Türkiye’de Kapatılmış Bankalar Listesi

Türkiye’de Kapatılmış Bankalar Listesi

17 Temmuz 2020 2 Yazar: Emine Zaman

Türk Bankacılık sektörü hali hazırda çok güçlü bir sermaye yapısına sahip konumda ve bu sermaye yapısını her geçen gün daha da sağlamlaştırmaya devam ediyor. Bununla birlikte, geçmiş yıllarda bankacılık sektöründe yaşanan pek çok hadise bazı bankaların batmasına ya da yanlış işlemlerinden dolayı devlet tarafından bankalara el konulmasına neden olmuştur. Günümüzde bu gibi durumlar artık nadiren yaşansa da, geçmişte kapatılan onlarca banka olmuştur. Ülkemizdeki kapatılmış bankalar genellikle 2001 krizinin akabinde kapılarına kilit vurmuşlardır. Türkiye’de kapatılmış bankalar listesi haberimizde verilmiştir.

Türkiye’de Kapanan ya da Batan Bankalar Listesi

Ülkemizdeki kapatılmış bankaların pek çoğuna Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulmuştur. Bu bankalarda yatırımları olan vatandaşların mevduatları ise, yine TMSF tarafından hak sahiplerine ödenmiştir. Bu sayede kimsenin mağdur olmasına izin verilmemiştir. Ancak vadeli hesaplarda yatırımları olanlar genellikle ana paralarını alabilmişlerdir.

Ülkemizde kapatılan bankalardan bazıları tüzel kişiliğini halen korumaktadır. Bununla birlikte pek çoğunun resmi olarak faaliyetleri sona ermiş durumdadır. Tüzel kişiliği korunan bankalarda da vatandaşların alacakları bulunmamaktadır. Ülkemizde batan bankalar yahut kapatılan bankalar aşağıdaki gibidir.

Ülkemizdeki Kapatılmış Bankalar

Bank Asya A.Ş.

Bank Ekspres A.Ş.

Bank Kapital Türk T.A.Ş.

Bayındırbank A.Ş.

Demirbank T.A.Ş.

Dışbank A.Ş.

Egebank A.Ş.

EGS Bank A.Ş.

Esbank T.A.Ş.

Etibank A.Ş.

İktisat Bankası T.A.Ş.

İmar Bankası T.A.Ş.

İmpexbank A.Ş.

İnterbank A.Ş.

İstanbul Esnaf Bankası T.A.Ş

Kentbank A.Ş.

Koçbank A.Ş.

Marmarabank A.Ş.

MNG Bank A.Ş.

Osmanlı Bankası A.Ş

Birleşik Türk Körfez Bankası A.Ş.

Oyakbank A.Ş.

Pamukbank T.A.Ş.

Sitebank A.Ş.

Sümerbank A.Ş.

Tarişbank (Milli Aydın Bankası T.A.Ş.)

Tekfenbank A.Ş.

Toprakbank A.Ş.

Türkiye Emlak Bankası A.Ş.

Türk Ticaret Bankası A.Ş.

Tütünbank A.Ş. (Bankanın ismi değişti.)

TYT Bank A.Ş.

Ulusal Bank T.A.Ş.

Yaşarbank A.Ş.

Yurtbank A.Ş.

Yukarıda ismi zikredilen bankalar hali hazırda ülkemizde bankacılık faaliyetlerine devam etmemektedir. Bu bankaların her birine dair ayrı ayrı detaylı bilgi için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz. Geçmişte faal olan ancak sonrasında faaliyetlerine son verilen ülkemizdeki kapatılmış bankalar bu şekilde listelenirken, şu anda ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27deki_bankalar_listesi