Twitter Kripto Para Mı Çıkarıyor?

Twitter Kripto Para Mı Çıkarıyor?

2 Ekim 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Kripto para piyasası her geçen gün genişlemeye devam ederken; piyasaya yeni ve güçlü aktörler de dahil olmayı sürdürüyor. Son olarak Facebook kripto para piyasasına girerken, sosyal medya devinin attığı bu adım geniş yankı uyandırmıştı. Facebook kripto parası Libra tanıtımının hem internet dünyasında, hem ekonomi çevrelerinde hem de sosyal platformlarda büyük ilgi görmesinin ardından şimdi de ortaya deprem etkisi yaratacak yeni bir iddia atıldı. Twitter kripto para mı çıkarıyor?

Bitcoin ile başlayan sanal para furyası dünyayı kısa sürede etkisi altına aldı. Özellikle son yıllarda Bitcoin’in kat be kat değerlenmesi ile geniş kitlelerin ilgisi kripto para piyasasına çevrildi. Bitcoin’in akabinde onlarca farklı sanal paranın borsalarda işlem görmeye başlaması, kripto para piyasasının hacminin de artmasını sağladı. Onlarca alt coinin işlem görmeye başladığı sanal para borsalarındaki yatırımcı sayısı da hızla artarak milyonlarca kişiye ulaştı. İşbank Tekcep uygulaması için buraya göz atabilirsiniz. 

Kripto paraların bu denli revaçta olması, blockchain teknolojisin getirdiği kolaylıklar ve avantajlar sadece bireylerin değil, dev şirketlerin de ilgisinin bu alana yönelmesini sağladı. Bu kapsamda kendi blockchain departmanını kuran pek çok şirket söz konusu alanda ar-ge faaliyetine girişti. Bu şirketlerden biri konumunda olan sosyal medya devi Facebook, kripto para alanındaki çalışmalarını somutlaştırarak kendi sanal parasını çıkarmaya karar verdi.

Facebook kripto parasına Libra adını verirken; bahse konu para biriminin arka planını da son derece güçlü tutabilmek adına; Mastercard, Visa, Paypal, Uber, Ebay, Spotify ve Lyft gibi teknoloji ve ödeme sistemleri devleri ile işbirliğine gitti. Facebook kripto para birimi Libra’yı milyarlarca insanın kullanabileceği ve uluslararası çapta güvenilirliği ile aynı zamanda saygınlığı da olan bir para birimi şeklinde kurgulamak adına çok geniş çaplı bir çalışma yürüttü. Bu kapsamda dijital cüzdan da geliştiren Facebook, Calibra ile de Libra’nın güvenilirliğini ve prestijini artırma yoluna gidiyor. Facebook’un bu adımının arkasından ise gözler bu kez Twitter’a çevrilmiş durumda…

Twitter Kripto Para Mı Çıkarıyor?

Sosyal medya devleri arasında yer alan Twitter’ın, Facebook’un kendi sanal parasını çıkarma kararı almasının akabinde bu alana yatırım yapmayı düşündüğü batı merkezli ekonomi piyasalarında söylenti niteliğinde de olsa dolaşmaya başladığı bildirildi. Sosyal medyada her geçen gün artan kullanıcı sayısı ve artan piyasa değeri ile Twitter’ın kripto para piyasasına gireceğini iddia eden bazı çevreler; sadece Facebook ve Twitter’ın değil, zamanla pek çok teknoloji devinin kendi kripto para birimini çıkarabileceğini öne sürüyorlar.