UTOPYA Turizm İnşaat Sahibi Kim Ne İş Yapar?

UTOPYA Turizm İnşaat Sahibi Kim Ne İş Yapar?

30 Kasım 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

UTOPYA Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş. 1980 yılında Mimar Zekai Dursun tarafından şahıs işletmesi olarak kurulmuştur. 1990 yılında firma anonim şirkete dönüşmüş ve Zekai Dursun İnşaat Turizm Ticaret Anonim Şirketi ismini almıştır. 2010 yılında şirket unvanı “Utopya Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş” şeklinde değiştirilmiştir. UTOPYA Turizm İnşaat sahibi kim ne iş yapar UTPYA hisse performansı ve ortaklık yapısı nasıl UTOPYA KAP haberleri ile iletişim kanalları detaylarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

UTOPYA Turizm İnşaat Sahibi Kim Ne İş Yapar?

UTOPYA Turizm İnşaat; toplu konut, ticaret merkezi, iş hanı, alışveriş merkezi, lüks otel ve tatil köyü, fabrika, altyapı, tünel inşaatı, kanal, kanalizasyon ve taahhüt sektöründe faaliyet göstermektedir. UTOPYA Turizm İnşaat’ın kurucusu ve güncel Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Dursun, aynı zamanda şirketin ana hissedarı konumundadır. UTOPYA Turizm İnşaat ortaklık yapısı aşağıdaki gibidir:

 • Zekai Dursun – yüzde 53,3
 • Nejat Recai Dursun – yüzde 3,2
 • Ayşe Gül Karaca – yüzde 1,6
 • Diğer – yüzde 41,9 (halka açık fiili dolaşımdaki hisse yüzde 38,69)

UTOPYA Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret AŞ Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Zekai Dursun – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Nejat Recai Dursun – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ayşe Gül Karaca – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Müjdat Orhan – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Çağla Yağmur – Yönetim Kurulu Üyesi

Zekai Dursun Kimdir?

Zekai Dursun 1948 yılında Diyarbakır Çermik’te dünyaya gelmiştir. Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi Mimarlık Bölümü’nden 1977 yılında mezun olmuştur. Öğrenim gördüğü esnada; Bayındırlık Bakanlığı Yapım Dairesi Başkanlığı’nda 3 yıl, Bölge Müdürlüğü’nde 1 yıl çalışmış ve akabinde özel sektörde şantiye şefi olarak 2 yıl görev yapmıştır. 1980 yılında şahıs şirketini kurmuştur. 1990 yılında şimdiki adı UTOPYA Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş. olan firmayı Zekai Dursun İnşaat Turizm Ticaret Anonim Şirketi ismiyle kurmuştur. Hali hazırda UTOPYA Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

UTOPYA Turizm İnşaat Hisse UTPYA Performansı Nasıl?

UTOPYA Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş. hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) UTPYA kodu ile işlem görmektedir. UTPYA son 5 yıllık hisse grafiği incelendiğinde genel olarak artış trendi gözlemlenmektedir. 2015 yılı Aralık Ayı başında 1,15 lira seviyesinde olan UTPYA hisse; 2016 Aralık Ayı’nda 2 liranın üzerine çıkmıştır. 2017 yılı Aralık Ayı’nda 4 lira seviyesini gören UTPYA, 2018 Aralık Ayı’nı da 4 lira düzeyinden geçmiştir.

2019 yılı Aralık Ayı’nda 4,5 liranın üzerini gören hisse, 2020 yılı Eylül Ayı itibari ile hızlı bir tırmanış gerçekleştirmiştir. 2020 Eylül Ayı’na 7 lira düzeyinden “merhaba” diyen UTPYA Ekim Ayı’nda 25 liraya kadar tırmanmıştır. 30 Kasım 2020 günü itibari ile UTOPYA Turizm İnşaat hissesi 24,56 lira seviyesinde bulunmaktadır. Yatırımcılar hissenin geleceğini yakinen takip etmektedir.

UTOPYA Turizm Haberleri KAP ve İletişim Kanalları

Firmanın genel merkezi Ankara’da bulunmaktadır. Antalya’nın Alanya ilçesinde ise bir şubesi vardır. UTOPYA Turizm İnşaat Haberleri Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden takip edilebilir. Borsaya kote durumdaki şirket, önemli gelişmeleri KAP’a bildirmektedir. UTOPYA iletişim kanalları aşağıdaki gibidir:

 • UTOPYA Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş. Adresi: Çankaya Mah. Çankaya Caddesi No: 28 – 5 Çankaya/ANKARA
 • UTOPYA Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş. Telefon: +90 312.496 45 40
 • UTOPYA Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş. Faks :+90 312.496 02 19

UTOPYA Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş. KAP: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/genel/1539-utopya-turizm-insaat-isletmecilik-ticaret-a-s