Türkiye’den Yırtık Döviz Toplamak Yurt Dışında Bozdurmak!

Türkiye’den Yırtık Döviz Toplamak Yurt Dışında Bozdurmak!

30 Mayıs 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Yırtık dolar ve yırtık Euro’lar ve hatta diğer yabancı para birimlerinin yırtılan banknotları ülkemizde büyük bir sorun konumunda. Elinde dolar, Euro ya da bir diğer yabancı para biriminin banknotlarını bulunduran kişiler, bu banknotlarda meydana gelen en ufak yırtılma ya da zedelenme neticesinde çok büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya geliyorlar ve döviz büroları tarafından neredeyse ellerinde paraya “kağıt parçası” muamelesi yapılıyor. Peki bu durumun bir çaresi yok mu? Türkiye’den yırtık dolar toplayıp yurt dışında bozdurmak ya da Türkiye’den yırtık döviz toplayıp yurt dışında bozdurmak mümkün değil mi? Kısacası Türkiye’den yırtık döviz toplamak ve yurt dışında bozdurmak mümkün mü?

Öncelikle bu konuda önemli bir soruya cevap verelim. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yırtık ya da yıpranmış döviz alıyor mu ya da değiştiriyor mu? Maalesef bu sorunun cevabı hayır. Merkez Bankası yırtık döviz almaz. Aynı şekilde Merkez Bankası yırtık döviz değiştirmez. Bu durum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi internet sitesinde açıkça belirtilmiştir.

Türkiye’de Yırtık Döviz Bozdurma/ Türkiye’de Yıpranmış Döviz Bozdurma!

Türkiye’de yırtık ya da yıpranmış döviz bozdurma işlemi için seçeneklere daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Kısaca bu noktada izlenecek yollar; banka, döviz bürosu ve sarraflar olarak sıralanabilir. Buralarda yırtık dövizini bozduramayan kişi; yırtık döviz banknotunun yırtılmış kısmı az ise ufak bir bantlama sonrasında döviz bozan banka ATM’lerinden bu işlem gerçekleştirilebilir. Döviz bozan ATM’ler için buraya göz atabilirsiniz.

Bu yöntemlerin hiçbirinden sonuç alınamaması durumunda elde kalan tek yurt içi seçeneği sahip olunan yırtık dövizi ederinden daha aza bozdurmaktır. Örneğin 50 doları 20 dolarlık bir değer karşılığında bozdurmak ya da 20 dolarlık sağlam banknotla döviz bürolarından değiştirmek gibi. Yurt dışında ise yırtık ya da tahrif olmuş dolar ve Euro banknotları bir sıkıntı olmadan değiştirilebilmekte ya da bozdurulabilmektedir. Tam da bu noktada yurt dışına sıkça gidip gelenler için bir fırsat doğmaktadır: Türkiye’den yırtık döviz toplamak ve yurt dışında bozdurmak!

Türkiye’den Yırtık Dolar Toplamak ve Yurtdışında Bozdurmak!

Türkiye’de yırtık dolar banknotları yukarıda da belirtildiği üzere değerinden düşük miktarda döviz büroları tarafından alınmaktadır. Bu durum sık sık ABD’ye gidip gelenler için fırsat olarak sayılabilir. Türkiye’den uygun fiyata toplanan yırtık dolarlar Amerika Birleşik Devletleri’nde herhangi bir bankada kolayca değiştirilebilir. Zira ABD Doları Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yırtık da olsa kabul edilmektedir. Yurt dışına çıkışlar sırasında vatandaşlar 10 bin Euro ve eş değerinde dövizi yanlarında çıkarabilmektedirler. Dolayısıyla bir kişi Türkiye’den aldığı yırtık 11 bin dolarında meblağı ABD’de sağlam banknotlarla değiştirebilir. Bu banknotlar için Türkiye’de 6-7 bin dolar ödeyen kişi ABD’de değişim işlemini yaptığında 4-5 bin dolar kazanmış olacaktır.

Türkiye’den Yırtık Euro Toplamak ve Yurtdışında Bozdurmak!

Yukarıda dolar için anlattığımız hususlar Euro için de geçerlidir. Sıkça Avrupa’ya ve özellikle Euro Bölgesi’ne gidip gelenler yurt dışına çıkışları esnasında yanlarında 10 bin Euro yırtık banknot ile çıkarak bu parayı Eurozone’da yer alan ülkelerden birinde kolayca sağlam Euro banknotları ile değiştirebilirler. (Eurozone nedir, Euro Bölgesi ne demek buradan göz atabilirsiniz.) Aynı şekilde; Türkiye’den bu parayı alırken ödedikleri meblağa göre kendileri 4-5 bin Euro civarında bir tutar kazanç sağlayabilirler. Bu yöntemler yurtdışında yaşayan Türkler için ek kazanç imkanı sağlayabilir. Ek iş arayan gurbetçi vatandaşlar bu seçenekleri değerlendirebilirler. Türkiye’den Yırtık Döviz Toplamak ve Yurt Dışında Bozdurmak yurt dışına sıkça gidip gelenler için ek iş imkanı olabilir.