TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama

TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama

11 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Kredi notu olarak finansal hayatımızda yer eden KKB skoru ya da Findeks notu aslında aynı terimi ifade eden kavramlardır. Vatandaşların finansal geçmişleri ile ilgili olarak Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kayıtların rakama dönüştürülmüş hali KKB puanı ya da Findeks puanı olarak adlandırılmaktadır. Peki TC Kimlik No ile kredi notu sorgulama işlemi nasıl yapılır? Haberimiz detayında ücretsiz kredi notu sorgulama var mı, findeks kredi notu sorgulama ücretsiz yapılabilir mi, TC ile kredi notu sorgulama e-devlet üzerinden yapılabilir mi gibi pek çok sorunun cevabına ulaşabileceksiniz.

TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama

TC Kimlik No ile kredi notu sorgulamak için pek çok farklı seçenek vardır. Bunları kısaca listeleyelim ve detaylarına alt başlıklarda değinelim. TC Kimlik No ile Findeks notu sorgulama kanalları:

  • Banka şubeleri
  • Findeks resmi internet sitesi
  • Turkcell Findeks Kredi Notu Öğrenme Servisi
  • Türk Telekom Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi

Banka Şubelerinden TC Kimlik No İle Kredi Notu Öğrenme

Banka kredi notu nasıl öğrenilir? KKB notu ya da Findeks skoru banka şubelerinden herhangi birine şahsen başvurularak öğrenilebilmektedir. Banka şubeleri bu hizmet karşılığında 5,5 TL + KDV ücreti tahsil etmektedirler. Banka harici kredi veren yerler, senetle kredi var mı haberi için buraya göz atabilirsiniz.

TC Kimlik No İle Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks resmi internet sitesi üzerinden TC Kimlik No ile Findeks kredi skoru sorgulamak mümkündür. Bu işlem için Findeks tarafından tayin edilmiş ücret 5,5 TL + KDV şeklindedir. Findeks’e üye bankalar ve Findeks üyesi olmayan bankalar için buraya göz atabilirsiniz.

TC İle Kredi Notu Sorgulama E-Devlet Üzerinden Yapılabilir Mi?

TC ile kredi puanı e-devlet üzerinden öğrenilememektedir. Ancak kredi risk raporu e-devlet üzerinden öğrenilebilmektedir. Peki kredi risk raporu nedir? Kredi risk raporu e-devlet üzerinden nasıl öğrenilir? Kredi risk raporu bireylerin mali karnelerini bir rapor halinde gösteren ancak içerisinde Findeks puanı barındırmayan metindir.

Kredi risk raporu e-devlet üzerinden ücretsiz şekilde öğrenilebilmektedir. Ücretsiz kredi risk raporu öğrenmek için e-devlete giriş yapılır ve akabinde “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmeti seçilmelidir. Devamında; “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” yahut “Çek Bilgileri” seçeneklerinden talep edilen seçilerek işleme devam edilir. Kredi limit ve borç bilgileri talebi e-devlet üzerinden yapıldıktan sonra beklemeye geçilir. Bir müddet sonra vatandaşın telefon numarasına kısa mesaj ile bilgilendirme ve rapora dair kod gelmektedir. Bu kod Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu’nu indirmek için kullanılır. E-devlete tekrar giriş yapılarak bahse konu kod ile kredi risk raporu indirilebilmektedir. Kredi risk raporu ücretsiz olarak ayda bir kez e-devlet üzerinden temin edilebilmektedir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme SMS ile Mümkün Mü?

Findeks kredi skoru ya da KKB notu SMS ile de öğrenilebilmektedir. Bunun için GSM operatörleri tarafından verilen hizmet bulunmaktadır. Turkcell KKB notu öğrenme nasıl yapılır, Türk Telekom KKB skoru SMS ile nasıl öğrenilir inceleyelim.

Turkcell Findeks Kredi Notu Öğrenme Servisi

Turkcell Findeks kredi puanı SMS ile öğrenme imkanı vermektedir. Turkcell SMS ile Findeks kredi notu öğrenmek için cep telefonlarının kısa mesaj kısmına girerek; “TCKN boşluk DOĞUM YILInızı” yazarak 1122’ye SMS göndermek yeterlidir. Turkcell Findeks kredi notu SMS ile öğrenme ücreti 12,5 lira olarak uygulanmaktadır. Bu ücrete vergiler dahildir. Turkcell kredi sorgulama nedir, Turkcell kredi var mı haberi için buraya göz atabilirsiniz.

Türk Telekom Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi

SMS ile Findeks kredi puanı öğrenme imkanı Türk Telekom’da da vardır. Türk Telekom müşterileri KKB puanlarını öğrenmek için cep telefonlarının kısa mesaj kısmına girerek “TCKIMLIKNOlarını” yazıp 1122’ye SMS gönderebilmektedirler. Türk Telekom Findeks kredi notu SMS ile öğrenme ücreti 12,5 liradır. Bu hizmetin vergiler dahil ücretidir.

Vodafone Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi Var Mı?

Hali hazırda Vodafone Findeks kredi puanı sorgulama hizmeti vermemektedir. Vodafone cep avans nedir, Vodafone cep avans haberi için buraya göz atabilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Mümkün Mü?

Maalesef, ücretsiz kredi puanı sorgulamak mümkün değildir. E-devlet ücretsiz kredi notu sorgulama olarak bilinen işlem yukarıda detaylı olarak anlattığımız kredi risk raporu hizmetidir. Kredi risk raporu ücretsiz olarak e-devlet üzerinden elde edilebilir.

Merkez Bankası Kredi Notu Nedir? Merkez Bankası Kredi Notu Var Mı?

Merkez Bankası kredi puanı olarak bilinen Findeks kredi skorudur. Findeks, pek çok bankanın katılımı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kuruluşudur. Dolayısı ile vatandaşa doğrudan verilen Merkez Bankası kredi notu diye bir şey yoktur ve bu Findeks kredi notudur. KKB üyesi olmayan bankalar için buraya göz atabilirsiniz.