Tuğçelik Kimin Ne İş Yapar? TUCLK Hisse Performansı!

Tuğçelik Kimin Ne İş Yapar? TUCLK Hisse Performansı!

15 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Tuğçelik Alüminyum ve Metal Mamülleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 1998 yılında kurulmuştur. Günümüzde Tuğçelik hisseleri Borsa İstanbul’da (BİST) TUCLK kodu ile işlem görmektedir. İçeriğimizde Tuğçelik kimin ne iş yapar, ortaklık yapısı nasıl soruları başta olmak üzere firma hakkında pek çok sorunun detaylı cevaplarını bulabilir ve TUCLK hisse performansına göz atabilirsiniz.

Tuğçelik Kimin Ne İş Yapar?

Tuğçelik isminden de anlaşılacağı üzere alüminyum ve metal mamulleri üretimi alanında faaliyet göstermektedir. Özellikle otomotiv ile beyaz eşya üretim sanayi dallarında önemli bir üretici konumunda bulunan Tuğçelik sahibi kim sorusuna da firmanın ortaklık yapısı üzerinden cevap vermek daha doğru olacaktır. Tuğçelik ortaklık yapısı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

  • NERSAN METAL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ – yüzde 37,67
  • Diğer – yüzde 62,33 (halka açık fiili dolaşımdaki pay yüzde 58,33)

Bu noktada Nersan kimin ya da sahibi kim sorusu da doğal olarak akıllara gelebiliyor. Nersan, Tuğçelik’e nazaran çok daha yeni bir firma. Kuruluş tarihi 28 Temmuz 2015. 2014 yılında borsaya giren ve halka arz edilen Tuğçelik, 2015 yılında demir çelik üretimini ve ticaretini gerçekleştirmek adına NERSAN’ı kurmuştur. Bahse konu tarihte; firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nergiz bundaki amacın birbiri ile piyasa koşulları çok farklı olan alüminyum ve demir çelik üretimini / ticaretini ayırarak spesifik hale getirmek olduğunu belirtmişti. Hem demir çelik sektöründe hem de alüminyum sektöründe uzmanlaşmak ve verimi artırmak için, sektör gereksinimlerine uygun olarak 2 ayrı firma üzerinden yapılanmaya gidileceği açıklanmıştı.

Tuğçelik Yönetim Kurulu güncel olarak şu isimlerden oluşmaktadır:

  • Mehmet Nergiz – Yönetim Kurulu Başkanı
  • Tuba Nergiz – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
  • Burak Nergiz – Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür
  • Mehmet Tezcan Denli – Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi
  • Ufuk Çolpan – Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi

Tuğçelik Hissesi TUCLK Performansı Nasıl?

Tuğçelik Borsa İstanbul’da (BIST) TUCLK hisse kodu ile işlem görmektedir. TUCLK hisse grafiği son 5 yıllık zaman dilimi için incelendiğinde; 2015 yılı Aralık Ayı’nda 2,7-2,8 lira seviyesinde olan hisse fiyatının 2016 Mayıs’ında 5,8 liranın üzerine kadar çıktığı görülmektedir. Ancak TUCLK bu seviyede tutunamamış ve sadece 1 ay sonra 3 liraya kadar gerilemiştir.

2016 yazından 2020 yılı başına kadar inişli çıkışlı bir grafik ile 2 lira ila 4 lira bandında hareket eden TUCLK hisse için 2020 yılı ise son derece hareketli geçmekte. Şubat ve Mart Aylarında 5 liranın üzerine çıkan ancak sonrasında ani bir değer kaybı ile 2,5 liraya kadar gerileyen TUCLK; bu seviyeden yükselmeye başlayarak Ekim Ayı’nda 8 liranın da üzerini görmüştür. Söz konusu düzeyden bir miktar düşüş yaşayan TUCLK hisse 15 Aralık 2020 gününe 7,69 liradan “merhaba” demiştir.

TUCLK hissenin son 1 yıllık rakamları incelendiğinde; hissenin en düşük fiyatının 2,30 lira ve en yüksek fiyatının da 9,37 lira olarak kayıtlara geçtiği görülmektedir. Tuğçelik firma performansı ve TUCLK hisse grafiğinin 2021 yılında nasıl gerçekleşeceği yatırımcılar ve piyasa aktörleri tarafından dikkatle takip edilmektedir.

Tuğçelik Haberleri KAP ve İletişim

Borsaya kote konumdaki Tuğçelik, firma hakkındaki gelişmeleri Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurmaktadır. Dolayısıyla Tuğçelik haberleri KAP üzerinden sağlıklı şekilde takip edilebilir. Buna ek olarak kamuya açık medya kaynakları üzerinden (yazılı, işitsel ve görsel medya) şirket hakkındaki haberler takip edilebilir. Tuğçelik iletişim kanalları ve KAP bağlantı sayfası aşağıdaki gibidir:

  • Tuğçelik Adres: Emek Mh. Nato Yolu No:282 Sancaktepe – İstanbul
  • Tuğçelik MERKEZ TEL: +90 216 415 24 57 (6 hat)
  • Tuğçelik FABRİKA TEL: +90 216 540 61 75 (4 hat)

Tuğçelik KAP Bağlantı Sayfası: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/ozet/2264-tugcelik-aluminyum-ve-metal-mamulleri-sanayi-ve-ticaret-a-s