Sümerbank Ne Oldu? Sümerbank Kuruluşu ve Tarihi!

Sümerbank Ne Oldu? Sümerbank Kuruluşu ve Tarihi!

18 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

1933 yılında kurulan Sümerbank tekstil sanayiinin yanı sıra banka olarak da faaliyet göstermiştir. Tekstilde ticari nitelikli mal üretmiş ve bunların satışını gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda bankacılık faaliyeti de göstermiştir. Tekstil hammaddesi üretenlere destek olmuştur. Ülkede tekstilin gelişmesi için gereken maddi kaynağı oluşturmada önemli bir rol üstlenmiştir. Böylece Sümerbank nedir sorusunun cevabını kısa ve öz şekilde verebiliriz. Sümerbank kuruluşu ve Sümerbank ne oldu gibi pek çok bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sümerbank Ne Oldu?

İçeriğimizde Sümerbank ile ilgili şu soruların cevabını bulabileceksiniz: Sümerbank kaç yılında açıldı? Sümerbank açılış tarihi nedir? Sümerbank ismini kim verdi? Sümerbank için kredi alındı mı? Sümerbank’ın özelleştirilmesi! Sümerbank kapandı mı?

Sümerbank Kaç Yılında Açıldı? Sümerbank Açılış Tarihi

Sümerbank 11 Temmuz 1933 tarihinde açılmıştır. Sümerbank aynı yıl faaliyetlerine başlamıştır.

Sümerbank İsmini Kim Verdi?

Sümerbank ismini bizzat Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Sümerler baz alınarak verilen isimde Anadolu’nun kadim geleneği vurgulanmıştır. Türkiye’deki kapatılan tüm bankalara buradan göz atabilirsiniz.

Sümerbank Kuruluşu İçin Ruslardan Kredi

Sümerbank’ın kurulabilmesi için 1932 yılında İsmet İnönü Sovyetler Birliği’nden 8,5 milyon liralık kredi almıştır. Bu sayede Sümerbank 1933 yılında kurulabilmiştir. Sümerbank’ın ilk büyük kompleksi 1935 yılında Adana’da kurulmuştur. Yapılar Sovyet tasarımı ile inşa edildiğinden Sovyet mimarisinden örnekler sunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kamu yatırımı olarak Adana Bez Fabrikası ve Lojmanları gösterilmektedir.

Sümerbank bünyesinde daha sonra demir çelik fabrikaları, çimento fabrikaları, kağıt ve selüloz tesisleri de kurulmuş ve sonrasında bu tesislerin her biri ayrılarak ayrı birer kuruluş ve marka haline gelmiştir. Bu açıdan Sümerbank’ın ülkemizdeki pek çok sanayi kuruluşunun anası konumunda olduğunu belirtmekte fayda var.

Sümerbank’ın Özelleştirilmesi

1987 yılına gelindiğinde Sümerbank’ın özelleştirilmesi kararı alındı. Çeşitli süreçlerden geçildikten sonra Sümerbank 1995 yılında Garipoğlu Şirketler Grubu’na 103,4 milyon dolara satılmıştır. Hayyam Garipoğlu’nun Türkbank skandalı ve Malki cinayeti gibi olaylarda adının geçmesi nedeniyle Sümerbank kendisinden alınmıştır ve 1999 yılında TMSF’ye devredilmiştir. 2001 yılında Oyak Grubu’na satılan Sümerbank 2002 yılında Oyakbank A.Ş’ye tescil edilmiştir.

Ülkemizdeki kapatılan bankalara buradan göz atabilirsiniz.