Zapatero: Türkiye Avrupa Birliği’nde Olmalı!

Zapatero: Türkiye Avrupa Birliği’nde Olmalı!

28 Kasım 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

10. Boğaziçi Zirvesi “Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru” temasıyla gerçekleştiriliyor. 10. Boğaziçi Zirvesi’nde konuşma yapan İspanya’nın eski başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero Türkiye Avrupa Birliği’nde olmalı dedi. Türkiye’nin önemli bir güç olduğunu söyleyen eski başbakan jeopolitik konumunun da etkisi ile Türkiye, doğu ile batıyı bir araya getirme kapasitesi çok yüksek bir ülke yorumunda bulundu.

Zapatero: Türkiye Avrupa Birliği’ne Yeniden Yaklaşmalı!

Jose Luis Rodriguez Zapatero 10. Boğaziçi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada “Türkiye Avrupa Birliği’nde olmalı, bunu hep savundum. Daha iyi bir Avrupa için harika olurdu.” dedi. Huzur ve güvenlik için Orta Doğu’da bulunan istikrar probleminin çözülmesi gerektiğini söyleyen Zapatero, Türkiye’nin mülteci konusunda sergilediği duruşla gücünü ve önemini gösterdiğini açıkladı. Siyasette küreselleşme olduğunu ve global bakımdan iş birliğinin önemine değinen Zapatero, son 10 yılda iş birliğinin güç kaybettiğini belirtti. Bu konuda ülkelere büyük iş düştüğünü söyleyen Rodriguez Zapatero, büyük sorunlara çare bulabilmek için milletlerin aktif rol oynamaları gerektiğini dile getirdi.

İspanya eski başbakanı Zapatero, ülkelerin nükleer silahsızlanmaya karşı durmaları gerektiğini aktardı. Doğu ile batı arasında bir denge kurulması gerektiğini bildiren Jose Luis Rodriguez Zapatero, bu konuda güçlü ve büyük ülkelerin duruşunun endişe verici olduğunu sözlerine ekledi. Küresel çapta bir huzur için Orta Doğu’da bulunan istikrar probleminin çözülmesi gerektiğini bildiren Zapatero, bu konuda Türkiye’nin bölgede büyük önemi olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin önemli, büyük bir güç olduğunu söyleyen eski başbakan, başbakanlığı döneminde Türkiye’nin Avrupa Birliği tam üyeliğini savunduğunu belirtti. Zapatero Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne güç katacağına inandığını açıklayarak, Türkiye’ye ve Tür iş insanlarına yeniden Avrupa Birliği’ne yaklaşma çağrısı yaptı. Zapatero dünya barışı ve huzuru için İspanya’nın elinden geleni yapacağını açıkladı.

Nouriel Roubini’nin Türkiye ekonomisi hakkındaki yorumu için buraya göz atabilirsiniz.