Açık Cezaevine Ayrılma Şartı Değişti: Çözüm Olur Mu?

Açık Cezaevine Ayrılma Şartı Değişti: Çözüm Olur Mu?

23 Şubat 2017 0 Yazar: Emine Zaman

Dün (22 Şubat Çarşamba) yapılan değişiklikle açık cezaevine ayrılma şartı kolaylaştırıldı. 29987 sayılı Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik neticesinde, kapalı ceza infaz kurumlarında cezasını çekmekte olan mahkumların açık cezaevlerine ayrılma koşulları esnetildi.

Yapılan değişiklik neticesinde; 10 yılın altında cezası bulunan ve aldığı cezayı kapalı cezaevinde çekmekte olan mahkum, 1 ay süre ile kapalı cezaevinde kaldıktan sonra açık cezaevine ayrılabilecek. Bu süre 2015 yılında yapılan değişiklik ile esnetilmiş ve 10’da 1 oranına çekilmişti. Bir örnekle açıklamak gerekirse; 5 yıl cezası bulunan bir mahkum, cezasının onda birini yani 6 ayını kapalı ceza infaz kurumunda çekmek durumundaydı. Bu düzenlemeye 2015 yılında gidilmişti, önceki yıllarda mahkumun koşullu salıverilmesine 1 yıl kalana kadar kapalı cezaevinde kalması gerekmekteydi. Son yapılan düzenleme ile 5 yıl cezası olan mahkumun kapalı cezaevinde kalması gereken süre 1 aya indirildi. Bu süre, 10 yıla kadar cezası olan adli mahkumların tamamı için 1 ay olarak değiştirildi.

10 Yıl ve Üzeri Cezası Olan Yine 10’da 1’i Kapalı da Yatacak!

10 yıl ve üzeri cezası olan mahkumun kapalı ceza infaz kurumunda geçirmesi gereken süre ise eski düzenlemedeki gibi cezasının 10’da 1’i olarak kaldı. Mahkum, koşullu salıverilmesine 7 yıl kalması şartı ile cezasının 10’da 1’ini kapalıda yattıktan sonra açık cezaevine ayrılabilecek.

Acil Ceza İndirimi Gelmeli Talebi Var!

Açık cezaevine ayrılma şartları kapsamında yapılan esnetme mahkum yakınları tarafından tatmin edici bulunmadı. Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden seslerini duyurmaya çalışan mahkum yakınları, açık cezaevlerinde mahkumların yatacak yerinin olmadığını ve acil ceza indirimi beklediklerini ifade ediyorlar. Adli mahkum yakınları, yakınlarının terör örgütü mensuplarından ayrılarak bir ceza indirimi düzenlemesi getirilmesini talep etmekteler. Bu noktada Türkiye’de hali hazırda cezaevlerinde 200 binden fazla mahkum bulunuyor. Mahkumlara ceza indirimi ekonomiyi rahatlatır haberimizi buradan ve mahkumlara af ne zaman haberimizi de buradan okuyabilirsiniz.