Akbank Sabit Faizli Konut Kredisi Koşulları

Akbank Sabit Faizli Konut Kredisi Koşulları

8 Şubat 2017 0 Yazar: Emine Zaman

Akbank bir konut sahibi olmak isteyen müşterilerine, vade sonuna kadar değişmeyen faiz oranları ile finansman imkanı sunuyor. Akbank sabit faizli konut kredisi dahilinde faiz oranı ve taksit tutarı değişmemektedir. Böylece artan kazancınızla orantılandığında, taksit ödemelerinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Sabit Faizli Mortgage dahilinde aylık yüzde 0,90’dan başlayan faiz oranları uygulamaktadır. Faiz oranı vade süresine göre farklılık göstermektedir. Söz konusu konut kredisi uyarınca 24 aya kadar vadelendirmelerde aylık yüzde 0,90 faiz oranı uygulanmaktadır. 25- 60 ay arası vadelerde aylık yüzde 0,93; 61- 84 ay arası vadelendirmelerde aylık yüzde 0,95 faiz oranı uygulanmaktadır. Söz konusu konut kredisi dahilinde 85 ile 120 ay arası vadelendirmelerde ise banka aylık yüzde 0,97 faiz oranı uygulamaktadır. Sabit faiz oranlı ev kredisi kapsamında vadelendirme süresi maksimum 120 ay olabilmektedir.

Akbank Sabit Faizli Konut Kredisi Hesaplama

Akbank konut kredisi ürünü uyarınca müşteriden, talep edilen tutarın yüzde 0,5’i kadar kredi tahsis ücreti talep etmektedir. Müşteri sabit faiz oranlı mortgage dahilinde hayat sigortası, konut sigortası ve DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) yaptırmak durumundadır. Bahse konu sigorta poliçe bedelleri müşteriye ait olup, hayat sigortası poliçe bedeli müşteri özelinde değişmektedir. Konut ve deprem sigortası ise konutun özelliklerine (metrekare, lokasyon vb.) göre farklılık göstermektedir. Akbank Sabit Faizli Mortgage dahilinde kredi konusu gayrimenkulün ekspertiz değerlemesi için ekspertiz ücreti; gayrimenkulün ipoteği için de ipotek tesis bedeli tahsil etmektedir.

Sabit faizli konut kredisi dahilinde satın almak istediği konut için 100 bin TL finansman sağlayan müşteri, 84 ay vadede kredi geri ödemesini tamamlamak istiyor ise aylık yüzde 0,95 faiz oranından yararlanacaktır. Müşteri sağladığı finansmanı bin 733 TL’lik taksitlerle ödeyecek olup vade sonunda toplam 146 bin 967,20 TL ödemiş olacaktır. Kredinin yıllık toplam maliyet oranı yüzde 12,5172 olup, banka 500 TL dosya masrafı ve diğer masraflar için ise ortalama 866 TL tahsil edecektir.