Varlık Fonu Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey Bu Haberde!

Varlık Fonu Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey Bu Haberde!

6 Şubat 2017 1 Yazar: Emine Zaman

Türkiye Varlık Fonu son günlerde gündemi meşgul eden en önemli konu halinde geldi. Varlık Fonu’na devredilen onlarca kurum ve kuruluşun ne olacağı, nasıl yönetileceği ve varlık fonunun yapısı hakkında akıllarda soru işaretleri oluştu. Bu soruları cevaplamaya Varlık Fonu’nun kuruluşu ile başlayalım. Fon geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişiminin akabinde kuruldu.

26 Ağustos 2016’da 6741 sayılı kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla Fon yürürlüğe girmiş oldu. Fon Başkanı 2 Kasım’da atandı. Göreve Mehmet Bostan layık görüldü. Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeleri dün tayin edildi. Kamuoyunun en yakından tanıdığı isim Yiğit Bulut. Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu ile ilgili haberimizde detay bulabilirsiniz.

Varlık Fonu’nun Yetkileri Neler?

Varlık Fonu yerli ve yabancı şirketlerin hisse senetlerini almaya ve satmaya yetkili olacak. Özelleştirme kapsamına kurumları alıp bu kurumların ihalelerini gerçekleştirebilecek. Kamu, özel sektör ve kamu borçlanma araçları, ihraççı payları, vadeli mevduat, katılma hesabı gibi araçları kullanabilecek.

Bünyesinde bulunan şirketler ve araziler ile bütün taşınır taşınmazlar konusunda tam yetki ile karar alma mekanizmasını işeterek tasarruf yetkisine sahip olacak. Hali hazırda Fonun bünyesinde onlarca dev kamu kurumu bulunuyor. Bu kurumlar dün Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile Fon bünyesine katıldı.

Fonun yönetiminde bulunan bütün maddi değerlerin toplamının kısa vadede 200 milyar doları aşması bekleniyor. Yönetimindeki bu tutarla Türkiye Varlık Fonu Dünya’daki sayılı varlık fonları arasında yerini alacak.

Türkiye Varlık Fonu’nun denetlenmesi konusunda kaygılarını belirtenler için ise verilebilecek bilgi Fonun 6362 sayılı Kanun kapsamında bağımsız denetimden geçirileceği yönünde. Geçmiş yıllık mali tablolar ile faaliyetleri, Başbakan tarafından görevlendirilecek sermaye piyasaları, ekonomi, finans, maliye, bankacılık, kalkınma alanlarında uzman en az üç merkezi denetim elemanı tarafından bağımsız denetim standartları çerçevesinde denetim sağlanacak.