Yeşil Yatırım Holding Ne İş Yapar Ortaklık Yapısı Nasıl?

Yeşil Yatırım Holding Ne İş Yapar Ortaklık Yapısı Nasıl?

3 Kasım 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Yeşil Yatırım Holding, Yeşil Holding çatısı altında 2003 yılında kurulmuştur. Yeşil Holding ise; başlangıcı 1948 yılına dayanan kundura firmasının büyümesi ve gelişmesi ile ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde devasa bir enerjiden telekomünikasyona ve inşaata kadar pek çok farklı sektörde faaliyet göstermeye başlamıştır. Yeşil Yatırım Holding hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) YESIL kodu ile işlem görmektedir. Yeşil Yatırım Holding ne iş yapar ortaklık yapısı ve hisse performansı nasıl soruları başta olmak üzere içeriğimizde detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yeşil Yatırım Holding Ne İş Yapar Ortaklık Yapısı

Yeşil Yatırım Holding ortaklık yapısı güncel olarak şu şekildedir:

 • Kamil Engin Yeşil – yüzde 36,49
 • Diğer – halka açık fiili dolaşımda olan hisseler yüzde 63,51

Yeşil Yatırım ne iş yapar sorusuna içeriğimizin girişinde de olduğu gibi; enerjiden inşaata, telekomünikasyondan ikinci el araç alım satımına kadar pek çok sektörde yurt içinde – yurtdışında faaliyet göstermekte ve yatırım yapmaktadır şeklinde cevap verilebilir. Soruya firmanın ana sözleşmesinden bir bölümle cevap vermek gerekirse, Yeşil Yatırım Holding ana sözleşmesine göre:

“Yatırım ortaklığı ve portföy yöneticiliği faaliyeti niteliğinde olmamak üzere aktiflerini kar etme yeteneğine veya potansiyeline sahip sermaye şirketlerinin çıkarmış olduğu veya çıkaracağı paylar ile diğer menkul kıymetlere, nakit, değerli maden ve emtialara yatırım yapmak. Firma değerleri gibi konularda danışmanlık, ticari, sınai ve finansal konularda yatırım ve araştırmalar yapmak. Türkiye içinde ve dışında bulunan her türlü taşınır ve taşınmazlara yatırım yapmak ve işletmek, bu amaçlara uygun ticari, sınai ve mali finansal yatırım girişimlerinde bulunmak. Kurulmuş veya kurulacak şirketlerin sermaye ve yönetimine katılarak bunların yatırım, finansman, organizasyon ve yönetim meselelerini toplu bir bünye içerisinde değerlendirmek ve ekonomik dalgalanmalara karşı yatırımların güvenliğini artırmak ve böylece bu şirketlerin sağlıklı şekilde ve ekonominin gereklerine uygun olarak gelişmelerini ve devamlılıklarını teminat altına almak.”

Yeşil Yatırım Holding Hisse Performansı Nasıl?

YESIL Hisse grafiğine kısaca göz atmak gerekirse… YESIL kodlu hissenin 6 Kasım 2015 tarihinde 0,82 liradan işlem gördüğü ve 2017 yılı Şubat ayına kadar bu seviyenin hemen hemen aynı kaldığı görülmektedir. 2017 Şubat Ayı ile birlikte artış trendine giren hisse 2017 Kasım’ında 15,90 lira düzeyini görmüştür. Şubat 2018’de 30 liranın üzerine çıktıktan sonra düşüş trendine giren YESIL; Mart 2020’ye kadar inişli çıkışlı bir grafik çizmiş ve bu süreçte 7,35 liraya kadar gerilemiştir. Mart ayında başlayan yükseliş trendi ile peyderpey artarak 30 Ekim 2020 tarihinde YESIL 48,26 lirayı görmüştür. Hissenin bugüne kadar gördüğü en yüksek nokta olan 48,26 liradan gelen kar satışları ile bir miktar gerileme yaşanmıştır. 3 Kasım 2020 itibari ile YESIL 45 lira düzeyinden işlem görmektedir.

Yeşil Yatırım Holding Yönetim Kurulu ve Haberleri

Yeşil Yatırım Holding Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Alaittin Sılaydın – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Onur Akçay – Yönetim Kurulu Başkan Yrd.
 • Ersin Bengül – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Resul Kurt – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
 • Erman Kendibaşına – Bağımsız Yönetim Komitesi Üyesi

Yeşil Yatırım Holding’e dair haberler Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden takip edilebilir. Şirket borsaya kote durumda olduğu için düzenli olarak KAP’a bilgi vermektedir. Buna ek olarak gerek görsel ve gerekse yazılı basın açık kaynakları üzerinden şirkete dair haberleri takip etmek mümkündür.

Yeşil Yatırım Holding İş ilanı ve İletişim Kanalları

Yeşil Yatırım Holding iş ilanları dönem dönem kamuyla paylaşılmaktadır. Çeşitli platformlar üzerinden ilan edilen Yeşil Yatırım Holding eleman alımlarına başvurular söz konusu kariyer sitelerinden yapılabileceği gibi; firmanın resmi internet sitesinde yer alan “İnsan Kaynakları” sekmesi üzerinden de iş ve staj başvurusu yapılabilir, firmaya CV gönderilebilir. Yeşil Yatırım iletişim kanalları aşağıdaki gibidir:

 • Yeşil Yatırım Holding Adresi: Yılanlı Ayazma Yolu No: 15 / 12 Yeşilplaza – Topkapı / İSTANBUL
 • Yeşil Yatırım Holding Telefon Numarası: 0 212 483 01 07
 • Yeşil Yatırım Holding Faks: 0 212 483 33 35
 • Yeşil Yatırım Holding Resmi Web Sitesi: http://www.yesilyatirimholding.com/

Kaynak: https://www.kap.org.tr/tr/