Yurtdışına Para Çıkarma Limiti 2020

Yurtdışına Para Çıkarma Limiti 2020

11 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Ülkemiz gerek Avrupa ile, gerek Amerika Birleşik Devletleri ile ve gerekse de diğer dünya ülkeleri ile ticari olduğu kadar sosyal olarak da yoğun ilişki içerisinde. Milyonlarca yurttaşımız yurtdışında yaşamakta. Yine ayrıca her yıl milyonlarca vatandaşımız yurtdışına turist olarak çıkıyor. Yurtdışına çıkışlarda vatandaşın pasaporttan vizeye kadar onlarca farklı konuya dikkat etmesi gerekirken bu konulardan birisi de yurtdışına para çıkarma limiti olarak ön plana çıkıyor. Tarafımıza pek çok kişi “yurtdışına çıkarken ne kadar para çıkarabilirim 2020 yılında” diye soruyor. Yurt dışına para çıkarma limiti 2020 yılında ne kadar inceledik.

Yurtdışına Para Çıkarma Limiti 2020

Yurtdışına para çıkarma limiti ya da uçakta para taşıma limiti 2020 yılında 10.000 Euro ya da 25000 Türk Lirası olarak tayin edilmiştir. Bu noktada “ya da” ifadesine dikkat etmek gerekir. Zira aynı anda hem 25 bin Türk Lirası ve hem de 10 bin Euro’yu yurtdışına çıkarmak mümkün değildir.

Güncel kur ile 10000 Euro 25000 Türk Lirası’nın çok üzerindedir. Bu nedenle yurtdışına daha fazla parayı fiziki olarak çıkarmak isteyenler birikimlerini Euro haline çevirirlerse kendileri için avantajlı olacaktır. Bu noktada birkaç soruya daha cevap vermekte fayda var; zira bu konuda bilinçli olunmadığı takdirde yurtdışına çıkan kişi hakkında yetkililerce MASAK’a bildirimde bulunulabilir. MASAK nedir, MASAK hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.

Gümrükten Yurtdışına Çıkarken Ne Kadar Para Çıkarabilirim?

Uçakta para taşıma limiti 2020 yılı için 10.000 Euro, peki gümrükten yurtdışına para çıkarma limitinde bir farklılık var mı? Hayır, yurtdışına çıkış ne şekilde olursa olsun üst limit 10 bin Euro’dur.

2020 Yurtdışına Para Çıkarma Limiti Kişi Başına Mı 10 bin Euro?

Evet, yurtdışına nakit para çıkarma limiti 2020 yılında kişi başına 10 bin Euro’dur. Örneğin bir çift yurtdışı tatili için kişi başına 10’ar bin Euro’dan toplamda 20 bin Euro ile yurtdışına çıkabilirler.

Yurtdışına Çıkışta Çocuklar İçin de Para Çıkarılabilir Mi?

Yurtdışına nakit para çıkarma limiti çocuklar için geçerli değildir. Yukarıdaki örnekteki çiftçin bir de çocukları olsa idi; yine de yurtdışına çıkarabilecekleri meblağ değişmeyecekti. Yurtdışına para çıkarma limiti 18 yaş ve üzeri yetişkin kişiler için geçerlidir.

Yurtdışına 10.000 Euro’dan Fazla Para Çıkarma Yolu Yok Mu?

Yurtdışına para çıkarma limitini aşmak mümkündür. Kişi başına 10 bin Euro’luk limit, gümrükte ya da hava alanında çıkarılan paranın kaynağı ve ne için çıkarıldığı belgelerle ispatlanabilirse yetkililer tarafından izin verilebilmektedir.

Yurtdışına Para Çıkarma Limiti Aşılırsa Ne Olur?

Yurtdışına para çıkarma limiti izinsiz olarak aşılırsa çeşitli cezai müeyyideler ile karşılaşılır. Yurtdışına üzerinde 10 bin Euro’dan ya da 25 bin Türk Lirası’ndan fazla miktarda para ile çıkmaya çalışan kişinin yetkililerce tespit edilmesi durumunda şu adımlar izlenir.

Ayrıca Türkiye’den yurtdışına para çıkarma ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızın altındaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.