Yünsa Kimin Ne İş Yapar? YUNSA Hisse Ne Durumda?

Yünsa Kimin Ne İş Yapar? YUNSA Hisse Ne Durumda?

28 Ekim 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Sabancı Holding tarafından 1973 tarihinde kurulan Yünsa, üretime ilk olarak Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikası ile başlamıştır. Kısa süre içerisinde tekstil sektörünün en önemli aktörlerinden biri konumuna yerleşen Yünsa 2000 yılına gelindiğinde Avrupa’nın en büyük kumaş üreticisi olmuştur. Aynı zamanda dünyada da sektöründe ilk 5’e giren firma, bu süreçte hem borsaya kote olmuştur hem de zaman içerisinde hisselerinin büyük kısmı el değiştirmiştir. Yünsa kimin ne iş yapar ve YUNSA hisse grafiği nasıl sorularının yanı sıra; içeriğimiz devamında Yünsa ile ilgili olarak yönetim kurulundan iletişim bilgilerine değin pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yünsa Kimin Ne İş Yapar Ortaklık Yapısı Nasıl?

Yünsa dünya üzerindeki 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Türkiye’nin yanı sıra İtalya’da da tasarım ofisi bulunan şirket Avrupa’nın en büyük entegre dokuma kumaş üreticisidir. Almanya, İngiltere ve yine İtalya’da satış ofisleri; Fransa, Güney Kore, İspanya, ABD, Japonya, Rusya, Çin ve yine İtalya’da da acenteleri bulunmaktadır. Yünsa; yünlü kumaş üreticisi ve dokuma kumaş üreticisi olarak dünyanın en ünlü markalarının tedarikçisi konumundadır.

1973 yılında kurulan ve hızla büyüyen firma 1990 yılında o zaman adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) olan şu anda Borsa İstanbul’a (BİST) kote olmuştur. Firmanın halka arzı ile büyüme trendi katlanarak artmıştır. 2019 yılına gelindiğinde Sabancı Grubu, elinde bulundurduğu Yünsa hisselerini satmaya karar vermiştir. Sabancı Holding’e ait olan yüzde 57,88’lik Yünsa hissesi pazarlık usulü ile 69 milyon 458 bin TL bedel karşılığında Sürmegöz Tekstil Yatırım A.Ş’ye satılmıştır.

Günümüzde Yünsa ortaklık yapısı şu şekildedir:

 • Sürmegöz Tekstil Yatırım A.Ş. – yüzde 57,88
 • BIST’te işlem gören halka açık hisse – yüzde 42,12

YUNSA Hisse Grafiği Nasıl? Yünsa Yönetim Kurulu Kimlerden Oluşuyor?

Yünsa hisseleri 2019 yılında gerçekleşen satıştan olumlu etkilenmişe benziyor. 2015 yılında 3,7 lira seviyesinde bulunan hisse değeri 2017 yılında 2,4 liranın altını dahi gördü. Bu seviyeden toparlanan hissenin değeri 2018 yılında 9,55 lira noktasına kadar geldi. Sonrasında düşüş trendine giren YUNSA 2019 Ağustos’unda 4 liranın altına kadar gerilemiş sonrasında bu noktadan toparlanmaya başlamıştır.

2020 yılı Ocak ayında 16,31 lira düzeyine kadar çıkan YUNSA, akabinde tekrar 6 lira seviyesine kadar düşse de buradan kısa sürede çıkmayı başarmıştır. İzlediği inişli çıkışlı grafik ile 2020’nin son dönemlerine yaklaşan YUNSA hisse güncel olarak 12,44 lira seviyesinden işlem görmektedir.

Yünsa Yönetim Kurulu güncel olarak aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır.

 • Metin ÖZDEMİR – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Mustafa SÜRMEGÖZ – Yönetim Kurulu Başkan Vekili
 • Tahir DEMİRKIRAN – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Temel Tayyar YEŞİL – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ahmet Cevat ACAR – Yönetim Kurulu Üyesi-Bağımsız
 • Ahmet YARIZ – Yönetim Kurulu Üyesi-Bağımsız
 • Taha Adnan SÜRMEGÖZ – Yönetim Kurulu Üyesi

Yünsa Haberleri ve İş İlanları Nasıl Takip Edilir? Yünsa İletişim Kanalları!

Yünsa hisseleri borsada işlem gördüğü için şirket önemli gelişmeleri KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu’na) bildirmektedir. Yünsa haberleri KAP bildirimleri üzerinden takip edilebileceği gibi; kamuya açık kaynaklardaki görsel, yazılı, online ya da basılı medya üzerinden de takip edilebilir. Yünsa iş ilanları için de pek çok kariyer sitesinde dönem dönem ilan verilebilmektedir. Buna ek olarak Yünsa’da kariyer yapmak isteyen kişiler firmanın resmi internet sitesinde yer alan “Kariyer” sekmesi altından öz geçmişlerini ve CV’lerini şirkete gönderebilirler. Yünsa iletişim kanalları aşağıdaki gibidir…

 • Yünsa Genel Merkez Adres: Yünsa Yünlü Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Vadistanbul 1B Blok Kat: 23 Ayazağa Mah. Cendere Cad. 34396 İstanbul / Türkiye
 • Yünsa Genel Merkez Telefon : +90 (212) 365 65 00
 • Yünsa Genel Merkez Fax : +90 (0212) 282 50 67 – 68
 • Yünsa resmi web sitesi: https://www.yunsa.com/