Yabancı Bankalardan Kredi Çekmek Nasıl Yapılır?

Yabancı Bankalardan Kredi Çekmek Nasıl Yapılır?

18 Ocak 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Kredi, finansal sistemin olmazsa olmazları arasında bulunan bir kavram olarak hem kişilerin ekonomik hayatlarında hem de şirketlerin ekonomik gelişimlerinde önemli bir yer tutuyor. Herhangi bir yatırım için kişiler ya da şirketler kredi kullanmak isteyebildikleri gibi; anlık gelişen masrafları karşılamak gibi nedenlerle de kredi kullanma ihtiyacı hissedebiliyorlar. Peki yabancı bankalardan kredi çekmek mümkün mü? Yurtdışı kredi başvurusu nasıl yapılır? Yurtdışı kredi oranları nasıldır? Bu ve benzeri soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yabancı Bankalardan Kredi Çekmek

Yabancı bankalardan kredi çekmek elbette mümkündür. Yabancı bankalardan kredi almak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Banka özelinde bu şartlar değişebileceği gibi; yabancı bankaların kredi vermek adına istedikleri genel şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İkamet
  • Düzenli ve belgelenebilir gelir
  • Düşük borçluluk düzeyi
  • Teminat gösterilecek mal varlığı ya da
  • Banka hesabında tutulan mevduat

Bu şartlardan birinin çok güçlü olması diğer şartları elemine edebilir. Örneğin yabancı banka hesabında mevduat bulunduran kişinin o bankadan kredi kullanması; ikamet vb. gibi şartlar sağlanmasa dahi mümkündür. Bu kapsamda İsviçre bankalarından kredi almak içeriğimize buradan göz atabilirsiniz.

Şirket Üzerine Yabancı Bankalardan Kredi Almak Mümkün Mü?

Yabancı bankalardan şirket üzerine kredi almak şahısların yurtdışı bankalardan kredi kullanmasından daha kolaydır. Yalnız bunun için ilgili bankalarla şirket olarak yazışmaların yürütülmesi; şirket bilançolarının, gelirlerinin ve mal varlığı seviyesinin ilgili bankaya gönderilmesi gerekmektedir.

Yurtdışı Kredi Oranları Nasıl? Hangi Ülkelerde Kredi Oranları Düşük?

Yurtdışı kredi faiz oranları pek çok ülkede ülkemize nazaran daha düşük seviyededir. Zira kredi faiz oranları o ülkenin enflasyonunun üzerinde konumlanmaktadır. Enflasyon ile kredi faiz oranı arasındaki farktan da bankalar kar elde ederek varlıklarını sürdürmektedir. Ülkemizde enflasyon güncel olarak yüzde 20’nin üzerinde olduğundan ülkemiz kredi oranları da yıllık bazda yüzde 30’lar noktasındadır. Avrupa’daki pek çok ülkede kredi faiz oranları yıllık 2-3’ler noktasındadır. Bu ülkelere örnek olarak; Almanya, Hollanda ve Belçika verilebilir. Zira bahse konu ülkelerde enflasyon düşüktür. Almanya kredi örneği için buraya göz atabilir, diğer Avrupa’da kredi seçenekleri ile ilgili olarak da Hollanda kredi ya da Belçika kredi gibi başlıklara sitemizden ulaşabilirsiniz.