Türkiye Finans Kira Sertifikası İhraç Etti!

Türkiye Finans Kira Sertifikası İhraç Etti!

2 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Türkiye Finans katılım Bankası iştirak kuruluşu olan Türkiye Finans Varlık Kiralama A.Ş 450 milyon Türk Lirası değerinde kira sertifikası ihraç etti. Kira sertifikası halka arzı 88 gün vadeli olarak piyasaya sunuldu. Türkiye Finans’tan yapılan açıklamaya göre halka arz işlemi talep toplaması 22- 23- 24 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. İşte Türkiye Finans kira sertifikası ihraç etti haberinin detayları..

Türkiye Finans Kira Sertifikası İhraç Etti!

2019 yılı başından bu yana Türkiye Finans 7 milyar 700 milyon TL’ye yakın kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya göre Türkiye Finans piyasaya yüksek miktarda fon sağlayarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyor. Türkiye Finans’ın iştiraki olan Türkiye Finans Varlık Kiralama 450 milyon Türk Lirası değerindeki kira sertifikası halka arzını 28 Ekim günü iç piyasaya sundu. 88 gün vadeli olarak ihraç edilen kira sertifikası talepleri 22-23-24 Ekim tarihinde gerçekleşti.

Bireysel ve kurumsal yatırımcıların taleplerinden dolayı kira sertifikası ihracını artıran Türkiye Finans Katılım Bankası, ihraçları ile piyasanın büyümesine ve reel sektörün ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olacağını duyurdu. Türkiye Finans Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklama ile halka arz edilen kira sertifikalarının satışının tamamlandığını ve müşteri hesaplarına virmanların gerçekleştirildiğini bildirdi.

Türkiye Finans ATM günlük para çekme limiti hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Kira Sertifikası Nedir? Kira Sertifikası Nasıl Kazandırır?

Kira sertifikaları faizsiz bankacılık ilkelerine uygun menkul kıymetlerdir. Varlık Kiralama şirketleri tarafından ihraç edilerek, kira sertifikası sahiplerinin söz konusu varlık ya da haktan kazanılan gelirlerden payları oranında hak sahibi oldukları ürünlerdir. Katılım bankacılığı müşterileri için güvenli bir yatırım aracı olarak tanımlanan kira sertifikaları, satılıp kaynağa dönüştürülebilecek bir varlığa dayanak olarak ihraç edildikleri için korunaklı bir yapıya sahiptirler. Kira sertifikası “sukuk” olarak da adlandırılır.