Tekart Ortaklık Yapısı ve TEKTU Hisse Analizi Nasıl?

Tekart Ortaklık Yapısı ve TEKTU Hisse Analizi Nasıl?

25 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar Anonim Şirketi temelleri 1973 yılına dayanmaktadır. İnşaattan turizme kadar pek çok farklı sektörde hizmet veren Tek-Art A.Ş hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) TEKTU kodu ile işlem görmektedir. Tekart ne iş yapar, sahibi kim, Tekart ortaklık yapısı ve TEKTU hisse analizi nasıl gibi pek çok farklı soru içeriğimiz devamında detaylı şekilde cevaplandırılmıştır.

Tekart Ortaklık Yapısı ve TEKTU Hisse

Tekart ne iş yapar sorusuna kısaca cevap vererek başlamak gerekirse; Tek-art inşaattan enerjiye, medya sektöründen marina – liman ve turizme kadar geniş bir perspektifte faaliyet göstermektedir. Tekart kimin sorusuna ise firmanın ortaklık yapısı ile cevap vermek daha doğru olacaktır. Tekart ortaklık yapısı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Mehmet Ali Yılmaz – yüzde 31,29
 • Soner Yılmaz – yüzde 16,55
 • Diğer – yüzde 52,16 (halka açık fiili dolaşımdaki pay)

Tekart Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Soner Yılmaz – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Zeynep Yılmaz Demirci – Yönetim Kurulu Başkan Vekili
 • Fatma Yılmaz – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Türkay Yılmaz – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Güneş Biber – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
 • Lemi Çelik – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar A.Ş. Yan Kuruluşlar, Bağlı Ortaklıklar ve İştirakler ile bu firmaların sermayesindeki Tekart İnşaat payı aşağıdaki gibidir:

 Ticaret Unvanı Şirketin Faaliyet Konusu Tekart Sermayedeki Payı(%)
MAY ENERJİ A.Ş. ENERJİ 80
TEK ART MÜZİK LTD.ŞİT. MÜZİK YAPIM 50
TEK-ART HOLDİNG A.Ş. HOLDİNGLER 76,59
TRACO ELEKTRONİK SANAYİ VE DIŞ TİC. A.Ş. 58,33
MAY BOYA KİMYEVİ MAD. SAN. VE TİC. A.Ş. 100

Tekart Hissesi TEKTU Performansı Nasıl?

Borsa İstanbul’da (BIST) TEKTU kodu ile işlem gören Tek-Art İnşaat A.Ş. hisselerinin son 5 yıllık grafiği incelendiğinde inişli – çıkışlı bir seyir izlediği dikkat çekmektedir. Bununla birlikte son 5 yıl genel perspektiften değerlendirildiğinde hissenin bu süreçte yaklaşık 4 katlık değer artışı kaydettiği görülmektedir. Şöyle ki:

2015 yılı Aralık Ayı sonunda 0,5 lira seviyelerinde olan Tekart hissesi TEKTU; bugüne (25 Aralık 2020) gününe 2 lira seviyesinin üzerinden giriş yapmıştır. 5 yıllık süreçte pek çok iniş-çıkış dönemi yaşayan TEKTU’nun son 52 haftada kayıtlara geçen en düşük değeri 0,64 lira ve en yüksek değeri de 2,18 liradır. TEKTU’nun 2021 yılında nasıl bir performans göstereceği yatırımcılar ve piyasa aktörleri tarafından dikkatle takip edilmektedir.

Tekart TEKTU Haberleri KAP ve İletişim Kanalları

Tekart borsaya kote bir firma olması nedeniyle şirket hakkındaki gelişmeler Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a bildirilmektedir. Tekart haberleri en sağlıklı olarak KAP üzerinden takip edilebilir. Tekart KAP sayfası bağlantı adresi içeriğimizin sonunda yer almaktadır. KAP’a ek olarak ulusal medyadan (TV, radyo, gazete, dergi vb.) da Tek-art hakkındaki gelişmeler takip edilebilir. Tek-art iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

 • Tek-art Adres: Söğütlü Çeşme Mahallesi, Halkalı Cd. No:245 D. No: 245, 34295 Küçükçekmece / İstanbul
 • Tek-art Telefon: (0212) 471 61 19

Tek-Art KAP Sayfası Bağlantı Adresi: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/genel/1092-tek-art-insaat-ticaret-turizm-sanayi-ve-yatirimlar-a-s