EN İYİ YATIRIM ARACI NEDİR?

EN İYİ YATIRIM ARACI NEDİR?

19 Temmuz 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Son zamanlarda piyasalardaki fiyat dalgalanmalarından yararlanmak isteyen birçok yatırımcı en iyi yatırım aracı hangisi, en karlı yatırım nedir gibi sorulara cevap arıyor.

Yatırım yapmak istiyorum, neye yapmalıyım gibi sorularla da karşılaşmaktayım.

Bu gibi soruların cevabı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Şöyle ki; riski iyi yönetebilen ve ani değişimlerden psikolojik olarak çok etkilenmeyen yatırımcılar için kripto para en karlı yatırım olurken, stresi ve riski iyi yönetemeyen bir yatırımcı için en mantıklı yatırım altın hesabı açmak olabilir.

Bu sebeple öncelikle nasıl bir yatırımcı olduğunuzu bulup buna uygun yatırım tavsiyeleri ile hareket etmelisiniz.

Öncelikle yatırım yapmak dediğimiz şeyin, karlı yatırımlar sonucu size para kazandırabileceği gibi birçok riski de beraberinde getirdiğini ve haliyle sizi zarara da uğratabileceğini unutmamalısınız.

Kendinize en iyi yatırım araçları ile bir portföy oluştursanız bile en önemli şey işlem yaptığınız piyasaya hakim olmak ve gündemi takip etmekten geçiyor.

Çünkü bildiğimiz üzere global anlamda bir pandemi süreci yaşıyoruz, bu da piyasalarda ani fiyat dalgalanmalarının gerçekleşmesine sebep olabiliyor. Hal böyle olunca da neye yatırım yapmalı yılında çok net cevap verilebilen bir soru değil maalesef.

Yine de en iyi yatırım aracı nedir gibi sorularınıza cevap verebilmek adına yeni yatırım araçları hangileri, uzmanların yatırım tavsiyeleri neler, en mantıklı yatırım nasıl yapılır gibi başlıklarla küçük yatırım tavsiyeleri arayanlara bir rehber hazırladım.

Neye Yatırım Yapmalı?

Aşağıda sizler için en iyi yatırım araçları hangileri inceleyip, açıkladım. Sizler de kendinize uygun en iyi yatırım hangisi belirleyip işlem yapmaya bir an önce başlayabilirsiniz.

1. Kripto Paralar

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz sanal paralar çoğu kişinin sabah uyandığında yüzünü güldürürken kimilerinin de parasının kül olmasına neden oldu. Fakat bildiğimiz üzere; en karlı yatırım aracı aynı zamanda da en riskli yatırımlar arasından çıkar.

Burada önemli olan doğru zamanda yatırım yapmak. Eğer doğru zamanda yatırım yapıp, yeterli seviyede kazanç sağladıktan sonra karınızı realize ederseniz kripto paralarla çok büyük karlar elde edebilirsiniz. Örneğin son verilere bakıldığında en çok kazandıran yatırımlar arasında kripto paraların baş tacı Bitcoin yer alıyor.

Yine de bir finansal aracın popüler olmasından etkilenerek yatırım yapmak pek mantıklı olmayacaktır. Çünkü kripto paralar altın veya dolar gibi fiyat dalgalanmalarının belirli etkenler sebebiyle oluştuğu bir piyasa değil. Bu da teknik analiz yapmanızı ve tahminlerde bulunmanızı zorlaştırıyor.

O sebeple kripto paralara yatırım yapmadan önce piyasaya hakim misiniz ve riski ne kadar yönetebiliyorsunuz gibi soruların cevabını kendinize vermenizde fayda var.

2. Borsa

Borsada yatırım yapmak için birçok seçeneğiniz mevcuttur. Hisse senetleri alıp satmak en karlı yatırım seçenekleri arasında olsa da bunun dışında da birçok yatırım yolları mevcut.

Örneğin temettü yatırımı ile şirketlerin kar paylarına ortak olabilirsiniz. Bu da yatırım yaptığınız şirketin dönem sonunda elde ettiği karın belli bir yüzdesini sizinle paylaşması anlamına gelir-ki en risksiz yatırım yollarından biridir. Bildiğimiz üzere her ülkenin kendine ait bir borsası vardır. Bu borsalar belli seans saatleri belirleyerek o zaman dilimlerinde işlem yapmanıza olanak tanır.

Borsada işlem yaparak çok güzel karlar edebilsek de az önce belirttiğim gibi işlemlerin belirli seans saatleri ile sınırlandırılması ani fiyat dalgalanmalarından yararlanma ihtimalinizi düşürmektedir. Bu durum sizin için sıkıntı teşkil ederse de forex yatırımı ile 5 gün 24 saat işlem gerçekleştirebilirsiniz.

4. Altın

Altın yatırımı çok uzun yıllardır hepimizin güvenli limanı olarak biliniyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri teknik analiz ile tahminlerde bulunabildiğimiz ve fiyat dalgalanmalarının hangi sebeplerden etkilendiğine hakim olmamızdan kaynaklanıyor. Bu da altını en güvenli yatırım aracı yapıyor diyebiliriz. Hem de uzun vadede yıllardır süregelen bir yükseliş trendi izlemesi yatırımcıları cezbediyor olabilir.

Önceden insanlar bir birikim yapınca altın alıp yastık altında saklarlarmış, şimdilerde ise bir altın hesabı açma işlemi ile saniyeler içinde al-sat yapabilmeyi sağlıyor. En iyi altın hesabı ile yapacağınız işlemler size hem zaman hem de para kazandıracaktır.

5. Faiz

Bir diğer risksiz yatırım yapmak isteyenlerin gözdesi de faiz. Faizden para kazanmak için bir bankaya başvurarak paranızı yatırıp, bir süreliğine bankanın paranızı elinde tutmasına izin verirsiniz. Banka da bunun karşılığında size faiz verir. Alacağınız faiz ödemesi, yıllık faiz ödemesi baz alınarak gerçekleşir. Fakat faiz yatırımı en akıllı yatırım seçeneklerinden olsa da en karlı yatırımlar arasında yer almamaktadır.

6. Döviz

En iyi yatırım alternatiflerinden biri de döviz. Bildiğimiz üzere altın gibi döviz de belli başlı ekonomik ve politik durumlardan etkilenmektedir. Bu da piyasaya hakim olan yatırımcıların doğru al-sat noktaları belirleyebilmesine yardımcı olur. Tabi bütün döviz yatırımları çok karlı diyemeyiz. En çok tercih edilen dövizler; dolar, euro ve sterlindir.

7. Gayrimenkul

Geldik ülkemizdeki yatırımcıların en sevdiği yatırım araçlarından biri olan gayrimenkul yani taşınmaz mülk yatırımına. Gayrimenkul yatırımı en karlı yatırımlar arasında yer alsa da genelde uzun vadeli bir yatırımdır.

Gayrimenkullere yatırım yapmak parayı kolayca nakde çevirebilmek açısından dezavantajlı bir durum olsa da en mantıklı yatırım araçları arasında yer almayı başarıyor.