Bakan Büyük İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi: Dar Gelirli İle Orta Gelirliye Konut Müjdesi!

Bakan Büyük İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi: Dar Gelirli İle Orta Gelirliye Konut Müjdesi!

6 Şubat 2017 0 Yazar: Emine Zaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da katıldığı temel atma töreninde çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özhaseki, İstanbul’da her yıl 250 bin konut inşa edileceğini ve inşa edilen konutların da dar gelirli vatandaşlarla orta gelirli vatandaşlara verileceğini kaydetti. Özhaseki törende muhtemel büyük İstanbul depremi hakkında da açıklamalarda bulundu.

İstanbul’un pek çok bölgesinde konutların sağlıklı olmadığını ve depreme dayanıklı yapıların oranının olması gerekenin çok altında olduğunu belirten Özhaseki, bu durumun hazırladıkları eylem planıyla değiştirileceğini kaydetti. İstanbul’da her yıl ortalama 50 bin konutun yıkılarak yerine yenilerinin yapıldığını belirten Bakan Özhaseki, bu rakamın en az beş katına çıkarılması gerektiğini ve bunu sağlayacaklarını vurguladı.

Türkiye Deprem Kuşağında!

Ülkemizin deprem kuşağında bulunduğunu ve bu nedenle depremle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini belirten Bakan Özhaseki, geçtiğimiz yüzyılda gerçekleşen en az 6 şiddetli depremde 82 bini aşkın vatandaşın hayatını kaybettiğini, yüzbinlerce vatandaşın yaralandığını ve milyonlarca vatandaşın da evsiz kaldığını söyledi.

Gelecek 10 yıl içerisinde İstanbul’da sağlıksız ve depreme dayanıksız konut bırakmamayı planladıklarını belirten Bakan Özhaseki, vatandaşları peyder pey yeni yapılan konutlara nakledeceklerinin altını çizdi. Yeni yapılan konutların bilhassa orta ve dar gelirli vatandaşlara hitap edeceğini ve bu sayede depreme dayanıklı konutlarda her kesimin ikamet etmesinin sağlanacağının altını çizdi.

Büyük İstanbul Depremi 2030 Yılına Kadar Gerçekleşebilir!

2030 yılına kadar Büyük İstanbul Depremi’nin gerçekleşme olasılığının çok yüksek olduğunu açıklayan Bakan Özhaseki, depremin büyüklüğünün de 7 ve üzerinde olacağının tahmin edildiğini vurguladı.

Bugün Çanakkale’de gerçekleşen ve Ege Bölgesi’nin tamamı ile İstanbul’da da hissedilen 5,3 büyüklüğündeki deprem, büyük İstanbul depremi beklentilerini de bir kez daha gündeme taşımış oldu.