Vakıfbank Sendikasyon Kredisi Sağladı!

Vakıfbank Sendikasyon Kredisi Sağladı!

28 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Vakıfbank sendikasyon kredisi ve proje teminatlı fonlama yöntemiyle totalde 730 milyon dolarlık kaynak sağladı. Bankadan yapılan açıklamaya göre söz konusu meblağın 580 milyon dolarlık kısmı sendikasyon kredisi, 150 milyon dolarlık kısmı ise proje teminatlı fonlama işlemi ile sağlandı.

Vakıfbank Sendikasyon Kredisi Kapsamında Yüzde 125 Fazla Talep Geldi!

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih söz konusu kredi kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu. Üstünsalih, Vakıfbank’ın sendikasyon kredisine uluslararası bankalardan yüzde 125 fazla talep geldiğini açıkladı. Vakıfbank 580 milyon dolarlık sendikasyon kredisini 367 gün vadeli olarak kullandı. Proje teminatlı fonlama kapsamında kullandığı 150 milyon dolarlık finansman ise 3,5 yıl vadeli olarak kullanılmıştır. Söz konusu kredi ürünleri ile Vakıfbank kaynak çeşitliliğini artırmış ve kayna vadesini de uzatmıştır.

Vakıfbank’tan yapılan açıklamaya göre sendikasyon kredisi kapsamında geçtiğimiz yıl bulunmayan 12 banka daha bulunmakta. Bankanın sağladığı 580 milyon dolarlık kredi, 239,5 milyon dolar ve 309,3 milyon avro şeklindedir. Abdi serdar Üstünsalih bahse konu kredi kullanımında ajan bankanın Emirates NBD Kapital, koordinatör bankanın ise The Commercial Bank of Capital aktararak, 17 ülkeden 28 bankanın katıldığını söyledi. İlgili sendikasyon kredisinin maliyetini açıklayan Üstünsalih, kredinin dolar kısmı için libor+ yüzde 2,25; Euro kısmı için ise Euribor+ yüzde 2,10 olduğunu belirtti.

Sağlanan 150 milyon dolarlık fonlama konusunda hislerini aktaran Abdi Serdar Üstünsalih, farklı bir yapı altında uzun vade süreli yeni bir kaynak temin etmenin mutluluğunu yaşıyoruz dedi. Söz konusu kredinin hem kaynak çeşitliliğinin artırılması hem de vade süresinin uzaması bakımından büyük önem taşıdığını dile getiren Vakıfbank Genel Müdürü, Vakıfbank olarak bu tarz uzun vadeli, düşük maliyetli uluslararası kaynaklarla ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceklerini açıkladı.

Vakıfbank SKY Limit hakkında bili için buraya göz atabilirsiniz.