Türkiye Sigorta Kimin Devletin Mi Özel Mi?

Türkiye Sigorta Kimin Devletin Mi Özel Mi?

16 Eylül 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Ülkemizde sigortacılık sektörü giderek büyümeye devam ediyor. Öyle ki Borsa İstanbul’da son yılların en çok kazandıran hisseler sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketlere ait. Sigortacılık sektöründeki büyüme sektöre giren yeni aktörlerin yanı sıra; sektörde faaliyet gösteren şirketlerin birleşmeleri ile de devam ediyor. “Türkiye Sigorta” da bu şirketlerden biri olarak ortaya çıktı. Akabinde sorular peşi sıra gelmeye başladı: Türkiye Sigorta kimin devletin mi özel mi, ortaklık yapısı nasıl, hisse kodu nedir, TURSG grafik nasıl, yönetim kurulu kimlerden oluşuyor…

Türkiye Sigorta Kimin Devletin Mi Özel Mi?

Türkiye Sigorta; Güneş Sigorta, Halk Sigorta ve Ziraat Sigorta’nın bir araya gelmesiyle oluştu. Türkiye Varlık Fonu çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Sigorta’nın hisselerinin bir bölümü de Borsa İstanbul’da faaliyet göstermektedir.

Ödenmiş sermayesi 1 milyar 161 milyon 523 bin 363 Türk Lirası olan Türkiye Sigorta’nın yüzde 81,10’luk kısmı Türkiye Varlık Fonu’na aittir. Bu nedenle “Türkiye Sigorta kamunundur” cevabı vermek yanlış olmayacaktır. Türkiye Sigorta sloganı “Gücü, adında” şeklindedir. BIST hisseleri hakkında haberler ve detaylı bilgiler için buraya göz atabilirsiniz.

Türkiye Sigorta Ortaklık Yapısı Nasıl? TURSG Grafik!

Hisselerinin yüzde 81,1’i Türkiye Varlık Fonu’na ait olan Türkiye Sigorta’nın yüzde 18,9’luk hisseleri ise BIST de işlem görmektedir. Borsa İstanbul’da TURSG kodu ile işlem gören şirket; BIST’in en değerli 41. şirketi konumunda bulunmaktadır. TURSG grafiği birleşmeden sonra yukarı yönlü harekete geçmiştir.

Şirketlerin birleşmesinden önce Güneş Sigorta’nın piyasa değeri 3 milyar 213 milyon Türk Lirası seviyesindeydi. Bu değerle Güneş Sigorta BIST’in en değerli 72. şirketi konumundaydı. Yine birleşme öncesinde Halk Sigorta 1 milyar 197 milyon TL’lik değeri ile 142. basamakta yer almakta idi. Birleşme sonrasında ise şirket adeta uçuşa geçti.

Gerek birleşmeden gelen değer artışı ve gerekse de yatırımcının bu birleşmeye pozitif yaklaşması sayesinde TURSG piyasa değeri toplamı 6 milyar 700 milyon TL’nin üzerine çıktı. Bu değerle TURSG Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler arasında 41. sırada kendisine yer buldu. Borsa İstanbul ile ilgili haberler ve hisseler için buraya göz atabilirsiniz.

Türkiye Sigorta Ne İş Yapar? TURSG Hizmetleri

Türkiye Sigorta; adından da anlaşılacağı üzere sigortacılık faaliyetleri yürütmektedir. Türkiye çapında 20 bölge müdürlüğü, 2500’den fazla acente ve 5000’e yakın banka şubesi ile hizmet vermektedir. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası şubeleri Türkiye Sigorta’ya dair sigortacılık hizmetlerinde 15 milyona yakın müşteriye yardımcı olmaktadır.

Türkiye Sigorta, riskin ve sigortanın bulunduğu bütün alanlarda hizmet vermektedir. Şirketin resmi internet sitesinde belirtildiği üzere; COVID-19 Turist Sigortası, araç sigortası, konut sigortası, DASK ve hayat sigortası şirketin en çok rağbet gören sigorta ürünleri arasında yer almaktadır.

Türkiye Sigorta Kimin Devletin Mi Özel Mi? Yönetim Kurulu Kimlerden Oluşuyor?

Türkiye Sigorta Yönetim Kurulu aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır.

İcra Kurulu Başkanı: Atilla Benli

Genel Müdür: Alper Karayazgan

Genel Müdür Yardımcıları

 • Ali Araz
 • Atakan Bektaş
 • Bilal Türkmen
 • Doğukan Karakaya
 • Fatih Yıldız
 • İbrahim Hakan Muştu
 • Mahmut Emre Bayram
 • Remzi Duman
 • Şebnem Ulusoy

Türkiye Sigorta İletişim Kanalları

Türkiye Sigorta’nın iletişim kanalları aşağıdaki gibidir.

 • Türkiye Sigorta Adres: Büyükdere Cad. No:110 P.K. 34394 Esentepe – Şişli / İSTANBUL
 • Türkiye Sigorta Telefon: +90 (212) 355 65 65
 • Türkiye Sigorta Faks No: +90 (212) 355 64 64
 • Türkiye Sigorta Çağrı Merkezi: +90 (850) 202 20 20
 • Türkiye Sigorta Email: [email protected]
 • Türkiye Sigorta Web Sitesi: https://turkiyesigorta.com.tr/tr-TR/anasayfa