Portekiz Asgari Ücret 2020 ve Portekiz’de Yaşam Maliyeti

Portekiz Asgari Ücret 2020 ve Portekiz’de Yaşam Maliyeti

21 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Kıta Avrupası’nın güney batısında, Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan Portekiz ekonomik olarak Avrupa ortalaması seviyesinde yer alıyor. Tek kara komşusu olan İspanya ile benzer ekonomik koşullara sahip olan ülkede maaş skalası İspanya’ya nazaran daha düşüktür. Portekiz’de asgari ücret hemen her yıl zamlansa da zam oranı enflasyon oranı ile sınırlı kalmakta. Portekiz asgari ücreti 700 Euro olarak uygulanırken, bu rakamın brüt asgari ücreti ifade ettiğini belirtmekte yarar var. Yeni yılda asgari ücrete yüzde 6 seviyesinde zam yapılacağı açıklanan Portekiz asgari ücret 2020 net rakamı yine de Avrupa ortalamasının altında kalmaya devam edecek.

Portekiz Asgari Ücret 2020 Yılında Ne Kadar Olacak?

Portekiz’de asgari ücret 2020 yılında yüzde 6 dolayında zamlanacak. Yapılacak zam ile birlikte Portekiz asgari ücreti 2020’de 740 Euro seviyesinin üzerine çıkacak. Ancak bu rakam Portekiz brüt asgari ücretini ifade etmektedir. 740 Euro’luk asgari ücret rakamından çeşitli yasal kesintiler ve vergiler bulunmaktadır. Portekiz eski para birimi Portekiz Esküdosu hakkında detaylı bilgi buradan edinilebilir.

Portekiz Net Asgari Ücret Ne Kadar? Portekiz Asgari Ücret Net Rakamı Ne Kadar?

Portekiz’de net asgari ücret 2020 yılında takribi 635 Euro seviyesinde uygulanacak. Bu rakam, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde uygulanan net asgari ücretin yarısı seviyesinde bulunuyor. Bununla birlikte Portekiz’de de asgari ücret seviyesinde maaş alanlar, toplam çalışanların ancak yüzde 10’luk kısmını oluşturuyor. Esküdo nedir, Esküdo ne demek, 1 TL kaç Portekiz Esküdosu buradan öğrenilebilir.

Portekiz’de Yaşam Maliyeti Ne Kadar?

Portekiz’de yaşam maliyeti, Portekiz asgari ücretine göre bir hayli fazladır. Kentsel kesimlerde ortalama bir ailenin yaşam maliyeti asgari 800-900 Euro seviyesinde bulunmaktadır. Bu nedenle Portekiz Hükümeti hane halkı gelirinin asgari ücret ve aşağısında olması durumunda çeşitli sosyal yardımlar ile mali destekleme yapmaktadır. Portekiz’de yaşamak aylık 2 asgari ücret ve üzerinde kazanan kişiler/haneler için nispeten daha kolaydır. Portekiz’de alışveriş imkanları gelişmiştir ancak fiyatlar halkın ortalama gelirine göre nispeten pahalıdır. Bilhassa 2008 küresel ekonomik krizinin akabinde Portekiz halkının alım gücünde belirgin bir azalma gözlemlenmiştir. Portekiz pahalı mı sorusunun cevabı kişinin gelir durumuna göre değişse de; ülkemiz baz alınarak cevap verilecekse Portekiz pahalı denilebilir. Portekiz’in Başkenti Lizbon fiyatlar bakımından ülkenin en pahalı kentlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Portekiz’de Ev Fiyatları Ne Kadar? Portekiz’de Ev Kiraları Ne Kadar?

Portekiz’de ev fiyatları ve ev kiraları ülkenin kentsel kesimleri ile kırsal kesimleri arasında belirgin farklar göstermektedir. Portekiz’in kırsal kesimlerinde ev kiraları aylık 150 Euro seviyesinden başlamaktadır. Kentsel kesimlerde ise ev kiraları 250 Euro seviyesinden başlamakta ve aylık 2 bin Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Lüks evler bu skalanın çok daha üzerindedir. Portekiz’de ortalama ev kirası 500-600 Euro seviyesindedir. Ev kiralarında olduğu gibi ev fiyatlarında da Portekiz’in kırsal kesimi ile kentsel kesimi bir hayli farklıdır. Portekiz’de ortalama ev fiyatları 100 bin Euro ile 1 milyon Euro arasındadır. 1 milyon Euro ile 10 milyon Euro arasında Portekiz’de havuzlu villa vb. lüks ev ilanları kısa bir internet araştırması ile görülebilir. Lizbon ev fiyatları bakımından da Portekiz’in en pahalı kentidir.

Portekiz’de Çalışma Saatleri Nasıl?

Portekiz’de çalışma saatleri genellikle sabah saat 9 ile akşam saat 17 arasındadır. Bununla birlikte firmaların ve kuruluşların farklı çalışma saatleri olabilmektedir. Yerel bazda da çalışma saatleri değişkenlik gösterebilmektedir. Portekiz eski parası, Portekiz Euro öncesi para birimi Portekiz Esküdosu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Portekiz’de Maaşlar Ne Kadar? Portekiz Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Portekiz’de maaşlar sektöre göre ve çalışanın niteliğine göre değişmektedir. Portekiz’de ortalama maaşlar bin, bin 300 Euro seviyesindedir. Sektörden sektöre değişen ücret uygulaması çalışanın yetkinliğine ve pozisyonuna göre de farklılaşmaktadır. Portekiz’de öğretmen maaşları bin Euro düzeyinden başlamaktadır ve öğretmenin niteliği ile çalıştığı kuruma göre artış göstermektedir.