Altın Hesabı Nedir? En Karlı Altın Hesabı Hangi Bankada?

Altın Hesabı Nedir? En Karlı Altın Hesabı Hangi Bankada?

19 Temmuz 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

Altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar, altın hesabı nedir ve en karlı altın hesabı hangi bankada şeklindeki sorular sorabilmektedir. Yatırımcıların meraklarını gidermek için size en iyi banka hesabı hangisi anlatmak istiyorum.

Altın hesabı, altın yatırımı yapılabilen hesaplara verilen addır. Altın hesabı açılarak altın alışı ve satışı yapılabilir.

Altın hesabı, bankalarda açılabildiği gibi viop ve forex gibi piyasalarda da altına yatırım yapılabilir.

Bankalarda vadesiz altın hesabı ve vadeli altın hesabı seçenekleri bulunmaktadır. Sizlere bu konuda ayrıntılı bilgi vermek istiyorum.

Altın hesabı için en iyi banka araştırması yaparken bazı önemli özelliklere dikkat etmelisiniz. Bu konuda daha çok bilgi almak için en iyi altın hesabı yazısını inceleyebilirsiniz.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Altına yatırım yapabilmek için üretilmiş hesaptır. Bankalar, yatırımcıların rahatlıkla altın alıp satabilmesi için bu hesapları tasarlamışlardır. Burada fiziki değil sanal olarak altın alınmaktadır. Yani gidip elinize alamazsınız ancak hesabınızda rakam olarak bulunur.

Fiyatı arttığında da kar elde edebilirsiniz. Vadesiz altın hesabında sadece gram altın ve bazı türevlerinin yer aldığını söylemeliyim.

Bankada altın hesabı açmak için mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden başvuru yapmak yeterlidir. Ancak bazı bankalar, şubeye giderek talep oluşturulmasını isteyebilir.

Hesap açtıktan sonra hesabınızda bulunan para ile altın alımı yapabilirsiniz. Daha sonra da istediğinizde birkaç tıkla satış işleminizi yapabilirsiniz.

Altın hesabının en önemli özelliği, güvenli olmasıdır. Bankada olduğu için çalınma durumu olmaz. Zaten paranız bankada sigorta altındadır.

Bazı bankalarda fiziki altınlar da saklanabilmektedir. Hatta ekspertizlerin incelemesi sonrası hesaba yatırılabilmektedir. Elinizde bulunan fiziki altınları, bankalara koyarak güvenlik önlemi alabilirsiniz.

Bankalarda altın makas aralığı, kuyumculara göre daha düşüktür. Bu nedenle alış ve satış yaparken daha çok kar elde etme şansı yakalayabilirsiniz.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Altına vadeli olarak yatırım yapılabilen hesap türüdür. Vadelere göre faiz geliri elde edilmektedir. Ayrıca altın değer kazandığında da kar elde edilebilir. Bu nedenle her açıdan karlı bir hesaptır.

Tabi ki vadeler dolmadan hesaptaki altınlar bozdurulamaz. Bu nedenle uzun vadeli yatırım yapmak isteyen yatırımcıların tercih etmesi gerekir.

Her bankada vadeli altın hesabı olmayabilir. Bu nedenle hangi bankada olduğunu araştırmalı ve seçim yapmalısınız.

Bankalarda sunulan bu hesaplarda faiz oranları da farklılık gösterebilmektedir. Genellikle yıllık olarak faiz oranları belirtilir ve genelde %1-3 faiz oranları bulunmaktadır.

Mesela %3 faiz geliri olduğunu ve 100 gram altın yatırdığımızı düşünürsek, ne kadar faiz elde edeceğimizi nasıl hesaplarız.

100 X (3/100) X (365/365) = 3 gram altın yıllık getiri olmaktadır.

Altın hesaplarından gelir kesintisi yapılmaktadır. %15 stopaj kesintisi olarak bilinen bu kesinti, otomatik olarak hesaptan çekilmektedir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açabilmek için bankalara başvurabilirsiniz. Genellikle çalıştığınız bankalardan altın hesabı açabilirsiniz. Ancak istediğiniz özellikler ve hesap türleri yoksa farklı bankaları tercih edebilirsiniz.

Banka hesabınız varsa, o bankadan hesap açmak daha kolaydır. Çünkü internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden başvuru yaparak hesabınızı açabilirsiniz. Bazı bankalar ise şubeye gelinmesini isteyebilmektedir.

Günümüzde banka hesapları bile şubeye gitmeden görüntülü konuşmayla açılabilmektedir. Bu nedenle kolaylıkla istediğiniz hesabı açabileceğinizi düşünüyorum.

En Karlı Altın Hesabı Hangi Bankada?

Altın yatırımı yapmak istediğinizde, bankaları araştırmalı ve hangisi sizin için daha avantajlı ise onu tercih etmelisiniz. Çünkü ufak faiz farkları bile sizin için çok avantajlı olabilir ve önemli ölçüde kar elde edebilirsiniz.

Faiz oranlarını incelemelisiniz. Bunun yanında vadeleri de incelemelisiniz. Genellikle altın hesaplarında 6 aylık ve 1 yıllık vadeler bulunmaktadır. Ancak 1 aylık vade sunan bankalar da bulunur. Bazen 1 aylık vadeler daha avantajlı olabilmektedir. Çünkü ihtiyaç durumunda altınınızı bozdurabilirsiniz.

Ziraat Bankası altın hesabı sunan bir bankadır. Birçok yatırımcının bu bankada hesabı bulunur ve altın hesabı açabilmektedir. Sunulan hesaplarda altınlar 1000/1000 saflıktadır.

1 aylık, 3 aylık ve 1 yıllık vadeler bulunmaktadır. 30 gün için %0,50, 90 gün için %0,75 ve 1 yıl için %0,80 faiz oranı bulunmaktadır. Hesabın açılabilmesi için de en az 10 gram altın yatırılması gerekmektedir.

İş Bankası altın hesabı bulunmaktadır. Vadesiz hesabın yanında altın hesabı da açılabilir. Burada sunulan altınlar, 995/1000 saflıktadır.

Sadece 6 aylık vade bulunmaktadır ve 6 aylık faiz oranı %0,75 şeklindedir. Hesabın açılabilmesi için en az 10 gram altın yatırılmalıdır.

KuveytTürk altın hesabı sunan bir bankadır. En karlı altın hesabı hangi bankada sorusuna en çok verilen cevap, KuveytTürk’dür. Bankada altın hesabı, altın katılım hesabı olarak adlandırılmaktadır ve kar payı olarak ifade edilmektedir.

Sunulan altınlar, 995/1000 saflıktadır. 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık vadeler vardır.

1 aylık faiz oranı, %1,37 olarak verilmektedir. 1 aylık vadede açılan hesapların kullanılması için en az 100 gram altın yatırılmalıdır. 1 aydan daha yüksek vadeler için ise 10 gram altın yatırmak yeterlidir.