlendirdikleri Bank Holiday’e dair içeriğimizde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kaç Bank Holiday Var? Bank Holiday Kaç Tane? Bank Holiday Kaç Gün?

İngiltere’de Bank Holiday sayısı her yıl sabit 8 adettir. Her bir Bank Holiday 1’er gün olarak kutlanır. Bununla birlikte; Bank Holiday’in önünde ya da arkasında denk gelen farklı bayram ya da tatil günleri ile Birleşik Krallıkta tatil süresi birkaç güne çıkabilmektedir. Bank Holiday tatillerinin en önemli özelliği; hafta sonuna denk gelmeleri durumunda bir sonraki iş gününe kaydırılmalarıdır. Bu sayede çalışanların tatil haklarının kaybolmasına izin verilmemektedir. Bu kaydırma işlemine de “substitute” adı verilmektedir. İngiltere emekli maaşı, İngiltere ortalama emekli maaşı için buraya göz atabilirsiniz.

Tüm Bank Holidayler ve Türkçe Karşılıkları!

Büyük Britanya’da Bank Holidayler olarak adlandırılan 8 gün ve Türkçe karşılıkları aşağıdaki gibidir.

  • New Year’s Day – Yeni Yıl Tatili
  • Good Friday – İyi Cuma Tatili
  • Easter Monday – Paskalya gününden sonraki Pazartesi Tatili (Paskalya Pazartesisi)
  • Early May Bank Holiday – Yazın Başlangıç Tatili (Mayıs ayı ilk Pazartesi günü)
  • Spring Holiday, Spring May Bank Holiday – Mayıs ayı son Pazartesi günü tatili (Late May)
  • August Bank Holiday (Summer Day) – Ağustos’un son Pazartesi günü tatili
  • Christmas – Noel Tatili Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutlanılan tatil
  • Boxing Day – 26 Aralık günü (Noel’den bir gün sonra hediyeleşme günü olarak kutlanır)

Yılın İlk Bank Holiday’i: Yeni Yıl Tatili!

Dünyanın hemen her ülkesinde yeni yılın ilk günü tatildir. İngiltere’de de yılın ilk günü aynı zamanda yılın ilk “Bank Holiday”i konumundadır. 1 Ocak tarihinin hafta sonuna gelmesi durumunda takip eden ilk iş gününe kaydırılarak yeni yıl tatili kutlanmaktadır. İngiltere Sosyal Güvenlik Sistemi, İngiltere emeklilik sistemi ile ilgili olarak buraya göz atabilirsiniz.

Good Friday Nedir? İyi Cuma Nedir?

Good Friday Hz. İsa’nın çarmıha gerilme tarihi olarak tatil ilan edilmiştir. İyi Cuma olarak çevrilse de “Hayırlı Cuma” olarak çevrilmektedir. Ayrıca God’s Friday (Tanrı’nın Cuma’sı) olduğuna ve yıllar geçtikçe “Good Friday” şekline dönüştüğüne yönelik bir efsane de bulunmaktadır.

Easter Monday Nedir? Easter Monday Ne Demek?

Paskalya Tatili Good Friday’i takip eden ilk Pazar günü kutlanmaktadır. Easter Monday, Hz. İsa’nın Cuma günü çarmıha gerilmesinin akabinde 2 gün sonra dirildiğine inanılması ile ortaya çıkmıştır. Hz. İsa’nın dirildiğini söyleyen havarileri çeşitli yerlerde Hz. İsa’nın kendilerine göründüğünü iddia etmişlerdir. Hz. İsa’nın dirilme günü olarak kutlanan Paskalya Bayramı’nın her sene mutlaka İyi Cuma’yı takip eden ilk Pazar günü olması sebebiyle; bir sonraki gün de “Easter Monday” adı ile tatil ilan edilmiştir. İngiltere emekli aylığı, İngiltere emeklilik yaşı için buraya göz atabilirsiniz.

Early May Nedir? Early May Bank Holiday Nedir?

Mayıs ayının ilk Pazartesi günü Early May olarak kutlanmaktadır. Pek çok kültürde karşılığı olan baharın gelişi kutlaması, ya da bahar şenliği minvalindeki Early May’in karşılığı ülkemizdeki Nevruz kutlamalarıdır denilebilir. Mutlaka Mayıs ayının ilk Pazartesi günü kutlanıldığından hafta sonu tatili ile birleştirilerek tatil programı yapma imkanı vermektedir.

Spring Holiday Nedir? Spring May Bank Holiday Nedir? Late May Nedir?

Spring May, Spring May Holiday, Spring Holiday ya da Late May adları kullanılabilen bu tatil günü Mayıs ayının son Pazartesi günüdür. Early May gibi mutlaka Pazartesi günü kutlanıldığından hafta sonu ile birlikte 3 günlük tatil yapma imkanı tanıyan bir günü müjdeler. Havaların tamamen ısındığını müjdeleyen bir gün olarak kutlanır.

August Bank Holiday Nedir? Summer Day Nedir?

Ağustos aynın son Pazartesi günü İngiltere’de Summer Day ya da August Bank Holiday isimleri ile kutlanılmaktadır. Yazın bitişini, havaların serinlemeye başlayacağını belirten bir gündür. Birleşik Krallık’ta kuzeyde bulunan İskoçya August Bank Holiday’i Ağustos ayının ilk Pazartesi günü kutlarlar. Zira kuzeyde havalar daha çabuk soğumaya başlamaktadır.

Christmas Nedir? Noel Nedir? Christmas Ne Zaman Kutlanır? Noel Ne Zaman Kutlanır?

Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutlanılan güne Christmas ya da Noel denilmektedir. Christmas her yıl 25 Aralık günü kutlanılsa da aslında 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan gece olarak kabul edilir. Noel yemeklerinin 24 Aralık tarihinde düzenlenmesi de bu nedenledir. Christmas gününün hafta sonuna denk gelmesi durumunda bir sonraki iş günü tatil olarak ilan edilir.

Boxing Bank Holiday Nedir? Boxing Day Nedir? Boxing Day Ne Zaman Kutlanır?

Normal şartlarda 26 Aralık günü kutlanmaktadır. Zira Christmas’ı takip eden ilk gün Boxing günü olarak belirlenmiştir ve rengarenk hediye kutuları ile karşılıklı hediyeleşme gerçekleştirilir. Boxing Day Christmas gibi hafta sonuna denk gelirse takip eden ilk hafta içi günü Boxing Day tatili olarak İngiltere’de tüm kamu kurum ve kuruluşları kapalıdır. Christmas Cumartesi gününe denk gelirse; Noel için Pazartesi ve Boxing günü için de Salı günü resmi tatil ilan edilmektedir.