AHGAZ Hisse Kaç Lot Düşer?

AHGAZ Hisse Kaç Lot Düşer?

11 Aralık 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 9 Kasım Cuma akşamı yayımlanan bültenden 2 şirketin halka arzına onay çıktı. Bu şirketlerden biri Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım Anonim Şirketi. Şirketin halka arz kodu önce AHLGD olarak açıklansa da sonrasında AHGAZ olarak değiştirildi. AHGAZ hisse oransal dağıtım yöntemi ile bu hafta içi talep toplayacak ve halka arzı gerçekleştirilecek. AHGAZ hisse kaç lot düşer, halka arz detayları nasıldır, içeriğimiz devamında detaylandırılmıştır, incelenebilir… Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

AHGAZ Hisse Kaç Lot Düşer? AHGAZ Halka Arz Detayları

Önce AHLDG olarak belirlenen ve akabinde AHGAZ şekline dönüştürülen Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım Anonim Şirketi hisse koduyla toplam 52 milyon 750 bin lot halka arz edilecek. Bu lotların halka satış fiyatı 66 TL olarak belirlenmiş durumda. Hissenin esas fiyatı lot başına 77 TL olarak tespit edilmişken, yaklaşık yüzde 15 iskonto oranı ile 66 TL’den arzı gerçekleştirilecek.

AHGAZ halka arz da talep toplama oransal dağıtım yöntemi ile gerçekleştirilecek. Bireysel ve kurumsal yatırımcıya ayrılan lot miktarları ise şu şekilde:

  • Yüzde 20 bireysel küçük yatırımcı için (10.550.000 Lot 15.000 adet ve altı emir veren Yurtiçi Bireysel Yatırımcı)
  • Yüzde 20 bireysel büyük yatırımcı için (10.550.000 Lot 15.001 adet ve üstü emir veren Yurtiçin Yüksek Yatırımcı)
  • Yüzde 50 yerli kurumsal yatırımcı için (26.375.000 Lot Yurt içi Kurumsal Yatırımcı)
  • Yüzde 10 yabancı kurumsal yatırımcı için (5.275.000 Lot Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcı)

AHGAZ halka arzı oransal dağıtım yöntemi ile gerçekleştirileceği için, yatırımcı başına düşecek lot miktarını hesaplamak mümkün görünmüyor. Zira başvurucu sayısı ve bu başvurucuların ne kadarlık lot talep edeceklerini kestirmek mümkün değil. Ancak, yakın geçmişteki oransal dağıtımlı halka arzlardan modelleme yaparak AHGAZ için yüzde 20’lik (15 bin lot altı) dilime; başvuru tutarının en az yüzde 25’i kadar hisse düşeceği ön görülebilir.

AHGAZ Halka Arz Ne Zaman? AHGAZ Halka Arz Taahütleri Neler?

AHGLD ya da değişen şekli ile AHGAZ halka arzı için talep toplama tarihleri 14 – 15 – 16 Aralık (Çarşamba – Perşembe ve Cuma günleri) olarak belirlenmiş durumda. Halka arz sonrası için şirket tarafından verilen taahhütler ise şu şekilde:

  • Halka arz gelirinin %20 si ile 30 gün boyunca fiyat istikrarı yapılacak.
  • 1 Yıl boyunca bedelli sermaye artırımı yapılmayacak. Dolaşımdaki paylar artırılmayacak.
  • 6 Ay boyunca ortak satışı yapılmayacak.

AHGAZ İşlem Tarihi Ne Zaman?

AHGAZ borsada ne zaman işlem görmeye başlayacak sorusunun cevabı henüz resmi olarak açıklanmadı. Bununla birlikte, AHGAZ’ın 19 Aralık Pazartesi günü ile başlayan haftada işlem görmeye başlamasına kesin gözüyle bakılıyor.