Türk Tuborg Kimin Ortaklık Yapısı Nasıl? TBORG Hisse!

Türk Tuborg Kimin Ortaklık Yapısı Nasıl? TBORG Hisse!

8 Aralık 2020 1 Yazar: Nilgün Ciğerci

Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayii Anonim Şirketi, Türkiye bira pazarının ikinci büyük şirketi konumunda bulunmaktadır. Kamuoyunda genellikle kısaca ve sadece “Tuborg” olarak bilinen şirketin ticari unvanı Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayii A.Ş şeklindedir. Tuborg hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) TBORG kodu ile işlem görmektedir. Türk Tuborg kimin ortaklık yapısı nasıl, yönetim kurulu kimlerden oluşuyor gibi pek çok sorunun cevabını içeriğimiz devamında bulabilirsiniz.

Türk Tuborg Kimin Ortaklık Yapısı Nasıl?

Türk Tuborg hisselerinin büyük bölümü INTERNATIONAL BEER BREWERIES LTD elinde bulunmaktadır. Hisselerin yüzde 4,31’lik kısmı ise Borsa İstanbul’da TBORG kodu ile işlem görmektedir. Türk Tuborg ortaklık yapısı güncel KAP kayıtlarına göre aşağıdaki gibidir:

 • INTERNATIONAL BEER BREWERİES LTD – Yüzde 95,69
 • Diğer – (halka açık fili dolaşımda işlem gören hisse) yüzde 4,31

Bu noktada INTERNATIONAL BEER BREWERİES LTD kimin ya da hangi ülkenin gibi sorular akla gelmektedir. Türk Tuborg Yönetim Kurulu’nu oluşturan isimleri verdikten sonra; INTERNATIONAL BEER BREWERİES LTD hakkında detaylı bilgilere geçelim.

Türk Tuborg Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • ARAN ERNEST OELSNER – Yönetim Kurulu Başkanı
 • JOAV ASHER NACHSHON – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • DAMLA TOLGA BİROL – Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO
 • TİMUR GÖKMERAL – Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO
 • METİN ZAVARO – Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız Üye)
 • TÜLİN KARABÜK – Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız Üye)

INTERNATIONAL BEER BREWERİES LTD Kimin?

İsrail’in Ashkelon şehri merkezli bir firma olan INTERNATIONAL BEER BREWERİES LTD çatısı altında 24 farklı marka faaliyet göstermektedir. Bu firmalardan biri de Türk Tuborg’tur. İsrail’in bira pazarının en büyük 2. şirketi konumunda bulunan İsrailli firma; biranın yanı sıra alkolsüz bir içecek olan “Malty” ile “Prigat” markalı meyve suyu bazlı içecekler ve nektarlar da üretmektedir.

Türk Tuborg TBORG Hisse Performansı Nasıl?

Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayii A.Ş’nin hisselerinin yüzde 4,31’i Borsa İstanbul’da (BİST) TBORG kodu ile işlem görmektedir. TBORG hisse grafiğinin son 5 yıllık durumu incelendiğinde; 2015 yılı Aralık Ayı’nda 6,8-7 lira seviyelerinde olan hissenin 22 Temmuz 2016 tarihinde 5,15 liraya kadar gerilediği görülmektedir. Bu seviyeden artışa geçen TBORG hisse 30 Mart 2018 tarihinde 12,67 lirayı görmüş ancak bu düzeyde tutunamamıştır.

İnişli çıkışlı grafik ile 2019 yılını geçen ve bir ara 7 lira seviyelerine geri dönen TBORG hisse 2020 yılı başında yeniden 12 liranın üzerine çıkmayı başarmıştır. 2020 yılını son derece verimli geçiren TBORG hisse 20 lira seviyesini dahi aşsa da buradan gelen kar satışları ile bir miktar gevşemiştir. 8 Aralık 2020 gününe TBORG hisse 18,65 liradan giriş yapmıştır.

TBORG hissenin son 1 yıllık grafiği incelendiğinde hissenin en düşük seviyesinin 10,11 lira olduğu ve en yüksek noktasının ise 21,92 lira olarak gerçekleştiği görülmektedir. Türk Tuborg hissesi TBORG’un 2020 yılındaki başarılı performansını 2021 yılına da taşıyıp taşıyamayacağı yatırımcılar başta olmak üzere piyasa aktörlerinin merakını celbetmektedir.

Türk Tuborg Haberleri KAP ve İletişim Kanalları

Borsa İstanbul’a kote durumda olan Türk Tuborg, şirket hakkındaki gelişmeleri Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ile paylaşmaktadır. Türk Tuborg haberleri KAP üzerinden sağlıklı şekilde takip edilebilmektedir. Türk Tuborg KAP bağlantı sayfasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Türk Tuborg haberleri ayrıca firmanın resmi sitesinde yer alan “Hakkımızda” sekmesi altında bulunan “Haberler” bölümünden de takip edilebilir. Kamuya açık yayın yapan yazılı, görsel, işitsel vb. medya kuruluşlarından da firma hakkında güncel gelişmeleri takip etmek mümkündür.

Türk Tuborg’ta bir kariyer planlayan ve Türk Tuborg iş başvurusu yapmak isteyen kişiler yine firmanın resmi web sitesinde yer alan “İnsan Kaynakları” sekmesi altından gerekli başvuruları gerçekleştirebilmektedirler. Türk Tuborg iletişim kanalları aşağıdaki gibidir:

 • Türk Tuborg Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 444 72 20
 • Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi A.Ş. İzmir Adres: Kemalpaşa Caddesi, No:258/9 PK: 35070 Işıkkent-Bornova, İZMİR
 • Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi A.Ş. İzmir Telefon: +90 232 399 20 00
 • Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi A.Ş. Faks: +90 232 436 19 04-05
 • Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi A.Ş. İstanbul Adres: Ayazağa Mahallesi, Eski Büyükdere Caddesi, No:15 Oycan Plaza Kat:2 PK: 34398 Maslak, İSTANBUL
 • Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi A.Ş. İstanbul Telefon: +90 212 366 40 00
 • Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi A.Ş. İstanbul Faks: +90 212 276 25 54

Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi A.Ş. KAP Sayfası Bağlantısı: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/ozet/1088-turk-tuborg-bira-ve-malt-sanayii-a-s