Torunlar GYO Kimin Ne İş Yapar TRGYO Hisse Analizi Nasıl?

Torunlar GYO Kimin Ne İş Yapar TRGYO Hisse Analizi Nasıl?

18 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi’nin kökeni 1977 yılına dayanmaktadır. Küçük ölçekli konut projeleri ile sektöre adım atan firma zaman içerisinde yatırımlarını ve portföyünü genişletmiştir. Torunlar GYO hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) TRGYO kodu ile işlem görmektedir. Torunlar GYO kimin ne iş yapar TRGYO hisse analizi ve ortaklık yapısı nasıl gibi pek çok sorunun detaylı cevapları içeriğimizde derlenmiştir.

Torunlar GYO Kimin Ne İş Yapar TRGYO Hisse Analizi Nasıl?

Torunlar GYO; gayrimenkul, teminat, makine – ekipman, maddi duran varlık değerleme, inşaat ilerleme ve yatırım izleme danışmanlığı gibi faaliyetler yürütmektedir. Torunlar GYO sahibi kim sorusunu firmanın ortaklık yapısını vererek cevaplandırmak daha doğru olacaktır. Torunlar GYO ortaklık yapısı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Aziz Torun – yüzde 39,5
 • Mehmet Torun – yüzde 39,35
 • Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi – yüzde 6,01
 • Diğer – yüzde 15,14

Torunlar GYO Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Aziz Torun – Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür
 • Mehmet Torun – Yönetim Kurulu Başkan Vekili
 • Mahmut Karabıyık – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Dr. Ali Alp – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ramadan Kumova – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
 • Kenan Yavuz -Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
 • M. Emre Çamlıbel – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Gerek ortaklık yapısındaki hisse oranları ve gerekse yönetim kurulundaki görevleri hasebiyle Aziz Torun kimdir ve Mehmet Torun kimdir soruları sıkça yöneltilmektedir. Kısaca 2 ismin özgeçmişine bakmak gerekirse…

Aziz Torun Kimdir?

1950 yılında Erzincan Kemah’ta dünyaya gelen Aziz Torun; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1975 yılında mezun olduktan sonra 1976-1982 yıllarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda çalışmıştır. Akabinde özel sektörde faaliyet gösteren ve kardeşi Mehmet Torun ile Torunlar GYO’nun gelişmesini sağlayan Aziz Torun 2013 ila 2017 yılları arasında GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmüştür.

Mehmet Torun Kimdir?

1953 yılında Erzincan Kemah’ta dünyaya gelen Kemal Torun Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. kurucu ortaklarından olup; Torunlar GYO’nun Yönetim Kuruşu Başkan Vekilliği’ni yürütmektedir. Ayrıca Torunlar GYO’nun iştirak şirketlerinde de yönetici konumunda bulunmaktadır.

Torunlar GYO İştirak Şirketleri, Bağlı Ortaklıkları ve Yatırımları

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin ortaklığının bulunduğu firmalar ve bu firmalardaki ortaklık yüzdeleri aşağıdaki gibidir:

Şirket Şirketin Faaliyet Konusu Torunlar GYO’nun Sermayedeki Payı(%)
TRN Otel İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. Otel ve Yurt İşletmeciliği 100
TTA Gayrimenkul Yatırım Geliştirme ve Yönetim A.Ş. Bulvar Samsun AVM Yönetimi 40
Netsel Turizm Yatırımları A.Ş. Marina işletmeciliği 44,6
Yeni Gimat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Gayrimenkul, gayrimenkule dayalı hak ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmak 14,83

Yukarıdaki şirketlerde yer alan paylar Torunlar GYO mal varlığı içerisinde sayılabilir.

Torunlar GYO TRGYO Hisse Analizi Nasıl?

Torunlar GYO 21 Ekim 2010 tarihinde o zamanki adı ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) kote olmuştur. Halka arzı gerçekleştirilen Torunlar GYO hisseleri halen Borsa İstanbul’da TRGYO kodu ile işlem görmektedir.

TRGYO hisse performansı son 5 yıllık grafik incelendiğinde şu şekildedir: 2015 yılı Aralık Ayı’nda 1,65 lira seciyelerinden işlem gören TRGYO; yakaladığı yükseliş trendi ile 2017 yılı Aralık Ayı’nda 3,45 lira düzeyine kadar yükselse de bu noktada tutunamamıştır. 2018 Aralık Ayı’nda 1,5 liraya kadar gerileyen Torunlar hissesi inişli çıkışlı bir grafik ile Mart 2020’de 1,75 lira düzeyinden işlem görmekteydi.

Mart 2020’den itibaren yükselişe geçen TRGYO hisse Temmuz 2020’de 4,8 liranın da üzerine çıkmıştır. Ancak bu seviyelerden gelen satışlarla TRGYO Ekim 2020’de 3,3 lira düzeyine kadar geri çekilmiştir. Yeniden toparlanma gayreti ile 4 liranın üzerini gören TRGYO 18 Aralık 2020 gününe 4,20 lira seviyesinden başlamıştır.

TRGYO’nun son 52 haftalık rakamları incelendiğinde; hissenin gördüğü en yüksek seviyenin 5,46 lira ve en düşük seviyenin de 1,65 lira olarak kayıtlara geçtiği göze çarpmaktadır. TRGYO’nun 2020 yılının kalan günlerinde ve 2021 yılında nasıl bir grafik çizeceği yatırımcılar ve piyasa aktörleri tarafından merakla takip edilmektedir.

Torunlar GYO Haberleri KAP ve İletişim Kanalları

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. firma hakkındaki gelişmeleri Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a bildirmektedir. Torunlar GYO haberleri KAP üzerinden takip edilebileceği gibi ulusal medyadan da takip edilebilir. Firmanın resmi internet sitesinde yer alan “Haberler” sekmesi altından da şirket hakkındaki gelişmeler görülebilir. Torunlar GYO iletişim bilgileri ve KAP sayfası bağlantısı aşağıda yer almaktadır:

 • Torunlar GYO Adres: Rüzgarlıbahçe Mahallesi Özalp Çıkmazı No: 4 34805 Beykoz / İstanbul
 • Torunlar GYO Tel: (0216) 425 03 28 / (0216) 425 20 07
 • Torunlar GYO Faks: (0216) 425 59 57

Torunlar GYO KAP Sayfası Bağlantısı: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/ozet/1524-torunlar-gayrimenkul-yatirim-ortakligi-a-s