Yurtdışına Altın Çıkarma Limiti 2020

Yurtdışına Altın Çıkarma Limiti 2020

11 Ocak 2020 2 Yazar: Emine Zaman

Daha evvelki yazılarımızda yurtdışına nakit çıkarma nasıl olur ve yurtdışına nakit çıkarma limiti ne kadardır gibi sorulara cevap vermiş ve yurtdışına nakit çıkarmada usulsüzlük yapılırsa maruz kalınabilecek yasal işlemlere vurgu yapmıştık. Bu yazımızda ise yurtdışına altın çıkarma limiti ve yurtdışına takı çıkarma limiti meselesini inceleyeceğiz. Yurtdışına altın çıkarma limiti 2020 yılında ne kadardır, yurtdışına takı çıkarma limiti 2020 yılı için ne kadar belirlenmiştir ve yurtdışına ziynet çıkarma limiti 2020 senesi için ne düzeyde yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Yurtdışına Ne Kadar Altın Çıkarılabilir?

Yurtdışına fiziki olarak altın çıkarma gerek kara yolu, gerek deniz yolu ve gerekse de havayolu ile olsun çeşitli sınırlamalara tabidir. Yurtdışına altın çıkarma limiti 2020 yılı için geçtiğimiz yıl da olduğu gibi 15 bin Amerikan Doları değerindeki altın ile sınırlıdır. Yani kişiler yurtdışına giderken yanlarında maksimum 15 bin dolarlık altın bulundurabilirler. Bu altınlar kişiye ait olmalıdır ve ticari amaç güdülmemelidir. Bu değerin üzerinde altınla yurtdışına çıkabilmenin 3 şartı vardır:

  • Kişi Türkiye’ye gelirken yanında 15 bin dolardan daha fazla değeri olan altını belgeledi ise ve bu altınları yeniden yurtdışına beraberinde götürüyor ise buna izin verilmektedir.
  • Kişi Türkiye’den satın aldığını belgelediği altınlarını değeri 15 bin doların üzerinde bir değere sahip olsa da yurtdışına götürebilmektedir.
  • Kişi 15 bin doların üzerinde değerde olan altınlarını nasıl elde ettiğini ve ne amaçla yurtdışına götürdüğünü gümrükte belgeleri ile birlikte beyan edebilirse yurtdışına çıkarabilir.

Gümrükten ne kadar para geçirebilirim (nakit), gümrükten para geçirme limiti 2020 yılında ne kadar buradan göz atabilirsiniz.

Yurtdışına Ne Kadar Takı Götürebilirim? Yurtdışına Ne Kadar Ziynet Eşyası Götürebilirim?

Yurtdışına altın çıkarma limiti; yurtdışına takı götürme ve yurtdışına ziynet eşyası götürme limiti işlemlerini kapsamaktadır. Dolayısıyla yurtdışına takı götürme ya da ziynet eşyası götürme limiti 15 bin dolar karşılığı altındır.

Yanımdaki Altını Beyan Etmezsem Ne Olur? Yurtdışına Kaçak Altın Götürebilir Miyim?

Yurtdışına kaçak altın götürmek; ya da 15 bin doların üzerinde değere sahip altını, ziynet eşyasını ya da takıyı gümrükte beyan etmeden götürmek yasal değildir. Bunu yapanlar ve yetkililerce tespit edenler hakkında yasal işlem başlatılmaktadır. Kişinin yanındaki 15 bin doların üzerinde değere sahip altının 15 bin doları aşan kısmı yetkililerce emanete alınmaktadır. Ayrıca kişiye 15 bin doları aşan bedelin yüzde 10’u dolayında idari para cezası kesilmektedir. Durum Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) ve Cumhuriyet Savcılığı’na bildirilmektedir. Yurtdışına nakit para çıkarma limiti 2020 yılında ne kadar buradan göz atabilirsiniz.

Yurtdışına Götürmediğim Parayı Ne Yapayım? Yurtdışına Götüremediğim Altını Ne Yapayım?

Yasal limitleri aşan nakdi yahut altını bulunan kişiler bu altınlarını ya da nakitlerini beraberlerinde götüremiyorlar ancak Türkiye’de de güvende olmasını istiyorlar ise banka kiralık kasalarını bir tercih olarak inceleyebilirler. Özellikle yurtdışına götürülemeyen altın, takı ve ziynet eşyası için banka kiralık kasa hizmeti ideal bir seçenektir. Banka kiralık kasa ürünleri hakkında buradan bilgi edinebilir ve farklı bankaların kiralık kasalarını inceleyebilirsiniz.