Yeni Sigara Paketleri İçin Son Gün Yarın!

Yeni Sigara Paketleri İçin Son Gün Yarın!

3 Aralık 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Yeni sigara paketleri ile ilgili haberler uzun zamandır gündemdeki yerini koruyor. Devlet politikası olarak sigaranın üzerine gidilmesi kapsamında yeni bir adım daha atılıyor ve sigara paketleri değişiyor. Marka ve amblem ağırlıklı, her bir marka için farklı dizayn ve renkte olan kutuların yerini siyah ağırlıklı fon ve üzerine sigaranın neden olduğu sağlık sorunlarından kesitler yer alan fotoğraflar kaplayacak. Yeni sigara paketleri için son gün yarın!

Yeni Sigara Paketleri Ne Zaman Raflarda Olacak?

Yeni sigara paketlerinin 5 Aralık 2019 tarihinden itibaren raflarda olacağı öğrenildi. İlk etapta Tekel grubuna ait sigaralar yeni paketleri ile boy gösterecek. 15 günlük süre dahilinde bütün sigara paketleri benzer şekle bürünecek.

Yeni Sigara Paketinin Üzeri Nasıl Olacak?

Yeni sigara paketleri siyah fonda olacak. Paketlerin üzerinin yüzde 85’i sağlık uyarıları ile kaplı olacak. Paketlerin üzerinde sigaranın sağlığa verdiği zararlar anlatılacak, buna dair fotoğraflar yer alacak. Sigaranın sebep olduğu hastalıkların görselleri bulunacak. Yeni sigara paketinin alt kısmında sigaranın marka ve modeli yazacak. Bunun haricinde sigara paketlerini birbirinden ayıran bir ayraç olmayacak. Her bir sigara paketinin üzerinde sarı şerit içerisinde siyah tonda yazı ile “ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı” uyarısı yer alacak.

yeni-sigara-paketleri-ne-zaman-yeni-sigara-paketleri-fiyat-yeni-sigara-zam

Yeni sigara paketi üzerinde sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle oluşan rahatsız edici görseller olacak.

Yeni Sigara Paketi Fiyatları Değiştirecek Mi?

Yeni sigara paketleriyle birlikte gündemde sigaraya dair bir başka konu daha bulunuyor ki; o da sigara zammı. Yeni sigara paketlerine geçilmesinin akabinde sigaraya zam yapılacağı ve sigara fiyatlarının artacağı söylentisi mevcut. Ancak hali hazırda bu durum “söylentinin” ötesine geçebilmiş değil. Konuyla ilgili yorum yapan vergi uzmanları ise; 5 Aralık itibari ile sigaraya yeni bir zam gelmese bile 2020’de sigara fiyatlarının artacağını öngördüklerini dile getiriyorlar. 2020 sigara zammı ile en ucuz sigara fiyatının 15 lira seviyesinin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Pek çok sigara markasının ve modelinin de 20 lira seviyesinin üzerinde bir fiyatla sigara tiryakilerine ulaşacağı belirtiliyor. Apple elektronik sigara uygulamalarını kaldırdı haberine buradan göz atabilirsiniz.