Nouriel Roubini Türkiye Ekonomisini Yorumladı!

Nouriel Roubini Türkiye Ekonomisini Yorumladı!

27 Kasım 2019 2 Yazar: Emine Zaman

Nouriel Roubini kriz kahini olarak bilinen tüm dünyada ünlü Amerikalı bir ekonomist. Geçtiğimiz günlerde ülkemize gelen Nouriel Roubini Türkiye Ekonomisi hakkında görüşlerini dile getirdi. Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz yıl ki krizin ardından ılımlı bir toparlanma sürecine girdiğini söyleyen Roubini, ekonominin yeniden dengelendiğini aktardı.

Nouriel Roubini Türkiye Ekonomisi 2020’de Yüzde 2-3 Büyüyebilir Dedi!

Nouriel Roubini Türkiye ekonomisi hakkında olumlu yorumlarda bulundu. Dünyaca bilinen ekonomist Türkiye’nin geçtiğimiz yıl meydana gelen krizi ılımlı bir şekilde atlatmaya çalıştığını aktardı. Türkiye ekonomisinin yaşadığı toparlanmayla birlikte hala cari açık dengesizlikleri gibi birtakım kırılganlıkları olduğunu açıklayan Roubini, enflasyonun gerilediğini ve ekonominin dengelendiğini deklare etti. Küresel faktörlerin Türk Lirası üzerinde hala baskı yapabileceğini aktaran ünlü ekonomist ekonomideki toparlanmanın 2020’de de devam edeceğini ve bununla birlikte Türkiye ekonomisindeki büyümenin yüzde 2- 3 seviyelerinde olabileceğini aktardı.

Nouriel Roubini açıklamasında küresel ekonomi hakkında görüşlerine de yer verdi. Küresel ekonominin resesyon ihtimalini değerlendiren ekonomist ABD- Çin ticaret savaşının artmadığını, Brexit sürecinde daha iyi bir noktaya gelindiğini söyledi. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının faiz indirimleri gerçekleştirdiklerini aktaran Roubini, piyasada likiditenin arttığını ve finansal koşulların rahatladığını belirtti. Nouriel Roubini bu koşullarda herhangi bir sürpriz olmazsa küresel resesyon ihtimalinin bulunmadığını söyledi.

Ünlü ekonomist Roubini para politikalarında sınırı gelindiğini söyleyerek mali politikaların güçlenmesi gerektiğini aktardı. Amerika Merkez Bankası’nın (FED) hala gidecek alanı olduğunu belirten ekonomist, 150 baz puanlık indirim alanı olduğunu aktardı. Avrupa ve Japonya merkez bankalarının fazla genişleme yaptıklarını vurgulan Roubini, para politikalarında sınıra gelindiğini söyledi. Konuşmasında kripto paralar hakkındaki görüşlerini bildiren Roubini, kripto paraların güvenilir olmadığını, fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselip düşebildiğini ve dengeli olmadığını kaydetti.

2020 asgari ücret hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.