AKFGY: Akfen GYO’dan İştiraki Fıratcan İnşaat Hakkında Açıklama

AKFGY: Akfen GYO’dan İştiraki Fıratcan İnşaat Hakkında Açıklama

23 Temmuz 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

AKFGY: Akfen GYO’dan iştiraki Fıratcan İnşaat hakkında açıklama… Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi iştiraki Fıratcan İnşaat Turizm Ticaret A.Ş. hakkında yaptığı bilgilendirmede; Fıratcan İnşaat’ın; TCDD’ye Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesinin (“Proje”) yapımını ve ardından işletimini sözleşme şartlarında taahhüt etmiş olduğu Proje kapsamında tren garı, ticaret alanı ve otopark inşa edileceği belirtildi. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca AKFGY haberleri için de buraya göz atılabilir.

AKFGY: Akfen GYO’dan İştiraki Fıratcan İnşaat Hakkında Açıklama

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Şirketimiz tarafından 31.03.2021 tarihinde KAP’ ta yapılmış finansal duran varlık edinimine dair özel durum açıklamasında Fıratcan İnşaat Turizm Ticaret A.Ş. (“Fıratcan”)’nin % 51 payının Şirketimizce edinildiği açıklanmıştır. Fıratcan, TCDD’ye Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesinin (“Proje”) yapımını ve ardından işletimini sözleşme şartlarında taahhüt etmiş olup Proje kapsamında tren garı, ticaret alanı ve otopark inşa edilecektir.

Basında çıkan haber ve Şirketimize gelen sorular üzerine işbu açıklama tarafımızca yapılmaktadır.

Fıratcan, Proje’nin yüklenicisi olup, yasal mevzuata uygun olarak TCDD tarafından hazırlanmış ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmış imar planı (“Plan”) kapsamında Proje devam etmektedir. Şirketimiz, Proje’nin Plan’ı ile ilgili açılmış bir davanın tarafı değildir ve bu konuda tarafımıza tebliğ edilmiş bir karar yoktur.

İdare mahkemesi tarafından verilmiş kararın üst mahkemede görüşülerek kesinleşmesi ya da Plan’ın yürütmesinin durdurulması halinde TCDD’nin  süreç yönetimi esas olacaktır. Proje’nin imar planı ve inşaat ruhsatları halen yürürlükte olup Proje devam etmektedir.

Şirketimizin Fıratcan paylarının devrine dair sözleşmede, söz konusu durum teminata da bağlanmış, pay bedelinin ve yapılan harcamaların Şirketimize faizi ile birlikte ödenerek payların iadesine dair hakları söz konusudur. Fıratcan’ın da TCDD ile imzalanmış sözleşmeye ve yasal mevzuata istinaden hakları bulunmaktadır.

Süreç ile ilgili olarak mevzuata uygun bilgilendirme yapılmaya devam edilecektir. ”


Yararlanılan kaynaklar: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/951671